kaba
13.09.06,15:54
Prosím o radu,
podnikateľ si zaobstaral na leasing nakladný automobil, ktorý tento rok
nebude používať na podnikanie , bude len splácať leasingové splátky.
Cestnú daň nezaplatil. Môže si pri akontácii a splátkach uplatniť odpočet
DPH ?
Ďakujem.
Milan Benka
14.09.06,04:48
Prosím o radu,
podnikateľ si zaobstaral na leasing nakladný automobil, ktorý tento rok
nebude používať na podnikanie , bude len splácať leasingové splátky.
Cestnú daň nezaplatil. Môže si pri akontácii a splátkach uplatniť odpočet
DPH ?
Ďakujem.

Nevidím v tom problém. Na DPH má nárok.


mimotemy Cestnú daň bude platiť až keď použije vozidlo prvýkrát na podnikanie. Ale ako bude dokazovať, že ho doteraz nepoužil ?


Daň z MV nech doplatí.
renča1
14.09.06,05:08
Prosím o radu,
podnikateľ si zaobstaral na leasing nakladný automobil, ktorý tento rok
nebude používať na podnikanie , bude len splácať leasingové splátky.
Cestnú daň nezaplatil. Môže si pri akontácii a splátkach uplatniť odpočet
DPH ?
Ďakujem.

Môj názor:
- ak podnikateľ nebude využívať tento rok náklad.automobil na podnikanie, nemá nárok na odpočet dph § 49 ods.5 ZDPH.
Milan Benka
14.09.06,05:12
Kto hovorí, že nebude? Bude, ale až o dva roky. Je v tom problém ?
renča1
14.09.06,05:14
Kto hovorí, že nebude? Bude, ale až o dva roky. Je v tom problém ?

reagovala som iba na tento rok, tak ako je zadané v otázke. :)
Katarína STR
14.09.06,05:16
Trošku iná úvaha.
Ak nebude auto používať na podnikanie, má vôbec nárok dať si do nákladov odpis auta, leasingový úrok, či poistné ?
Ja si myslím, že nie.
Milan Benka
14.09.06,05:17
Tak to dokončime:
Má nárok na odpočet DPH z akontácie a splátok v tomto roku za predpokladu, že na podnikanie bude predmetné nákladné auto využívať až o 1-2 roky ?
renča1
14.09.06,05:28
Trošku iná úvaha.
Ak nebude auto používať na podnikanie, má vôbec nárok dať si do nákladov odpis auta, leasingový úrok, či poistné ?
Ja si myslím, že nie.

Aj ja si myslím, že nie odpis- v § 22 ods.1 zdzp, užit.autom.nie je využívaný na zabezpečnie zdanit.príjmov.
renča1
14.09.06,05:29
Tak to dokončime:
Má nárok na odpočet DPH z akontácie a splátok v tomto roku za predpokladu, že na podnikanie bude predmetné nákladné auto využívať až o 1-2 roky ?

nárok na odpočet dph bude mať podľa mňa až ked začne používať autom.na podnikanie.
Milan Benka
14.09.06,05:36
Iný príklad:
Kúpim si v decembri 2006 liaheň na kurčatá .
Na podnikanie to využijem až v ďalšom roku (2007), v januári tam dám vajíčka atď.
A čo keď z neviem akých dôvodov to využijem až v r.2008 ?

Mám nárok na odpočet v 12/2006 ?
Manual
14.09.06,05:38
Prikladám článok z Dane a účtovníctvo, myslím že sa v tejto téme spomínali aj odpisy
Paula
14.09.06,05:39
Trošku iná úvaha.
Ak nebude auto používať na podnikanie, má vôbec nárok dať si do nákladov odpis auta, leasingový úrok, či poistné ?
Ja si myslím, že nie.

Tu je jedna skúsenosť z kontroly k nákladom:
http://www.porada.sk/t32334-uplatnennie-nakladov-z-leasingu.html
Martinella
14.09.06,05:48
Môj názor:
- ak podnikateľ nebude využívať tento rok náklad.automobil na podnikanie, nemá nárok na odpočet dph § 49 ods.5 ZDPH.

Nesúhlasím. Právo odpočítať daň vzniká platiteľovi v deň, keď vzniká daňová povinnosť.
Uvedený §49 odst.5 rieši odpočet DPH pri hmotnom majetku, ktorý podnikateľ chce využívať aj na iné ako podnikateľské účely, že sa môže rozhodnúť že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia HM na iný účel ako na podnikanie.
V tomto prípade však ide len o posunutie používania, t.j. predpokladá že uvedené vozidlo bude využívať na podnikateľské účely neskôr.
Martinella
14.09.06,05:49
Tak to dokončime:
Má nárok na odpočet DPH z akontácie a splátok v tomto roku za predpokladu, že na podnikanie bude predmetné nákladné auto využívať až o 1-2 roky ?

Podľa môjho názoru má nárok na odpočet DPH.
Katarína STR
14.09.06,05:49
No neviem, môjmu známemu z BA prišli na kontrolu.
On si kúpil na začiatku roka osobné auto na leasing.
Nezaplatil cestnú daň, ale zaradil auto do majetku a urobil odpisy.
DU BA ho upozornil / jeho priateľka/ že mu neuznajú žiadné výdavky na auto, pokiaľ ho nevyužíva na podnikanie a teda ani odpisy. Nemôže vraj odpisovať niečo, čo nezačal ani používať, teda nezaradil do používania. Ak ho nezaradil do používania, tak ho nemohol zaúčtovať na úče 022.
Mal mať len obstaranie 042/474.
Účtovanie 022/474 je uz zaradenie do používania.
Milan Benka
14.09.06,05:50
Aj ja si myslím, že nie odpis- v § 22 ods.1 zdzp, užit.autom.nie je využívaný na zabezpečnie zdanit.príjmov.


viď príspevok Manuala
Katarína STR
14.09.06,05:52
No, ťažko poradiť.
Každý DU si postupuje podľa svojích vnútorných predpisov a ako sa hovorí : iný kraj, iný mrav.
Asi by som to nekomplikovala a zaplatila daň z MV aj spätne.
Martinella
14.09.06,05:57
No neviem, môjmu známemu z BA prišli na kontrolu.
On si kúpil na začiatku roka osobné auto na leasing.
Nezaplatil cestnú daň, ale zaradil auto do majetku a urobil odpisy.
DU BA ho upozornil / jeho priateľka/ že mu neuznajú žiadné výdavky na auto, pokiaľ ho nevyužíva na podnikanie a teda ani odpisy. Nemôže vraj odpisovať niečo, čo nezačal ani používať, teda nezaradil do používania. Ak ho nezaradil do používania, tak ho nemohol zaúčtovať na úče 022.
Mal mať len obstaranie 042/474.
Účtovanie 022/474 je uz zaradenie do používania.

To je samozrejmé, že nemôže uplatniť ani odpisy, ani výdavky, keďže HM nepoužíva.
Milan Benka
14.09.06,05:58
No neviem, môjmu známemu z BA prišli na kontrolu.
On si kúpil na začiatku roka osobné auto na leasing.
Nezaplatil cestnú daň, ale zaradil auto do majetku a urobil odpisy.
DU BA ho upozornil / jeho priateľka/ že mu neuznajú žiadné výdavky na auto, pokiaľ ho nevyužíva na podnikanie a teda ani odpisy. Nemôže vraj odpisovať niečo, čo nezačal ani používať, teda nezaradil do používania. Ak ho nezaradil do používania, tak ho nemohol zaúčtovať na úče 022.
Mal mať len obstaranie 042/474.
Účtovanie 022/474 je uz zaradenie do používania.

To všetko neznamená, že ak autom nejazdil, nezaplatil cestnú daň, nevyužíval auto na podnikanie. Nové auto môže plniť aj propagačnú funkciu. Kúpim ho a zaparkujem ho pred svojou firmou. Jazdiť na ňom nebudem, teda na čo platiť daň z MV. Drahé auto pred firmou bude čisto imidžovou záležitosťou. Bude plniť funkciu určitého druhu reklamy. Povedal by som, že bude určitým druhom reklamnej tabule.
Ešte stále mi DU vyhodí z nákladov odpisy tohoto auta ?

Doplnené: Daň z MV treba zaplatiť.
Milan Benka
14.09.06,06:02
Môžu mu "reklamnú tabuľu" vyhodiť z nákladov ?
Katarína STR
14.09.06,06:02
Keby to záležalo na mne, tak by som ti to určite nevyhodila z nákladov.
Ale bohužiaľ na mne to nezáleží. ;)
Metodik
14.09.06,06:10
Ale v takomto prípade auto používaš na podnikanie.
Problém je v tom, že zákon o dani z motorových vozidiel nehovorí o tom , že vozidlo jazdí.Hovorí čo je predmetom dane :
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Takže keby to auto stálo pred podnikom ako reklama aj tak je potrebné z neho daň z motorových vozidiel ak si chceš z neho uplatniť DPH a odpisy.
Martinella
14.09.06,06:15
Ale v takomto prípade auto používaš na podnikanie.
Problém je v tom, že zákon o dani z motorových vozidiel nehovorí o tom , že vozidlo jazdí.Hovorí čo je predmetom dane :
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Takže keby to auto stálo pred podnikom ako reklama aj tak je potrebné z neho daň z motorových vozidiel ak si chceš z neho uplatniť DPH a odpisy.

To je fakt. Napr.my máme vo firme vysokozdv.vozík, ktorý nikdy neopúšťa areál firmy,nejazdí po cestách ale daň z MV platíme.
Milan Benka
14.09.06,06:22
Dobre, presvedčili ste ma čo sa týka dane z MV. Daň z MV musím doštudovať.

Ale vráťme sa k pôvodnej téme viď prísp.č.1 - zadanie témy- nákladné motorové vozidlo.

Je tam nárok na odp. DPH?

Budú náklady na leasing daňovo uznané?
Milan Benka
14.09.06,06:36
Tak sa už skúsme dopracovať k riešeniu, ktorým sa dá argumentovať pri daňovej kontrole.
Martinella
14.09.06,06:36
Dobre, presvedčili ste ma čo sa týka dane z MV. Daň z MV musím doštudovať.

Ale vráťme sa k pôvodnej téme viď prísp.č.1 - zadanie témy- nákladné motorové vozidlo.

Je tam nárok na odp. DPH?

Budú náklady na leasing daňovo uznané?
Nárok na odpočet DPH tam je, keďže je tam predpoklad že auto bude používať pre podnikanie.Ak by sa účel použitia zmenil, musí túto odpočítanú DPH odviesť §49 odst.9.

Tie náklady na lesing by som zaradila na 042 ako náklady súvisiace s nákupom HM. Uplatnila by som si ich až v roku používania os.auta.

Takže vlastne je to tak, že len výdavky, ktoré vznikajú používaním HM nebudú daňovo uznané. Náklady súvisiace s leasingom sú daňovo uznateľné(fin.úrok, odpis).
Milan Benka
14.09.06,06:43
Nárok na odpočet DPH tam je, keďže je tam predpoklad že auto bude používať pre podnikanie.Ak by sa účel použitia zmenil, musí túto odpočítanú DPH odviesť §49 odst.9. Súhlasím.
Tie náklady na lesing by som zaradila na 042 ako náklady súvisiace s nákupom HM. Uplatnila by som si ich až v roku používania os.auta.

V prípade dane z príjmov myslím, že postup bude taký, ako pri každom inom leasingu, odpis a fin. úrok do nákladov, daňovo uznaných.
Katarína STR
14.09.06,06:49
OK, ja si myslím, že nárok na DPH má, daňové výdavky nie.
Druhý názor ?
renča1
14.09.06,06:51
ja myslím že nie a ani to nie.:D
Milan Benka
14.09.06,06:53
Katka,Renča, ohľadom Dz P

pozrite si prísp. 11 (Manual) - priložený súbor.

a http://www.porada.sk/t32334-uplatnennie-nakladov-z-leasingu.html - prísp.č.4
Katarína STR
14.09.06,06:55
Ja som si ho pozrela. Ja len píšem, že ja by som si v tomto prípade asi neuplatnila výdavky na auto, ktoré nie je zaradené do používania.
Milan Benka
14.09.06,06:59
Ja som si ho pozrela. Ja len píšem, že ja by som si v tomto prípade asi neuplatnila výdavky na auto, ktoré nie je zaradené do používania.

Veď v zadaní sa nepísalo o nezaradení ............

"Prosím o radu,
podnikateľ si zaobstaral na leasing nakladný automobil, ktorý tento rok
nebude používať na podnikanie , bude len splácať leasingové splátky.
Cestnú daň nezaplatil. Môže si pri akontácii a splátkach uplatniť odpočet
DPH ?"

........... len ho ešte nebude používať na podnikanie.
renča1
14.09.06,07:03
Katka,Renča, ohľadom Dz P

pozrite si prísp. 11 (Manual) - priložený súbor.

a http://www.porada.sk/t32334-uplatnennie-nakladov-z-leasingu.html - prísp.č.4

Benka , ja som si tiež prečítala priložený súbor od Manuala. Ja osobne by som si tiež neuplatňovala výdavky, radšej by som zvolila inú cestu a to využila by som § 22 ods.9 zdzp - tento § sa nedá použiť lebo ide o leasing. Neuvedomila som si , že v otázke je spomínaný leasing.. Čo sa týka dph, no neviem, vieš ak by bol nárok na odpočet dph pri nepoužívaní autom.na podnikanie a neboli by dosahované príjmy, tak by to takto môhol skoro každí riešiť. Ako som už v prvom príspevku napísala, vyjadrila som sa len pre tento rok. Ak by som ho začala používať od budúceho roka na dosahovanie, zabezpeč.príjmov, tak by som si uplatňovala odpočet dph. Je to čisto len môj osobný názor a možno sa mýlim, ale nebudem nikoho o tom presviedča. Záleží dosť aj na iných okolnostiach . Bola by som rada, keby sa k tomu vyjadrili aj iní.
Martinella
14.09.06,07:08
Benka , ja som si tiež prečítala priložený súbor od Manuala. Ja osobne by som si tiež neuplatňovala výdavky, radšej by som zvolila inú cestu a to využila by som § 22 ods.9 zdzp. Čo sa týka dph, no neviem, vieš ak by bol nárok na odpočet dph pri nepoužívaní autom.na podnikanie a neboli by dosahované príjmy, tak by to takto môhol skoro každí riešiť. Ako som už v prvom príspevku napísala, vyjadrila som sa len pre tento rok. Ak by som ho začala používať od budúceho roka na dosahovanie, zabezpeč.príjmov, tak by som si uplatňovala odpočet dph. Je to čisto len môj osobný názor a možno sa mýlim, ale nebudem nikoho o tom presviedča. Záleží dosť aj na iných okolnostiach . Bola by som rada, keby sa k tomu vyjadrili aj iní.

Pozri si §49 odst.5 Z.z.o DPH a hlavne § 8 odst.7 Zákona o DPH.(7) Za dodanie tovaru sa považuje aj odovzdanie nového dopravného prostriedku platiteľom dane na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu, ak sa v členskom štáte nájomcu považuje prevzatie predmetu nájmu za nadobudnutie tovaru z iného členského štátu, ktoré je predmetom dane.
Milan Benka
14.09.06,07:18
Renča, §22/9 sa nedá použiť v prípade leasingu, tam musíme dodržať §26/8-10. Alebo mi tam niečo ušlo?
renča1
14.09.06,07:20
Renča, §22/9 sa nedá použiť v prípade leasingu, tam musíme dodržať §26/8-10. Alebo mi tam niečo ušlo?

aha áno, je to leasing, sorry, opravím sa. Neuvedomila som si že ide o leasing.;)
andrej_rv
18.09.06,15:24
Ale v takomto prípade auto používaš na podnikanie.
Problém je v tom, že zákon o dani z motorových vozidiel nehovorí o tom , že vozidlo jazdí.Hovorí čo je predmetom dane :
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Takže keby to auto stálo pred podnikom ako reklama aj tak je potrebné z neho daň z motorových vozidiel ak si chceš z neho uplatniť DPH a odpisy.

Takáto jednoznačná interpretácia zákona nie je podľa mňa namieste. Zákon o miestnych poplatkoch v úvode § 84 síce uvádza, že predmetom dane z MV je vozidlo kategórie M, N a O, ktoré sa používa na podnikanie, ale pod písm. a) je ďalšia podmienka - že má v pridelené v SR evidenčné číslo, osobné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo.
Okrem toho sú v § 86 ods. 2 pod písm. d) a e) vymenované prípady používania vozidla, kedy môže vyšší územný celok svojím všeobecne záväzným nariadením sadzbu dane znížiť alebo (ods. 3) daň úplne odpustiť, aj keď sa vozidlo používa na podnikanie.
V citovanom príklade podľa mňa stačí automobil používaný na reklamné účely dočasne odhlásiť z evidencie. Počas odhlásenia vozidlo nie je predmetom dane, a zároveň podľa môjho názoru správca dane nemá žiadny dôvod neuznať odpisy resp. DPH, keďže vozdidlo sa používa v súvislosti so zabezpečovaním zdaňovaných príjmov. Podobne napr. ak má napr. firma podnikajúca so stavebninami autožeriav, ktorý stojí len v areáli, je odhlásený z evidencie, ale je zaradený v dlhodobom majetku a používa sa na vykládku tovarov od dodávateľov a nakládku tovaru zákazníkom, nie je žiadny dôvod neuznať náklady na opravu, údržbu, PHM a odpisy vrátane odpočtu DPH, aj keď daň z motorových vozidiel nie je (a ani nemusí byť)zaplatená. Obdobné je aj používanie áut mimo verejných ciest napr. v poľnohospodárstve, lesníctve, povrchových lomoch a pod.
Nakoniec, ten zvýraznený text v citácii je úplne nesprávny aj v prípade, ak by bolo vozidlo po celý čas predmetom dane. Žiaden § zákona o dani z príjmov predsa neurčuje zaplatenie dane z motorových vozidiel (alebo inej dane či poplatku) ako podmienku pre daňovú uznateľnosť výdavku alebo nároku na odpočet DPH. Jediným následkom nezaplatenia DMV je nanajvýš penalizácia zo strany správcu dane, nie neuznanie výdavkov, pokiaľ spĺňajú podmienky uvedené v § 2 písm. i) ZPD.