kopretinka
04.08.20,13:33
Na čo je zamestnávateľovi prechodka okrem toho,že ju odovzdá do soc.poisťovne?
Tweety
04.08.20,11:33
Na evidenciu DPN, ospravedlnenie v práci.
kopretinka
04.08.20,11:38
Kde je v ZP,že mu to musím odovzdať.
Ja som povinná dať to sociálke,aby mi vyplatili peniaze.
Odovzdala som predsa na začiatku pnky papiere
Tweety
04.08.20,11:40
to áno ale si zamestnancom, a tak máš aj nejaké povinnosti, ako ospravedlníš neprítomnosť? V ZP to máš určené.
kopretinka
04.08.20,11:44
Veď som pn,čo mám ospravedlňovať?Ked skončim pn,tak dostanú papier o ukončeni.
Tweety
04.08.20,11:46
to vieš ty ale to, že naďalej trvá, musí zam-ľ na konci mesiaca vedieť tiež.
ivka70
04.08.20,11:47
Si povinna preukazat aj trvanie .....
§144 Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1)Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
(2)Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
....
veronikasad
04.08.20,11:52
Prechodkou preukazuješ trvanie PN k poslednému kal.dňu v mesiaci
kopretinka
04.08.20,11:54
Oni to odo mňa chceli,aj keď som bola pn prvý deň,bol to posledný deň v mesiaci.Doktorka so sestričkou v nemom úžase,že až nad 10dní sa dáva.
Tweety
04.08.20,12:01
Teoreticky mali povinnosť vystaviť doklad o trvaní DPN k poslednému dňu. Nikde nie je napísané, že až od koľkých dní trvania sa má dať. Zákon hovorí o prechodke k poslednému dňu mesiaca.
ivka70
04.08.20,12:03
To nie je nikde definovane, ze by prvych 10 dni nemali vystavit prechodku ... mali by ju vzdy vystavit k poslednemu dnu v mesiaci ....
veronikasad
04.08.20,12:12
Prechodka sa vystavuje k poslednému dňu kal.mesiaca- Ak si ju za predch.mesiac neodovzdala, náhradu príjmu za ten prvý deň ti zamestnávatel vyplatí až vo výplatnom termíne za mesiac Júl. Nie je to výmysel tvojho zamestnávatela ...
Katy a R
04.08.20,12:13
V podstate zamestnávateľovi je potvrdenie o trvaní DPN "prechodka" nanič ... :) - ale vieš, staré zvyklosti ... a možno až prílišná opatrnosť; - resp doklad k tomu jednému dňu náhrady)
Potvrdenie o trvaní DPN si povinná odovzdať do SP - aby ti vyplatili dávku. Zamestnávateľovi ako potvrdenie odovzdávaš začiatok a koniec DPN .... medzitým ťa musí ospravedlniť :). Ale zase nezaškodí dať zamestnávateľovi na konci mesiaca aj kópiu toho potvrdenia o trvaní DPN. Pretože sa nájdu všelijakí zamestnanci, ktorí sa neunúvajú ani prísť do roboty , aj keď DPN už dávno skončená..
A zase sú aj zamestnávateli, ktorí odovzdajú do SP za teba (aj keď nemusia) .
Môžeš povedať - nech ti ten jeden deň náhrady vyplatia spolu s ostatnými.
veronikasad
04.08.20,12:48
Nestačí chaos, ktorý májú mzdárky pri spracovaním miezd pri pandameckom ošetrovnom, kde čestné prehlásenie posielali zamestnanci priamo do SP ?
Katy a R
04.08.20,12:50
veronika - to nie je chaos - za odovzdanie prechodky do SP je zodpovedný zamestnanec (nie zamestnávateľ) - a to platilo aj pred pandémiou;) :) ide o zamestnancove peniažky☺
veronikasad
04.08.20,12:53
S tým súhlasím, ale § 144 odst. 1 v ZP nebol zrušený. Ak si zamestnanec prechodku sám odnesie do SP, mal by kopiu doručiť aj zamestnávatelovi.
Katy a R
04.08.20,13:08
jasné - kópiu som spomenula. kopretinka - a nekončí náhodou tým posledným dňom DPN aj pracovný pomer? (sa mi zdá, že si spomenula niekde) v tom prípade by za-ľ platil len ten jeden deň (nie 10).
Inak moja lekárka automaticky dala aj "prechodku" keď vypisala DPN na konci mesiaca, ale nie všetci tak robia
kopretinka
04.08.20,13:12
Toto je podľa mňa správna odpoveď.
Prechodka je doklad pre sociálku,aby mi vyplatili peniaze .
Ja som si hľadala o tomto nejaké info,a našla dom,že:
Niektorí zamestnávatelia odovzdajú za zamestnanca,ale nie je to ich povinnosť.
Takže ak zamestnávateľ,ktorý toto neurobí,nepotrebuje prechodku,sa riadi nejakým iným ZP? Ako ospravedlňuje zamestnancovu neprítomnosť?
širi1
04.08.20,13:24
mne ako mzdárke je nanič...len starosti s posielaním a uteká termín na doručenie do SP. Je tam jasne napísané, že poistenec odovzdá podpísané do SP. Zamestnávateľovi (mzdárke, vedúcemu)stačí napr. meil, telefon, odkaz že stále je zamestnanec PN a cca bude aj pár dní, príp. mesiacov.
Ale riešia si to všetci ako uznajú za vhodné...
Katy a R
04.08.20,13:33
ani nie - len tento tvoj zamestnávateľ je dôsledný;) - a zrejme ti chce vyplatiť ten jeden deň už hneď (tak aby to mal do spracovania výplaty zdokladované, lebo koniec PNky ešte nemá. ☺
kopretinka
04.08.20,13:34
Podľa mňa to je to nekompetentnosť danej osoby,ona totiž nie je mzdárka.
Kedysi jej niekto dal info pýtaj prechodku,tak pýta.
Ale prečo,načo to už nikto nevie.Len pred 20rokmi dostali nejaký papier a odovzdávajú si ho ďalej.
Že vraj mi nemá ako urobiť dochádzku.
kopretinka
04.08.20,13:37
Načo je socialke prechodka,keď platí až 11.deň pnky?
Prechodka je vec medzi mnou a socialkou,nie medzi mnou a zamestnavatelom.
kopretinka
04.08.20,13:40
Vyplatili mi ten jeden deň uplne bez problémov aj bez prechodky.
My máme mzdové niekde uplne inde,nie tam,kde robím.Takže mzdárka to vobec nepotrebovala.
veronikasad
04.08.20,14:29
Prepáč, nechcela by som byť tvojím zamestnávatelom. Vyrábaš problémy tam, kde žiadne nemusia byť...
Alebo ti niekto poradil ako ukončiť pracovný pomer okamžitým zrušením z dôvodu nevyplatenia náhrady príjmu počas DPN ?
kopretinka
04.08.20,17:46
Ja vyrábam problémy? A nevieš mi povedať,ako mám odovzdať prechodku,keď mi ju doktorka nedala a to som tam bola 2x ju pýtať?!?! Vyplatili mi to aj bez prechodky,ved som to napísala o riadok vyššie!
Odrobila som tam skoro 20rokov,zdravotné problemy mám z roboty,namiesto odstupného za posraté 3mesiace za nadbytočnosť ma nútia k dohode z mojej strany a JA robím problémy??
kvjetecko
05.08.20,04:27
Dôvod prečo pýtam lístok na peniaze od zamestnancov (aj keď to nie je povinnosť) je, že budem na 100% vedieť že PNka pokračuje do ďalšieho mesiaca a teda do zdravotnej poisťovne ešte nenahlásim kód 1O koniec. Na konci mesiaca bývajú nezrovnalosti (zvlášť ešte keď je prelom mesiacov cez víkend). A väčšinou je plus pre zamestnanca, že nemusí bežať do sociálky to zaniesť, vybavíme to za neho.
ivka70
05.08.20,08:25
SP ju nepotrebuje, potrebuje ju zamestnavatel, alebo akykolvek iny podklad od teba, ze PN prechadza do dalsieho mesiaca. Tak nech ti da lekarka ine potvrdenie, ked nevie vypisat prechodku.

Vsetko sa da vyriesit, ale vyvolavanim konfliktov nie.
širi1
05.08.20,14:05
a čo urobíte, ak vám poštou príde prechodka od zamestnanca napr. 4.8. a 5.8. je uzávierka v SP a už to tam nestihnete odoslať/doručiť. Zamestnanec potom nedostane dávky načas (keby to priamo poslal do SP tak ušetrí sa čas aj dávky budú načas)
veronikasad
05.08.20,16:20
čp by bránilo zamestnancovi poslať originál (poštou) do SP a kopiu mailom zamestnávatelovi ?
kvjetecko
06.08.20,04:19
:-D :-D to ako vážne si myslíte, že by niekto nedostal peniaze načas? :-DDDD
širi1
06.08.20,12:36
napr. máme zamestnancov čo nemajú kopírku doma (ani ja doma nemám) tak ako ma niekto môže nútiť poslať kopiu? stačí dať vedieť, že PN pokračuje; telefónom alebo odkazom od rod.príslušníka
ivka70
06.08.20,12:45
Nestaci telefonat ani odkaz - vies kolko ludi by si take nieco s kludom vymyslelo, ved im to nedokazes. Potrebujes mat nejaky potvrdeny dokument. Pribuzny to moze aj priniest k zamestnavatelovi a ten si kopiu spravi.
A ked uz, tak odfotit mobilom a poslat mailom dnes uz dokaze 99% ludi.
Katy a R
06.08.20,14:04
kvjetečko - ak by nastala situácia, ako opísala širi - a mzdárka neskoro odovzdá prechodku - tak veru SP nevyplatí za ten mesiac dávknem dávku - ale až v nasledujúcom mesiaci - resp majú aj mimoriadne termíny, ale to si treba ísť vybaviť;)
A pri normálnych vzťahoch tú prechodku na jeden deň (prvý) nevyžadujú ;) - a asi každý lekár ani nedáva (na 1 deň).
veronikasad
06.08.20,16:03
Katy, nieco mi na tejto teme nesedi. Kopretinka je PN od konca juna, pisala, ze náhradu príjmu za jeden den jej zamestnavatel vyplatil. (zrejme sa chcel vyhnúť možností okamžitého skoncenia pracovneho pomeru z dovodu nevyplatenia nahrady prijmu). Preco riesi zbytocnost prechodky pre zamestnávateľa v auguste? Jej zamestnávateľ nie je mala firma, preto sa ani necudujem ze trva na pisomnom preukazani prekážky. Nemusi mat doma kopirku aby prechodku odfotila v mobile a poslala zamestnavatelovi.
Katy a R
06.08.20,17:02
čo sa týka kopretinky - vyplatili jej náhradu na ten jeden deň - podľa mňa tam už nič netreba riešiť. ak teda normálny stav. (ale ozaj nejdem riešiť, čo je za tým - že k dochádzke ???;)).
Som skôr reagovala na prípad čo písala širi - môže sa stať, že zamestnanec potom dostane celomesačnú nemocenskú dávku až po dvoch mesiacoch - ak si sám neodovzdá prechodku včas do SP (okľuka cez zamestnávateľa sa nemusí vyplatiť) .