Anka_Anka
06.08.20,11:20
Ahojte, mám 28 rokov a mám problém s úzkosťami, ktoré ma trápia už dlhší čas.
Nakopilo sa mi viacero vecí, z ktorých som bola nervózna a frustrovaná, ale nenapadlo by mi, žeby mohli byť spúšťačom niečoho horšieho.
Máte s tým niekto skúsenosti?
Bola som veselé a usmievavé dievča. Mám priateľa, ktorého som milovala, plánovali sme svadbu a založenie rodiny. Mám rodinu, ktorá stojí pri mne, mám prácu, vlastný byt.
Raz som sa v noci strhla na to, že mi buši srdce, mám úzkosť, je mi zle a bojím sa.
Prerástlo to do štádia, kde necítim žiadne city k nikomu. Pominuli city k priateľovi, k rodine. Zo svadby mám stres a predstava mať dieťa ma desí najviac. Ako môžem mať dieťa, keď nikoho nemilujem? Kam sa podeli moje city????
Je to spôsobené tou úzkosťou a depresiou?
Nedokážem sa na seba pozrieť. Nenávidím sa, a často mám chuť byť mŕtva. To čo bolo pre mňa v živote všetkým, pre mňa zrazu stratilo význam. Čo sa to deje?
Navštívila som psychológa aj psychiatra. Antidepresíva mi dávať zatiaľ nechcú, že mám skúšať psychoterapiu. Ale ako by mi to mohlo pomôcť? Taktiež intímny život je na bode nula.
Bojím sa, toho, že nič necítim. Necítim lásku ani radosť ani zmysel môjho života. Každý deň je pre mňa prežívaním a bojom, nie životom. Je to úplne prázdno, že neexistuje nič, čo by ma napĺňalo. Pri športe mi je zle, začnem plakať.
Som už zúfala, mám 28 rokov a môj život stratil zmysel. Všetko čo som plánovala a tešila sa na to, vystriedala depresia, pochybnosti, strach a úzkosť.
Preto sa pýtam, máte niekto skúsenosti s tým, že vám depresia vzala schopnosť milovať a tešiť sa? A tlak na hrudi, výčitky a prázdno sa stali vaším každodenným spoločníkom? Ako ste to vyriešili?
Ďakujem za akékoľvek povzbudenie a rady.
Dáša_
06.08.20,10:26
Neexistuje čarovná tabletka, ktorá by všetko vrátila späť. Neexistuje psychoterapia, ktorá by pomohla na jedno sedenie. Je to všetko na dlhší čas. Neviem, koľko si mala sedení u psychológa. Možno ste si ani na prvý krát nesadli. Rozhodne treba v tom pokračovať. Alebo hľadať iného.
Aktuálne na tvojom mieste by som asi svadbu odložila. Možno aj s výhovorkou na aktuálnu situáciu. A naozaj sa začala venovať tej psychoterapii.
Zrovna včera som o tom čítala jeden rozhovor, možno ti to trochu pomôže https://dennikn.sk/blog/1986628/samozvani-terapeuti-guruovia-a-koucovia-bez-vzdelania-mozu-klientovi-vyrazne-uskodit-vravi-psychologicka-kristina-kotrcova/?ref=list

Dobrý spychológ dokáže rozoznať, kedy ešte môže pomôcť a kedy už musí nastúpiť psychiater
Evamichalkova
30.10.20,13:02
Deprese a úzkost je vždycky způsobena nějakým podnětem.. důležité je se pokusit odstranit všechny překážky a problémy, které je způsobují.. ať už stresující zaměstnání, nebo to že jste v kontaktu se špatnými lidmi.. kdyžtak se podívejte sem https://www.jakbytfit.cz/psychologie/deprese-nenechte-si-zivot-zesednout/ je tu pár tipů na to, jak předcházet depresi, tak to třeba pomůže.