0verlord
07.08.20,13:55
Zdravím,
najprv by som sa chcel ospravedlniť, ak som nedal otázku do správneho zaradenia, ale mňa zaujíma čisto právne pozadie veci.
Aby som všetko uprestnil, tak sa nejedná o klasický rybolov či lov (ďalej spoločne len "lov"), ale o lov kušou...

Je nejaké zviera(tá), ktoré môžem loviť bez akéhoľvek povolenia (aj vrátane rýb)? Ak nie, dá sa nejako získať povolenie na takýto lov v SR (nemyslím na všetok lov, ale napríklad na nejakú skupinu - napr. malú zver, apod.)?

A ešte by som sa chcel opýtať, že či si môžem zobrať kušu s terčom na lúku (kde nie sú ľudia) a strieľať na terč bez akejkoľvek sankcie. Prípadne, môžem si tam upraviť terén (tzn. pokosiť)? U nás je totiž lúka dosť neudržiavaná a najviac tam chodia niekedy do lesov bezdomovci spať, ale priamo na lúke iba občas niekto prejde zo psom alebo len tak v rámci prechádzky...

Ďakujem!
Mila123
07.08.20,12:48
neviem odpoveď, ale opýtam sa, z ktorého okresu ste? resp. v ktorom okrese idete loviť na lúku? (aby som vedela, že ma nejaký lovec neuloví kušou na lúke)......
0verlord
07.08.20,13:03
Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ani len zmienku o love na lúke (lov by bol v revíri a v čase, kedy sa to zvykne robiť, takže tam budete mať značku, že niečo hrozí)... Len práve tieto detaily ja o tom absolútne nepoznám a ani v rodine nie je poľovník...
U nás na lúke nik nie je, a keby bol, tak ho vidno, lebo je to klasická rovná lúka, navyše by som určite nestrieľal, keby ("len") hrozilo, že by som niekoho mohol zraniť... A ešte, s kušou sa cvičná streľba nestrieľa s loveckými šípmi, ale cvičnými/športovými (príp. určené na relaxačnú streľbu).
buchač
07.08.20,13:05
Hm...

1. Nie
2. Nie

Poznámok sa radšej zdržím....ale snáď len jednu.
Loviť môžeš akurát jalca v spodnom prádle...na toto nepotrebuješ žiadne povolenie.

P.S.:
...kuwa...a ty si chcel byť policajný vyšetrovateľ ?
Len pevne dúfam, že ním nie si.

Kuwa...kde na také nápady (čítaj íčoviny) poniektorí chodia.
...a ani nevravím, že takto položená otázka je úplne nesprávne sformulovaná...nakoľko je rozdiel medzi lovom a odstrelením (na zbrani nezáleží).
Mila123
07.08.20,13:49
ak by niekto sa "hral" so športovou, alebo normálnou zbraňou, dokonca i atrapa to môže byť ja osobne nerozoznávam......ak by som Vás stretla určite by som volala 158, teda asi tak.....mňa šokovalo, že by ste išiel na lúku s kušou a niečo tak tak voľne nacvičoval......158 to istí.....
buchač
07.08.20,14:01
0verlord (Dnes 16:03) Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ....
===================
Radšej už nič nepíš...
Najprv si preštuduj zákon :
- o zbraniach
- o poľovníctve
- a súvisiace odkazy

Budeš vedieť viac a na hlúposti (možno) zabudneš.
misoft
07.08.20,14:08
Už bolo napísané!
1) Na lov (aj kušou) zveriny, rýb potrebuješ povolenia. Žiadna zver NIE JE voľne lovná!!! Bez potrebných povolení = pytliactvo.
2) Strieľať s kúšou na lúke do terča? OMG! Každý kúsok pôdy niekomu patrí! Takže aj tá lúka môže patriť súkromníkovi, spoločenstvo, družstvu, štátu. A pokiaľ je verejne prístupná, nemôžeš si na nej robiť, čo si zmyslíš. Teda ani "strieľať s kušou"! Pokiaľ nebude priestor zabezpečený = všeobecné ohrozenie.

A prečítaj si, aké pálky sa teraz dávajú za pytliactvo a všeobecné ohrozenie.

A ako buchač poznamenal - ak by si bol policajný vyšetrovateľ, tak pri nejakom prípade by si asi vyšetril veľké h0vn0.
buchač
07.08.20,14:26
Mila123 (Dnes 15:48) neviem odpoveď
---------
Mila123 (Dnes 16:49)....158 to istí.....
---------
Odpoveď nevieš.....hm...to je síce aj vidno...ale prečo sa realizuješ ?
Ako by chlapci prišli, tak isto by aj odišli.
0verlord
07.08.20,16:12
Viete, keď som to sem dal, tak som chcel odpoveď a nie vaše postrehy z dielne... Nechcel som vám na tieto vaše "podpichovania" reagovať, ale kašlem na to.
Dospelý chlap s menom "buchač", čo píše: "Kuwa...", aby nedostal ban a povie si, že aký je frajer a obišiel pravidlá, fíha.
Kde chodím na tieto nápady? Vždy sa mi páčila lukostreľba, ale my tu nemáme klub lukostrelcov (v blízkosti, kde by som vedel zájsť do pár km).
A čo, že som chcel byť vyšetrovateľ? Len preto musím všetko poznať? LEN CHCEL, nie SOM a nie BUDEM. Ešte nejaký problém? Volá sa to tu porada.sk, tak asi sa môžem poradiť, nie? A zákon si viem nájsť, ale nechce sa mi ho celý čítať, ak tu reálne mi poradí napríklad nejaký poľovník s praxou.

A to ty tu nie si najhorší, pani nad týmto príspevkom má 18000 príspevkov a ani jeden užitočný. :O To je konkurencia. :)
0verlord
07.08.20,16:16
Seriete sa do toho, že čo by som dokázal a čo nie, ale vy nedokážete prečítať vetu. Pýtal som sa dosť jasne aj na povolenia, že či to môžem dostať, aj keď nie som poľovník, pytliactvo a zákaz streľby bežných zvierat, na ktoré sa poľuje, mi je jasné (je to aj v príspevku). Narážam na to, že trebars keby som šiel do svojej (oplotenej záhrady a na zemi by sedel (nechránený, neohrozený druh) vták a ja by som ho zastrelil, tak či je za to sankcia.
buchač
07.08.20,16:23
0verlord (Dnes 19:16) Seriete sa do toho, že čo by som dokázal a čo nie, ale vy nedokážete prečítať vetu. Pýtal som sa dosť jasne aj na povolenia, že či to môžem dostať
===============
Ak je podľa teba tá základná otázka jasne položená...tak potom si fakt jasný prípad.

...a ozaj....odpoveď si dostal odo mňa o 16:05.

P.S.:
Skús prásknuť diviaka, čo rozhodne nie je chránená zver...a ak ťa chytia, tak máš smolu.
buchač
07.08.20,16:32
0verlord (Dnes 19:12)
Dospelý chlap s menom "buchač", čo píše: "KUWA...", aby nedostal ban a povie si, že aký je frajer a obišiel pravidlá, fíha.
Kde chodím na tieto nápady? Vždy sa mi páčila lukostreľba, ale my tu nemáme klub lukostrelcov (v blízkosti, kde by som vedel zájsť do pár km).
======================
Chlapče môj.....KURVA...čo ti na to povedať ?
Že mám roky zbroják ? Že mám odstrieľaných pekných pár hodín na strelniciach.

KURVA...a vieš, že ma začínaš srať ?
Nevieš sa (KURVA) vyjadriť...nevieš, čo (KURVA) chceš...nepoznáš zákony....nemáš skúsenosti...proste (KURVA)nevieš.
Si myslíš, že jednou stupídnou (KURVA) témou sa dozvieš všetko a budeš v poho :
Tak to sa, KURVA, veľmi mýliš....
KURVA...ale hlavne, že sa urážaš a aj ideš robiť múdreho.
Tak to si (KURVA) na zlej adrese....

...a ozaj...mám AJ luk. Dokonca AJ moja vnučka má ten svoj a už pozná základy.

P.S.:
Absolútne mi nešlo o vyhýbanie sa banu...ale ty si ozrejmi výrazy, ktoré sú zvýraznené veľkými písmenami...a že v akej súvislosti a kedy sa používajú.
buchač
07.08.20,17:35
0verlord (Dnes 19:12) Viete, keď som to sem dal, tak som chcel odpoveď A zákon si viem nájsť, ale NECHCE sa mi ho celý čítať...
==================
Zlatý.....
Terezia13
08.08.20,19:15
a čo takto na terč!!! prečo lov! to tak hn nuž niekde.............sú krúžky v strieľaní tak prečo práve lov!?
https://slovakbowhunting.sk/legislativa/

dobre - pre niektorých doplním!
https://www.luk.sk/sk/eshop/lov-lukom-a-lov-kusou/81
časť
Lov kušou na Slovensku nie je povolený !!!



Je možné loviť v niektorých krajinách aj kušou (najjednoduchší spôsob lovu s mechanickou zbraňou podobný palnej zbrani, je treba poznať vzdialenosť a mať aspoň minimálne kušu zastrieľanú, loví sa cca do 45 metrov), kladkovým lukom (treba získať základnú zručnosť streľby z kladkového luku a loví sa do 45m) alebo loveckým lukom (absolútne najťažšia forma lovu zo vzdialeností do 25 metrov, klasickým typom luku, na ktorý treba niekoľkoročné skúsenosti s intuitívnou lukostreľbou pred tým, než sa rozhodnete s takýmto lukom loviť (v opačnom prípade je to len šarlatánstvo a nie poľovníctvo)

My zabezpečujeme v rámci kurzov aj prípravu strelcov na skúšky, učíme ich strieľať z kladkových lukov a zlepšiť ich šance na ulovenie zveri. Tréning na lov lukom sa najlepšie realizuje na tzv. 3D terče. tieto kurzy zabezpečujeme individuálne a celoročne v našej vnútornej aj vonkajšej strelnici na luky a kuše.

Simulácia lovu s lukom - 3D lukostreľba pozri www.strelba.sk/3d-lukostrelba
buchač
09.08.20,05:16
Prečo ?
Napríklad preto, že niekoho už strieľanie do terčíkov nebaví ?
Napríklad preto, že sa niekto chce dostať vyššie ?
vlado 33
10.08.20,19:21
Podľa zákona, iba na terč, iba na strelnici.
buchač
10.08.20,19:28
Daj link...inak je to len tvoje tvrdenie....a to dosť chabé, a samozrejme je aj mýlne, chybné, zavádzajúce, kde je neznalosť problematiky samotnej.
vlado 33
10.08.20,19:48
Ja myslím, že je to dosť jasne.
vlado 33
10.08.20,19:58
V návode má to jasne napísane, kde ju môže používať. Pokiaľ to nie je hračka, platí príspevok od Terezia13.
buchač
10.08.20,20:16
To sa vážne ideme naťahovať ?

Nebudem sa rozpisovať...tu je presne a dopodrobna rozpísaná problematika...(je to síce z Česka, ale pointa zostáva, nakoľko zákon v Čechách a na Slovensku je robnaký).
http://www.bowhunter.cz/lov-lukem/lov-v-cr/100-luk-a-zakon.html

Čo sa týka streľby mimo strelnice, tak je potrebné dodržať hlavne a jednoznačne bezpečnosť.
vlado 33
10.08.20,20:21
Nebudeme, ja to mám u prdele. Každý je zodpovedný sám za seba.
buchač
10.08.20,20:23
vlado 33 (Dnes 22:58) V návode má to jasne napísane, kde ju môže používať. Pokiaľ to nie je hračka, platí príspevok od Terezia13.
===================
Terézia napísal po 30 hodinách to, čo som ja už predtým tvrdil.
----------------------------
buchač (07.08.20 17:01) 0verlord (Dnes 16:03) Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ....
===================
Radšej už nič nepíš...
Najprv si preštuduj zákon :
- o zbraniach
- o poľovníctve
- a súvisiace odkazy
vlado 33
10.08.20,20:50
Sa smejem z teba. Ja som ho totiž študoval.
dmc
11.08.20,03:30
Gratulujem. Fakt - klobuk dole.
buchač
11.08.20,03:57
vlado 33 (Včera 23:50) Sa smejem z teba. Ja som ho totiž študoval.
====================
Keď sa ty smeješ zo mňa, tak ja sa rehocem...
Milujem takúto debatu, kde nejaké (tvoje) vyjadrenie bez argumentácie sa ide dávať za nezvratiteľný zdroj a pritom je to blbosť jak traky.

Študoval si ? Hm...a si aj ten zákon pochopil ?
Silne pochybujem...
vlado 33
13.08.20,20:12
Načo argumentáciu? Zákon o držaní zbraní kategórie D hovorí snáď jasne. A čítal som, v Čechách už z Dčka prešlo niečo do Cčka, preto som to študoval. A ty si prečítaj toto, tam to máš po lopatistický vysvetlené.
https://www.afg.sk/blog/ake-su-zakladne-povinnosti-majitela-volnopredajnej-zbrane/
buchač
14.08.20,05:36
Pane Bože...daj mi silu.