eeve131
09.08.20,21:57
Ahojte,
potrebujem od vás poradiť - doma sa mi usídlil červotoč chlebový - som z toho "nadšená". Vyhodila som čo sa dalo, myslela som že som našla zdroj - čaj, ktorý išiel ako prvý, no sú tomu už takmer 2 týždne, a každý deň, max každý druhý nachádzam na stene v kuchyni jedného, dvoch jedincov. Netuším, odkiaľ prichádzajú, všetko som prezrela, aj kuchynskú linku, nič. Prezerala som aj vyhadzované potraviny, ale ani na jednom som nenašla po ňom stopy.
Rozhodla som sa teda skúsiť vystriekať kuchyňu biolitom, lebo nič iné ma nenapadá. Ak by ste mi vedeli poradiť s pár otázkami.
Všetky rastlinky a potraviny z kuchyne vynesiem, to je jasné, no neviem čo ďalej - nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti. Treba vyniesť aj všetky tkaniny, ak tam ostanú, bude to treba oprať? Poškodzuje biolit nejak papierové veci? Čo sa týka napr. pracovných plôch kuchynskej linky, stola, stoličiek, atď, bude stačiť, keď to následne zmyjem, napr. jarovou vodou, aby som to odtiaľ odstránila? Čo so sporákom - prikryť ho, alebo ho len potom poriadne umyť? Bojím sa, keďže mám plynový sporák, ktorý zapaľujeme so zápalkami, keďže biolit je horľavý, tak neviem čo s ním.
Poprípade ak máte ešte nejaké tipy triky so skúseností s jeho používaním, budem rada.
Ďakujem.
ivka70
10.08.20,06:04
Biolit je horlavy, ked ho rozstrekujes, nie, ked zaschne na veciach.
Stolicky stol co pracovnu plochu striekat netreba, vycisti a vystriekaj najma vsetky spary v skriniach a prech za skrinkami..
V textiliach tiez nebudu, tie netreba striekat - a ked nastriekas, opratie to tak ci tak zneguje.
Papierove veci neposkodzuje, ale tekutina moze papier "pokrcit". Papierove veci treba odstranit, nie ich striekat. Ani v sporaku nebudu, ak je riadne umyty a udrziavany. Netreba ho striekat.
A co sa tyka potravin, ktore bude vracat naspat, vsetky musia byt v sklenenych dozach, nevracaj spat ziadne krabice ci original balenia muky a pod. Vsade tam moze byt zdroj.
buchač
10.08.20,06:58
ak máte ešte nejaké tipy s jeho používaním
=========================
Ja si zyknem preštudovať návod....či ?
vicktor
10.08.20,07:33
Mas zbytocne obavy o naslednej ociste.
Predpokladam, ze na rastliny to nebudes striekat priamo, tak ani vynasat ich netreba.
Rovnako nebudes striekat priamo na sporak a pracovnu dosku. Zaclony ani oblecenie prat netreba.
Premiestnit treba potraviny, ktore este budes neskor pozivat. Tie skontroluj a presyp do zatvaracich nadob.
Snaz sa streknut do nejakych spar v komore a za linkou. Nehaj posobit asi 15 minut a vyvetraj. Zopakuj po par dnoch a este a znova.
eeve131
10.08.20,10:28
Veru aj ja zvyknem, ale nič z toho, čo som sa pýtala, tam nie je, takže asi tak...
eeve131
10.08.20,10:35
Áno máš pravdu, priamo na rastliny ani na pracovné plochy či stôl sa to nechystám striekať, tak ako píšeš, hlavne za linku, do škár, atď, mne skôr ide o to, že ten aerosól sa predpokladám rozšíri tak či tak po celej miestnosti (nemám veľkú kuchyňu, možno 10 štvorákov), takže predpokladám, že i tam to nasadá - preto moja otázka, či to stačí potom zmyť jarovou vodou - z prac. dosky, zo stola, z lavice, proste takých vecí, kde sedíme, kde pracujeme s potravinami. Tiež neviem, čo s riadom v skriniach.
misoft
10.08.20,10:37
mimotemy
V potravinách sa často usadí rôzna háveď. Najhoršie je, keď sa robia "zásoby na horší prípad", alebo tzv. "akciovky".
Moja 3/4 takto raz kúpila 5 kg hl. múky - lebo bola po 0,33€!!! (No nekúp to!). Lenže múka ležala v komore 6 mesiacov (doba spotreby ešte sa neminula, ale dnu už bola háveď_. Pošli do kontajnera (a Romuláni vyhrabali a zúžitkovali :D). Takže kvôli úspore cca 50 centov vyletelo viac ako euro.
Riešil som to inak. V obchode som zakúpil uzatvárateľné dózy, do ktorých sa zmestilo presne 2kg múky. A tak sa zaplnili. Utesňujú - ak treba doplniť, doplní sa a uzavrie. Nič tam nevlezie.
Takto som to urobil nielen s múkou, ale i s cestovinami a všetkým, kde sa "návštevníci môžu kŕmiť". Žiadne 10-15-20 kilové zásoby, len toľko koľko je bežne potrebné.
A je pokoj - žiadne mole, chrobáčiky, červy..... dostali zákaz vstupu :D
eeve131
10.08.20,10:40
Tak podobne to mám aj ja, nikdy sme žiadne zásoby nekupovali, my sme skôr na priamu spotrebu - nakúpim tak na jeden, dva dni, a zjeme a hotovo...veľa tam toho teda u nás nemajú, máme ale veľmi starý byt (vlastne je to byt mojej babky, o ktorú sa tu starám a s ňou aj bývam), takže sa bojím, či nie sú schovaní v nejakej škáre, praskline, preto biolit...
buchač
10.08.20,10:41
vicktor
10.08.20,10:50
O riady v zatvorenych skriniach sa nebojim. ale mozes ich vybrat a streknut aj tam.
Utriet pracovnu dosku jarovou vodou urcite staci. Asi aj nejarovou vodou by stacilo. Preco sa o "dezinfekcii po postreku" na obale nic nepise? Zrejme to nie je taka nebezpecna latka ako sa ty obavas, vyrobca to nepovazuje za potrebne.
eeve131
10.08.20,16:19
Tak to som našla aj ja :) Ale nie je tam nič o tom, či treba alebo netreba očistiť potom tie predmety, čo som spomínala, alebo či aj zaschnutý biolit je horľavý alebo nie (ako mi dala info ivka70), čo to robí s papierom, riadom, atď atď...to s držaním som pochopila :)
eeve131
10.08.20,16:23
Nie, o aktivitách po postreku tam nič nie je, prakticky len že 15 min počkať a potom vyvetrať. Preto sa tu tak vypytujem :) a ďakujem za rady naozaj si to cením
buchač
10.08.20,17:11
eeve131 (Dnes 18:19) Tak to som našla aj ja Ale nie je tam nič o tom, či treba alebo netreba ...
=================
Sorry za úprimnosť...ale čo keby si použila aj vlastný rozum ?

Keby Biolit nebol horľavý, keby nemal tie negatívne vlastnosti ohľadom postreku, tak by si linku, sporák, riad a či porcelán po aplikácii neumyla ?

Poviem inak ?
Idem do lesa...nuž použijem nejaký repelent proti kliešťom a inej hávedi.
Čo myslíš...nechám odev :
1. len vyvetrať
2. ho dám vyprať ?
vlado 33
10.08.20,20:15
Ešte mám jeden nápad. Dá sa použiť ako plameňomet, to v návode nepíšu