Jarroo
10.08.20,08:59
Pred týždňom som mal komisiu,na posúdenie invalidného dôchodku,uznali ma na 50% to som bol informovaný cez telefon. Všetky dokumenty vraj dostanem do 60 dní.Zaujímalo by ma ako sa to vypočítava? .niečo som našiel o tomto na portáli socialnej poisťovne,že sa to skladá z troch výpočtov..Prvý je ak som tomu rozumel priemer mzdy za posledný rok, ale tým dalším dvom nerozumiem. Mám odrobených minimálne 43 rokov podla mojich prepočtov,možno aj 44 rokov to sa ukáže na dokumentoch čo mi pošlú.Tri roky do zadu som mal 1600 Euro v hrubom plat asi 5 rokov a pred tým okolo 1200 Euro v hrubom asi 7 rokov.Tieto posledné 3 a pol. roka robím kamionistu so 700Euro v hrubom.Neviem si ani predstaviť kolko Euro dostanem Invalidného dôchodku.totiž ak by som dostal invalidné okolo 300 Euro,tak si nájdem nejakú prácu doplnkovú a vydržal by som až do normálneho dôchodku.,,v oktobri budúceho roku chcem ísť do predčasného dôchodku ak mi invalidný budú posielať nejakých 200Euro a menej /kolega dostal 45% invalidneho a dostáva 193 Euro - on ale mal posledných 10 rokov plat pod 700Euro//.,tak sa na to vykašlem a 17 mesiacov pred normálnym dôchodkom pôjdem do predčasného a vyberiem si 6 mesiacov nezamestnanecké.. Dík za radu ako sa robí ten prepočet invalidného dôchodku.Jaro
veronikasad
10.08.20,07:18
Príjem pre výpočet ID sa sleduje od roku 1984. Doba poistenia ti bude dopocitana az do dovrsenia dôchodkového veku.
Okolo roku 2004 si dostal z ustredia SP vypis z doch.uctu. Vybav si na pobočke SP Grid kartu, cez nu si vieš zistiť osobný mzdový bod v ďalších rokoch.
Z udajov ktore si uviedol sa to neda zistit ani orientačne
Katy a R
10.08.20,09:01
presný výpočet tu: (samozrejme, treba poznať konkrétne údaje)
zze/2003-461/73/2
Pozri si doma v šuflíku výpis do roku 2003 - ostatné roky si môžeš aj mailom vyžiadať, resp na orientačný výpočet si dosaď podľa zárobkov v posledných rokoch .
na stránke SP je aj kalkulačka - tiež ti pomôže (na OMB) - len zohľadni tie %. (50)
https://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-azx/59319s
Jarroo
10.08.20,14:20
ďakujem počkám si na papiere od socialky,Veronika,ako nad tou odpoveďou uvažujem,tak v podstate sa to počíta ako normálny dôchodok.,18 rokov mám nadštandartný plat cca od roku 1999 do 2017,preto by to mohlo byť dobré,inak aj roky 1981 1989 som mal velmi dobý plat na tú dobu..Nechám sa prekvapiť aký príde výmer. Ďakujem ešte raz za odpoveď.
veronikasad
10.08.20,14:45
Keby si mal doklady o ktorych píšem vyssie, pomocou kalkulačky na stranke SP sa dá dochodok vypocitat pomerne presne. Ak mas v poriadku doby poistenia, vypocet z ústredia SP bude trvat cca 2 mesiace, doplatia ti ododna podania ziadosti
veronikasad
10.08.20,14:56
Invalidný dôchodok sa pocita ako sucin priemerného osobného mzdového bodu, doby dôchodkového poistenia (vrátane náhradných dôb), aktualnej dôchodkovej hodnoty a priznaneho percenta invalidity
Jarroo
12.08.20,07:20
Nedalo mi to pokoja,našiel som ten výpis čo som dostal zo socialnej poisťovne,ostatné roky mám výpisy,tak mi to kalkulačka vy hodnotila na normálny dôchodok so 44 rokmi odpracovanými na 660 Euro. bez tohoto roku.Uvidím kolko bude z toho invalidný. v 50% tách.
Katy a R
12.08.20,07:22
vzorec k ID máš priložený - doplň doň údaje! - keď si si už priemerný OMB vypočítal , pri tej kalkulačke máš aj ADH (žeby polovica?)
Jarroo
12.08.20,17:14
Ďakujem.Jaro,mám ešte otázočku,Ako je to s odchodným? Je to ešte? aké sú podmienky aby som ho dostal,1.3.2021,alebo 1.4.2021.Chcem skončiť s prácou ,vyberiem 6 mesačné odstupné a požiadam o predčasný dôchodok.Jaro