Jan Hrach
10.08.20,10:00
Ahojte, sme podnik lesov. Máme uzavretú zmluvu o nájme pozemku, kde sa má vyplatiť cena nájmu v naturáliách, konkrétne tam píše 20m3 dreva. Toto množstvo som odúčtoval ako úbytok zo skladu 613/123. Toto nájomné dostanem do nákladov ako 518/321 cez ID. ocením to vlastnými nákladmi? Ako to ďalej účtovne vysporiadať 321? Neviete mi prosím pomôcť?Ďakujem za radu.
Soňa K
11.08.20,07:25
Ide o klasický zápočet záväzku a pohľadávky, čo už je trochu na rozmýšľanie sú sumy na zápočet. V Zmluve máte uvedené 20 m3 dreva bez ohľadu na cenové výkyvy ? Zrejme áno. Predpokladám, že nie ste závislé osoby a nemusíte dodržiavať ceny obvyklé na trhu. Účtuješ pohľadávku, ako keby si bežne predával a takisto odvádzaš DPH, ak ste platiteľ. Takisto by mala byť uvedená v Zmluve cena za prenájom, ak s DPH, tak aj DPH. Je to skrátka bežný obchodný prípad, iba úhrada nefunguje v eurách, ale v dreve. Takže nakoniec započítaš 321/311. Pre koho je to viacej výhodné, viete vy.
Jan Hrach
12.08.20,05:52
Ďakujem za radu. Nie sme závislé osoby. Čo mi nie je ešte celkom jasné, že v akej cene to mám uviesť. V zmluve je uvádzané len množstvo, žiadne číselné vyjadrenie nájmu tam nie je. Neviem, či to mám oceniť nejakým priemerným speňažením, alebo kalkulačnou cenou, ako drevo oceňujem.
Jarka 1
12.08.20,06:00
Použiješ cenu akú má u vás drevo momentálne hodnotu. Nemáte zohľadnené cenové výkyvy, tak sa môže a asi aj bude cena každý rok meniť.