mmiikkii
11.08.20,21:22
Ahojte poraďáci, potreboval by som nasmerovať ak riešiť nasledovnú situáciu.

Začiatkom roka som ešte ako SZČO vyhral súťaž o dodávku diela ktoré má byť objednávateľovi preplácané cez ppa a kedže tam majú veselo, nikto nevie kedy a či vôbec dôjde k samotnej realizácii... Medzičasom som založil s.r.o. a celé podnikanie som presmeroval na sro. Živnosť som držal len kvôli tejto uzavretej zmluve. Nakoľko mi to ale zvyšuje náklady potrebujem spísať dohodu alebo zmluvu medzi szčo a s.r.o. o prevzatí záväzku dodať dielo podľa stále platnej zmluvy o dielo uzavretej medzi objednávateľom a mnou ako szco.

A tu práve neviem či to riešiť predajom szco do sro, szco nemá ziadne majetky co by staly za zmienku takže s mi to zdá zbytočne komplikované, alebo existuje nejaká jednoduchšia forma zmluvy?

SZČO budem v každom prípade rušiť v čo najskoršej dobe.
Ďakujem za každú radu.
mondes
11.08.20,20:23
Hm, podľa mňa to nie je také jednoduché, že sa to vyrieši jednou zmluvou. Tu si treba uvedomiť, že SZČO a s.r.o. sú dve nezávislé osoby, (jedna FO a druhá PO), bez ohľadu na to, kto je konateľom v s.r.o. A ak by aj náhodou takáto "zmluva o prevzatí záväzku", ako ju nazývate bola možná, opäť je tu otázka, či to obstojí v PPA, nakoľko tam bola uzatvorená zmluva, kde na jednej strane bol objednávateľ a na druhej strane poskytovateľ - SZČO, nie s.r.o. Tu vidím v tomto dosť podstatný problém. Ja by som to skúsila najprv to riešiť s objednávateľom diela, poprípade s PPA, či bude možné len tak zmeniť poskytovateľa, resp. dodávateľa diela.
mmiikkii
12.08.20,03:03
Dobré ránko prajem. So zákazníkom som to samozrejme riešil. Overovali to po svojej línii a vraj by takáto zmluva mala stačiť. Moc na výber nemám a spísať ju musím aj keby to znamenalo stratu zákazky. Ono platiť rok odvody na szco = takmer cely zisk projektu a keď vezmem do úvahy stav v PPA možné je asi všetko, aj zrušenie aj nové súťaže aj neviem čo ešte.
Čo sa zmlúv týka najviac sa mi pozdáva ten nákup spoločnosti, myslím ze s týmto by sa dalo operovať aj pred PPA, len ako som písal moja predstava bola spísať jednoduchšiu zmluvu týkajúcu sa len danej zmluvy o dielo.
mondes
12.08.20,16:16
No, možno by v tomto prípade bolo dobré postúpiť celú zmluvu zo SZČO na s.r.o. No je to dosť zložitý proces podľa mňa. Našla som toto:
------------------------------------------------------------------
Dá sa postúpiť celá zmluva?

Postúpenie zmluvy sa na prvý pohľad javí ako veľmi praktický postup, ak chcete „vymeniť“ jednu zmluvnú stranu a pritom zachovať podmienky pôvodnej zmluvy. Bohužiaľ takýto postup slovenské právo nepozná, a preto ak niektorá zo zmluvných strán má záujem previesť svoje práva aj povinnosti, musí uzatvoriť zmluvu o postúpení pohľadávky, resp. práv, a zmluvu o prevzatí povinností. Ide o kombináciu vyššie uvedených zmlúv a platia pre ne rovnaké podmienky. V praxi sa v takýchto situáciách uzatvárajú trojstranné zmluvy o postúpení a prevzatí práv a povinností, ale je možné uzatvoriť aj dve samostatné zmluvy . Spravidla sa na pôvodnú zmluvu iba odkáže a k zmluve o postúpení a prevzatí práv a povinností sa priloží. Nakoľko nejde o postúpenie zmluvy ako celku, môže sa stať, že ustanovenia nemajúce charakter práv ani povinností sa nestanú súčasťou nového vzťahu.
Právne predpisy vzťahujúce sa k tejto problematike

§§ 524 - 532 zákona č. 40/1964 Zb., občiansky zákonník
§§ 25- 26 zákona č. 7/2005 Z. z., o konkurze a reštrukturalizácii
§ 92 zákona č. 99/1963 Zb., občiansky súdny poriadok
--------------------------------------------------------------------

......a k tomu bude určite potrebná aj transférová dokumentácia. Nie som v tom doma, viac Vám neviem poradiť. Snáď sa niekto pripojí. Držím palce a dajte vedieť, ako ste to vyriešili.