Mikey09
12.08.20,02:23
Dobry den, neviem si momentalne dat rady s dodavatelom.

1., Emailovou komunikaciou sme sa si dohodli cenu za strojove vysivanie firemnych kosiel, respektive som suhlasil s cenovou ponukou. V den dokoncenia prace na nasich koslach mi prisiel email s fakturou, v ktorej ale uz bola ina finalna suma na zaplatenie. (povodna+dph). Cena pri vybere dodavatela hrala dolezitu ulohu a tato bola (aspon sme si to mysleli) najvyhodnejsia, po priratani dane je vsak daleko najnevyhodnejsia.

2., Dodavatel zaroven odmieta vydat kosele, podmienuje to prvotnym zaplatenim faktury, ktora vsak nadobuda splatnost az o necele dva tyzdne.

3., Kedze s fakturovanou cenou nesuhlasime a prace zo strany dodavatela uz boli dokoncene, neni moznost "navratu" a vyberu ineho dodavatela. V zaslanej fakture su taktiez uvedene penale za nedodrzanie terminu splatnosti, ak sa vsak zisti ze sme v prave novu fakturovanu sumu odmietnut, tak urcite nebude zaplatena. Pri zvazeni doterajsieho priebehu jednani a komunikacie si vsak myslim ze sk bude dodavatel ajtak narokovat na penale....

Mal prosim niekto podobnu skusenost alebo sa s tym uz aspon stretol? Rad by som vedel, ake zakony porusuje, popripade ako postupovat v pripade takehoto nefer jednania voci kodexu. Budem velmi vdacny za kazdu dobru radu, ako sa s takymto "podnikatelom" vysporiadat.
veronikasad
12.08.20,08:05
Ste platiteľom DPH?
veronikasad
12.08.20,08:13
Pokial z cenovej ponuky bolo zrejmé že firma je platitelom DPH (mala tam uvedene IC DPH), firma nic neporusila, ceny sa uvádzajú bez DPH.
martinez
12.08.20,12:04
ja mam presne opacny nazor, ak platitel DPH neuvedie na cenovej ponuke, ze sa jedna o sumu bez DPH, automaticky sa cena chape ako cena vratane DPH, t.j. cena k zaplateniu....
bjuty smis
12.08.20,12:13
či uviedol, alebo neuviedol neviem
ale v živote som neposlal, a snáď ani nedostal ponuku bez dph


ale k tomu bodu 2.
platil si zálohu ?
lebo ty si v pozícii, že si môžeš diktovať podmienky, nie on
povedz mu teda, že ok, nech si košele s tvojím logom teda nechá a kúpiš si inde

myslím, že bude hneď ochotnejší na rozumnú dohodu...
Žabinka
12.08.20,12:25
pozri https://www.epi.sk/odborny-clanok/Uvadzanie-cien-s-DPH.htm síce staršieho dáta, ale aktuálne aj dnes
Mikey09
13.08.20,01:53
Zalohu som neplatil. V emaili som ju sam navrhol a ponukal ale bolo mi oznamene ze neni potrebna. Tiez som sa s tymto nastastie stretol po prvy krat, preto ma ani len nenapadlo dotazovat sa, ci je cena s alebo bez DPH. Komunikacia ci uz emailova alebo osobna vsak od prveho momentu bola alarmujuca, bohuzial vsak kombinacia nizkej ponuky (aspon sme si to mysleli dovtedy) a rychlej prace dodavatela bola rozhodujuca. Ale takemuto pristupu nerozumiem. Pracujem dlho v sluzbach a rozhodne nejsom zastanca hesla "nas zakaznik, nas pan", pretoze to tak jednoducho nefunguje. Ale stale sa snazim spravit co najlepsi dojem a hlavne jeho spokojnost v ramci moznosti predsa. My sme nemali ziadne specialne poziadavky, iba jednu 20cm nasivky na kazdu koselu, nakoniec sme to zmensili na 17cm pricom cena sa vobec nepohla, ale o to nam ani neslo. Chceli sme este iba osobne prekonzultovat jednu dalsiu vec, kedze osobne sa da za 15 minut vyriesit viac ako za den emailovej komunikacie, na to ale pan nemal cas a ukazal nam dvere. Nejsom clovek ktory po negativnej skusenosti napise napriklad zlu recenziu, ale panovi minimalne SOI na kontrolu posleme :-)
avalik
13.08.20,06:11
Co s tym ma SOI? Si spotrebitel?
avalik
13.08.20,07:16
18/1996 zákon o cenách
DRUHÁ ČASŤ

DOHODOVANIE CENY
§ 3

(1) Dohoda o cene je dohoda o výške ceny alebo dohoda o spôsobe, akým sa cena vytvorí, s podmienkou, že tento spôsob cenu dostatočne určuje. Dohoda o cene vznikne aj tým, že kupujúci zaplatí cenu tovaru vo výške požadovanej predávajúcim.

(2) Pri dohodovaní ceny je záväzné vymedzenie tovaru názvom, prípadne aj číselným kódom colného sadzobníka4) alebo číselným kódom podľa osobitného predpisu,5) jednotkou množstva, kvalitatívnymi a dodacími podmienkami alebo inými podmienkami dohodnutými dohodou strán (ďalej len „dohodnuté podmienky“).

(3) Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, príslušná spotrebná daň a pri dovážanom tovare aj clo a iné platby vyberané v rámci uplatňovania nesadzobných opatrení ustanovené osobitnými predpismi.6)

(4) Cena, ktorá sa platí v hotovosti a ktorú nemožno bez zvyšku rozčleniť na nominálnu hodnotu platných bankoviek a mincí, sa zaokrúhľuje tak, aby túto cenu bolo možné zaplatiť platnými bankovkami a mincami; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platená cena súčtom cien za viac kusov tohto istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až celková suma platenej ceny. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.
marjankaj
13.08.20,07:22
Ak naozaj nie si zástancom hesla: "nas zakaznik, nas pan", tak prečo sa sťažuješ? Zaplať a je to vybavené.