eeve131
12.08.20,16:19
Ahojte,
potrebovala by som poradiť - prosím vás, aké chrobáky, resp. hmyz, sa živí papierom. Okrem pisivky, resp. staublaus, resp. pavši. Robím letný "úklid", no som dosť znepokojená. Našla som totižto zatiaľ v dvoch skriniach tzv. zvlečky, teda zvlečenú kožku od nejakej larvy predpokladám. V jednej skrinke boli pri starších papieroch, aj som na jednej obálke videla také ako keby vyjedené miesto, v druhej skrini boli na knihách - len tých starších, vo väzbe, ale nie koženej, také knihy nemám, ale v tej normálnej staršej, ako keby plátenej, alebo po ich okrajoch. Tam som žiadne škody nenašla, no tých zvlečiek tam bolo celkom dosť. Zaujímavé ale je, že som nenašla nič živé, ani mŕtve, teda ani larvy, ani chrobáky. Ďalej som ich našla v spálni v jednej staršej kartónovej krabici - evidentne teda idú na starší papier. Gúglila som trochu, no nič poriade som nenašla. Našla som síce zopár druhov, ktoré idú na knihy, ale že len na kožené väzby, ako vravím, ja také nemám.
Netušíte, čo by to mohlo byť? Čo takto pojedá starší papier. Všetko som zatiaľ vyumývala, ešte ma čaká zopár skríň, tak už vopred sa veľmi bojím.
Ďakujem vám vopred za radu.
PotPalo
12.08.20,19:13
Zvlečence sú žlté prúžkované? Asi to budú tie "rybičky" (https://mojdom.zoznam.sk/stavba-a-rekonstrukcia/podlaha-dlazba/mate-doma-rybicky-tymito-overenymi-sposobmi-sa-neprijemneho-hmyzu-zbavite/), alebo mole, netreba sa báť.
eeve131
13.08.20,06:10
No tak trochu prúžkované sa mi zdajú, farbu ale neviem potvrdiť, lebo sú veľmi malinké, tak 2-3 mm. Čo mám info, tak ani rybenky ani mole sa nezvliekajú či? Mole tuším robia taký zámotok, a o rybenkách tiež neviem, že by niečo také robili...či sa mýlim?
PotPalo
13.08.20,08:25
Občas pri veľkom upratovaní za 10 rokov nájdem niekde v škáre pod kobercom taký zvlečenec, ale okrem molí a rybičiek som tu nikdy nič iné nevidel že by sa pohybovalo. Tak to musí byť jedno z toho. Alebo žeby nejaká mucha?