mimkaa10
13.08.20,15:02
Dobry deň
Ma niekto reálnu skúsenosť, konci mi RD a chcela som sa ísť evidiovat na urad prace a žiadať podporu. Avsak po mame prenajímam družstvu pozemky a este aj byt. Na byt som normálne registrovaná na DU a mam pridelené DIČ.
To fakt ma nezaevidujú a prídem o podporu? Mate skúsenosť?

Aktualizácia 17.8.2020 - obdrzala som odpoved na mailový dotaz
Otázka:
Dobry deň. Po po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujem o evidencii na úrade prace ako uchádzač o zamestnanie. Avsak prenajimam byt, ale piše sa o zmluvách podla občianskeho alebo obchodného zákonníka a môj prenajom je na základe zakona o krátkodobom najme bytu. Nemám živnosť, iba pridelené DIČ z daňového úradu ako fyzická osoba prenajímateľ.
Možem sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie?

Odpoved:

Dobrý deň,
Uvedená činnosť nemá vplyv pre podanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Po ukončení rodičovského príspevku si môžete podať žiadosť na územne príslušnom úrade práce, kde máte trvalý pobyt o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Uvedená činnosť sa nepovažuje za zamestnanie ani samostatne zárobkovú činnosť.

V prípade nejasnosti ma osloviť na dole uvedenom telefónnom čísle.

S pozdravom

za UPSVaR Žilina
Mgr. Emil Rafaj
vedúci oddelenia služieb pre občana

Dúfam, ze niekomu to pomôže.
Mila123
13.08.20,16:53
ak máte prenájom podľa § 6, ods. 3 ZDP (resp. takto zdaňujete) môžete ísť do evidencie nezamestnaných na UPSVaR
mimkaa10
13.08.20,22:37
Ďakujem ! Mam iba DIČ, nemám živnosť
ivustek
14.08.20,04:13
veronikasad
14.08.20,04:39
Plati este ten vyklad p. Mihala? Lebo aj pri nároku na dovolenku pocas poberania materskeho zmenil názor...
avalik
14.08.20,05:29
§ 6

Uchádzač o zamestnanie
(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

a) nie je zamestnanec,

b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,

c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.

13)Napríklad Občiansky zákonník, Obchodný zákonník.


A ďalej v ods. 2 nie je výnimka na prenájom nehnuteľnosti.
mimkaa10
14.08.20,07:13
Čiže nemôžem ci možem ?
Katy a R
14.08.20,07:28
svoju skúsenosť nemám ... ale upozorňujem, že prepojenie UPSVaR a DU je - a vedia si to zistiť. A niekedy robia kontroly aj neskôr a vyraďujú spätne (keď dokážu nedodržanie podmienok) . Do roku 2017 to problém nebol - potom sa to vraj zmenilo - aj keď ten odkaz 13 na OZ bol rovnaký aj predtým.(avalik pripla) A ktovie, ako to je v prípade krátkodobého nájmu (nie podľa OZ) ??
Ja by som si asi dala oficiálnu otázku na UPSVaR, ak by som to potrebovala naisto.
https://www.porada.sk/297759-prenajom-nehnutelnosti-a-urad-prace-post2953824.html#post2953824
mimkaa10
14.08.20,07:28
O tom, ze nemôže byt prenajímateľ evidovaný su len staršie články z obdobia tesne pred novelou, aj p. Mihal to tesne pred novelou vysvetlil, ale ak to tak je, prečo o tom nie je viac info nikde :(
mimkaa10
14.08.20,07:30
Čítala som to, ďakujem pekne, čiže sa možem evidovať ?
mimkaa10
14.08.20,07:33
Môj najom je presne tento krátkodobý, najlepšie keby som našla niekoho s osobnou skúsenosťou. Čítala som diskusie tu na porade a tebe to tiež nešlo do hlavy. Keby aspoň z rozdielu medzi nárokom na podporu a výškou najmu vyplatili podporu, ale takto len umelo znižujú nezamestnanosť, veď koľko ľudí ma byt s hypotékou a prenajímajú ho, aby tu hypotéku platili.
ivka70
14.08.20,07:39
Sorry, ale ak ten byt nepotrebuju na byvanie, tak ide o podnikanie ...... ich rozhodnutie ,ze si na to zobrali hypoteku ....
mimkaa10
14.08.20,07:47
Rozumiem tvojmu pohladu. Náhodou nevieš, ci p. Mihal k tomuto nevydal este novšie stanovisko ako to povodne na ktorý si dával v inej diskusii link?
veronikasad
14.08.20,09:25
Napis dotaz na ustredie Uradu prace, budes to mat "na papieri"...
mimkaa10
14.08.20,09:42
Napísala som, dúfam, ze aj odpisu ????
avalik
14.08.20,10:42
nezaeviduju vas ... kde vidite v citovanom, ze mozete?
avalik
14.08.20,10:45
Katy a R, aj kratkodoby prenajom je zarobkova cinnost podla osobitneho predpisu, odkaz 13) OZ uvadza skratkou "napr."
Katy a R
14.08.20,10:54
veď v poriadku ;) ... len že ten odkaz bol rovnaký aj pred májom 2017 - a bolo to OK - niekde mám staršie stanovisko UPSVaR k tomu (určite aj tu na Porade sa nájde) ... terazky to posudzujú inak - len tedamoja otázka - PREČO?
mimkaa10
17.08.20,10:11
Ahojte, chcem vam napísať, co mi odpovedalo mailom priamo vedenie úradu prace v Ziline.
Konkrétne, ze prenajom na DIČ bez živnosti nemá vplyv na zaradenie do evidencie, pretože sa nepovažuje za výkon zárobkovej cinnosti a po skončení rodičovskej dovolenky sa možem bez problému evidovať ako nezamestnaná.
mimkaa10
17.08.20,10:14
Moja otázka:
Dobry deň. Po po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujem o evidencii na úrade prace ako uchádzač o zamestnanie. Avsak prenajimam byt, ale piše sa o zmluvách podla občianskeho alebo obchodného zákonníka a môj prenajom je na základe zakona o krátkodobom najme bytu. Nemám živnosť, iba pridelené DIČ z daňového úradu ako fyzická osoba prenajímateľ.
Možem sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie?

Odpoved:
Dobrý deň,

Uvedená činnosť nemá vplyv pre podanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Po ukončení rodičovského príspevku si môžete podať žiadosť na územne príslušnom úrade práce, kde máte trvalý pobyt o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Uvedená činnosť sa nepovažuje za zamestnanie ani samostatne zárobkovú činnosť.

V prípade nejasnosti ma osloviť na dole uvedenom telefónnom čísle.

S pozdravom

za UPSVaR Žilina
Mgr. Emil Rafaj
vedúci oddelenia služieb pre občana
veronikasad
17.08.20,10:19
Vdaka za info, dopis to prosim ta do zadania temy.
Katy a R
17.08.20,10:25
HEURÉKA !!! ... inak takéto isté stanovisko mám staršieho dáta - len neskôr, po máji 2017 sa výklady "rôznili" ;) (ďakujeme za priloženie aktuálneho stanoviska)
veronikasad
17.08.20,10:29
Este by som rada vedela vo sa povazuje za krátkodobý prenájom bytu...
Katy a R
17.08.20,10:33
však podľa zákona o krátkodobom prenájme ;) (nie podľa OZ)
veronikasad
17.08.20,10:43
Uz som vygooglila, zmluva najdlhsie na dva roky+2-krat dalsie predlzenie na dva roky
mimkaa10
17.08.20,10:51
Dosť som potesena ????
Ivula
27.08.20,06:15
mám reálnu skúsenosť s tým, že ako osemnásť ročná som zdedila dom po starých rodičoch a išla som sa registrovať na úrad práce, nedostala som podporu s odôvodnením " že si viem zabezpečiť príjem predajom nehnuteľnosti"
ivka70
27.08.20,06:19
Ako osemnastrocna si zjavne ziadala o davky v hmotnej nudzi, narok na podporu v nezamestnanosti si nemala - tazko by si mala odpracovnay dostatocny pocet rokov.
A podmienky na davku v hmotnej nudzi si nesplnala, zdovodnenie si dostala..

Tvoja realna skusenost nema nic spolocne s polozenou otazkou.
Ivula
27.08.20,11:41
18 ročná zdedila, nie registrovala hneď na UP, už som mala čo to odpracované
vicktor
27.08.20,11:44
No nevieeem ci kazdy poberatel podpory nic nevlastni... ?
Katy a R
27.08.20,12:15
Ivula - nemýľ si pojmy - v tejto téme riešime dávku v nezamestnanosti - tú dostanec poistenec - ak splní podmienky def v zákone(evid UoZ+doba poistenia) - aj keď by mal milión na konte a 10 domov by predal! S tvojou situáciou - že si nedostala dávku v hmotnej núdzi - to ale vôbec nemá nič spoločné ;) - pre túto dávku ani nemusíš byť v ev UoZ.
misoft
27.08.20,13:48
Ivula (Dnes 14:41) 18 ročná zdedila, nie registrovala hneď na UP, už som mala čo to odpracované
--------------------------------------
A koľko si vtedy mala odpracované? Pár dní?
Majetok s podporou v nezamestnanosti nesúvisí. Na podporu v nezamestnanosti musíš spĺňať podmienky Socialnej poisťovne https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
O nejakom majetku, dedičstve sa tam NIČ nespomína!
To čo ti vtedy povedala "úradníčka" - to ťa len tak odbila (vtedy boli úradníci všemocní a občania tam boli len pre nich).
latte
02.09.20,11:35
zdravim, ja som v podobnej situacii, prenajimam 1izbacik za 320 na zmluvu o kratkodobom prenakme, naklady su z toho asi 135, som sa zaevidovala na UP a teraz sledujem tuto diskusiu, ze asi ma vyradia :(. neberiem ziadnu podporu v nezamestnanosti, ani socialne davky ani nic. slo mi len o to aby zaplatili zdravotne poistenie.,kedze hned som vedela ze ked vlastnim 2nehnutelnosti tak ziadnu davku nedostanem ale nevedela som ze nemam ani narok sa zaregistrovat na UP ako uchadzac o zamestnanie. takze ako to teraz bude? vie niekto co robit? mam sa priznat ci ako?
Katy a R
02.09.20,11:43
vša čítaj - čo spravila mimka - prípadne si vytlač odpoveď, čo dostala . A ak by ťa náhodou kvôli rôznym výkladom vyradili - odvolať sa! (predpokladám, že berieš dávku v nezamestnanosti)
veronikasad
02.09.20,11:44
čítaj ešte raz, aj odpoved z UP, ktoru priložila do temy
latte
02.09.20,11:56
uvadzam predsa ze neberiem ziadne davky, nic. ale vdaka, ak sa da odvolat tak sa potom odvolam. ;)
Katy a R
02.09.20,12:05
ZOPAKUJEM - že dávka v nezamestnanosti nezávisí ani od majetku (aj keď by si mala 10 nehnuteľností), ani od príjmu. samozrejme - aj to ZP je dosť;)
Iné je dávka v hmotnej núdzi - neprichádza do úvahy v tvojom prípade.
Tweety
02.09.20,12:05
Ak neprenajímaš ako živnostník ale iba s registráciou na DÚ, môžeš byť v evidencii uchádzačov.
latte
02.09.20,12:14
ja mam na mysli davkuv hmotnej nudzi a nie davku v nezamestnanosti tzv "podporu" - na tu podporu narok nemam, podla ich rozhodnutia i ked mam odpracovane roky v zahranici a poslala odvolanie. proste nemam. no a davku v hmotnej nudzi mi nedaju mi bolo povedane lebo ak mam 2nehnutelnosti v nudzi nie som. len ja im nevravela ze zacnem jednu prenajimat par mesiacov po zaregistrovani sa ako uchadzac o zamestnanie :D. takze dik
veronikasad
02.09.20,12:51
Odpoved ktorú priložila mimkaa, platí pre poberatelov dávky v nezamestnanosti. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa príjem z prenájmu započítava do príjmu spoločne posudzovaných osôb. Z titulu prenájmu ťa z evidencie nevyradia ale nárok na dávku v hmotnej núdzi ti zrejme nevznikne ...
Nárok na dávku v nezamestnanosti si si mala uplatniť pred odchodom zo zahraničia - v zahraničí
latte
02.09.20,13:12
viem uz ze som mala tam, len je kopec inych pripadov co dostali. okrem toho ja tu sla na par mesiacov len a do toho korona prisla a proste uz firma nejde ako sla tak som ostala tu. prestudovanych som mala xy diskusii a bolo mi poradene vo vacsine si zaziadat tu nakoniec... ale to do inej diskusie... mne slo len o to aby ma nevyradili a na to som odpoved dostala :) takze buduci tyzden sa idem hlasit a nic im neoznamujem :D
veronikasad
02.09.20,13:51
Ja by som im to oznámila, spolu s tým stanoviskom UP, ktoré tu bolo priložené ... Pretože ak budeš podávať DP, z neho sa to UP dozvie ...
latte
02.09.20,17:16
na danovom uz som a mam dic a Danovemu je to jedno, kedze budu radi ze im dane zaplatim a neprenajimam nacierno, skor mi slo o urad prace ale kedze nemam ziadne davky tak snad ma nevyradia. no dam vediet co konkretne mi povedia...