Zuzana Ku.
14.09.06,08:37
Ahojte všetci, prosím, chcela by som sa opýtať... V októbri plánujeme otvoriť obchod (dva už máme), len ešte nemáme ohlásenú ďalšiu prevádzku na živnostenskom, daňovom atď. Pomaly už ale nakupujeme nábytok, kanc. potreby aby toho nebolo naraz veľa. Môžem si v účtovníctve vytvoriť ďalšiu pokladňu (na základe dodatku k smernici) aj keď nemáme ešte ohlásenú prevádzku? Myslím, že by to nemal byť problém:confused:. Ďakuje vopred za všetky odpovede.
Zoltán Kovács
14.09.06,06:47
Ahojte všetci, prosím, chcela by som sa opýtať... V októbri plánujeme otvoriť obchod (dva už máme), len ešte nemáme ohlásenú ďalšiu prevádzku na živnostenskom, daňovom atď. Pomaly už ale nakupujeme nábytok, kanc. potreby aby toho nebolo naraz veľa. Môžem si v účtovníctve vytvoriť ďalšiu pokladňu (na základe dodatku k smernici) aj keď nemáme ešte ohlásenú prevádzku? Myslím, že by to nemal byť problém:confused:. Ďakuje vopred za všetky odpovede.
Podľa mňa môžeš bez problémov vytvoriť ďalšiu pokladňu. Zrejme používaš strediskové účtovníctvo. Na každú predajňu más samostatné stredisko. Je to prehladné a jednoduché.
Monika Kováčová
14.09.06,06:47
Nie je to žiadny problém. Ide len o "analytické členenie".:)
Zuzana Ku.
14.09.06,06:58
Ďakujem pekne za Vaše rady. Pekný deň.
Jana Acsová
15.09.06,07:45
Môžem si v účtovníctve vytvoriť ďalšiu pokladňu (na základe dodatku k smernici) aj keď nemáme ešte ohlásenú prevádzku? Myslím, že by to nemal byť problém:confused:. Ďakuje vopred za všetky odpovede.Nie, že môžete, ale, ak sú splnené všetky podmienky, tak aj musíte.

V § 15 ods. 3 postupov účtovania pre JÚ sa uvádza:
Ak je v účtovníctve účtovnej jednotky viac pokladní, účtuje sa o každej pokladni v osobitnej pokladničnej knihe.

Vy zrejme máte na mysli aj riešenie problematiky v softvéri. Ak sa jedná o samostatnú pokladňu, za ktorú je hmotne zodpovedná iná osoba, ako za pokladňu, ktorú už máte vytvorenú, vediete za ňu osobitnú evidenciu ... a teda otvoríte si ju ako samostnanú pokladňu aj v účtovnom programe.

Čo sa týka ostatných povinností (napr. nahlásenie prevádzky), tieto si musíte riešiť v súlade s osobitnými predpismi. Účtovne by ste mali riešiť už vzniknutú situáciu. Ak pokladňu už máte zriadenú, je potrebné o nej aj účtovať.