Melanany54
19.08.20,09:42
Dobrý deň.
Chcel by som sa Vás opýtať či by ste mi nevedeli poradiť vo veci odkúpenia pozemku do osobného vlastníctva. Od roku 1979 do roku 2009 som bol vlastníkom pozemku (600m2) z ktorého určitá časť (cca.100m2) po Zámennej zmluve s obcou v roku 2009 prešla do vlastníctva obce. O celý môj pozemok som sa počas 30-tich rokov t.j. do času Zámennej zmluvy vzorne až precízne staral. Po Zámennej zmluve od roku 2009 som sa 5 rokov o predmetný pozemok už nestaral. Podotýkam, že o predmetný pozemok sa absolútne nijako nestarala ani obec, čím tento pozemok zarástol trávou, stromami, invazívnymi rastlinami a navyše moji poniektorí susedia si na ňom urobili skládku odpadu. Nakoľko tento stav už bol pre mňa neúnosný (dochádzalo už aj ku konfliktom so susedmi ktorí tam nosili ODPAD) znovu som sa o predmetný pozemok ZAČAL STARAŤ resp.na vlastné náklady som ho dal opäť do precízneho poriadku a v tomto stave ho udržiavam až do súčasnej doby. V marci 2020 som požiadal obec o odkúpenie predmetného pozemku (ktorý bol 30 rokov mojim pozemkom) no obec mi moju žiadosť bez akéhokoľvek vysvetlenia odmietla.
Musím ešte uviesť, že jeden zo susedov s ktorým som sa nechcene dostal do konfliktu kvôli sypaniu odpadu na predmetný pozemok - je starostov bratranec a preto sa domnievam, že obec mi predmetný pozemok nechce predať z naprieku či z nejakej rodinnej pomstychtivosti.
Prosím Vás, je možné nejakým spôsobom docieliť odkúpenie predmetného pozemku ?
Ďakujem za názory prípadne rady.
ivka70
19.08.20,08:07
Co chces odkupit? tych 100 m2, co ste zamenili? preco by obec mala chciet predat nieco, co chcela ziskat, ked ste zamennu zmluvu podpisovali?
500m2 podla popisu stale patri tebe ...
Melanany54
19.08.20,08:16
Áno, nakoľko tých cca.100m2 je v bezprostrednej blízkosti môjho pozemku, nerád by som tam mal zasa skládku odpadu a podobne. Obec peniaze nemá, preto nevidím dôvod prečo tento pozemok neodpredať - aj tak sa OŇ starám len ja. Tu nie je kameňom úrazu koľko je zostatok IVKA70 - ale ako docieliť seriózne odkúpenie....serióznu kúpu pozemku. V tomto spočíva moja otázka. Vdaka
Mária27
19.08.20,08:37
Predaj obecnej nehnuteľnosti musí schváliť zastupiteľstvo. Lobuj u poslancov.
Melanany54
19.08.20,08:45
To viem Mária27, ešte z predchádzajúceho odkupovania. Ja som však mal na mysli skôr či ZO ZÁKONA mi neprináleží uprednostnenie alebo niečo podobné - keďže obecná pokladnica skutočne zíva prázdnotou, prospešné by to bolo naozaj pre OBE STRANY.
1/ Obec by získala peniažky
2/ Ja by som tam nemal háveď a "bordel". V konečnom dôsledku sa o tento pozemok fakt starám len ja a za svoje. (napríklad ako Predkupné právo....alebo Vydržanie pozemku...atd atd )

Mám na niečo podobné nárok ?
Melanany54
19.08.20,08:51
PS: Ak starosta robí obštrukcie na základe rodinkárstva ako som to uviedol v otázke - ťažko je lobovať u ob.poslancov :/ ktorí jednohlasne schvaľujú to, čo zavelí "kapitán". PRETO potrebujem a žiadam o radu opretú v zákone.
Liptáčik
19.08.20,09:12
Toto fórum je založené na dobrovoľnosti. Pokiaľ by som chcela žiadať o radu, asi by som sa obrátila niekde inde.
Mária27
19.08.20,09:31
Nie, zo zákona nemáš právo na odkúpenie, ani predkupné právo - to by ste museli mať v zmluve. Predkupné právo sa uplatňuje tiež len vtedy, ak chce vlastník predávať. Vydržanie prichádza do úvahy len tam, kde si presvedčený, že si vlastníkom, ale ty vieš, že nie si.
Chobot
19.08.20,09:52
Nemáš ani prednostné právo kúpy ani právny nárok na odkúpenie. Predaj obecného majetku je čisto v kompetencii zastupiteľstva obce. To, že si kedysi bol majiteľom toho pozemku a predal si ho obci je úplne irelevantné. Už nie si majiteľom toho pozemku, teraz je majiteľom obec a tá rozhoduje o svojom majetku.

Ani prípadný súdny návrh nemá oporu v zákone, ako je to napr. u vysporiadania spoluvlastníctva.
Melanany54
19.08.20,09:59
Liptáčik (Dnes 12:12) Toto fórum je založené na dobrovoľnosti. Pokiaľ by som chcela žiadať o radu, asi by som sa obrátila niekde inde.
REAKCIA: Liptáčik - mnohokrát tu človek dostane fundovanú odpoveď. Veď o tomto je aj samotná Porada, či sa mýlim ? Som v situácii, keď sa pri mojom pozemku hromadí BORDEL ODPAD A SMRAD. Mám deti, neoplotený pozemok...myslím si, že nikomu by takýto stav príliš nevyhovoval.

Prejavujem vôľu o kúpu cca.100m2 - a robia sa mi zámerné naprieky. Starám sa, čistím to všetko po nespratníkoch, ktorí su leniví vyniesť odpad do kontajnerov. Skutočne prosím o radu - čím okrem týchto už príliš vážnych argumentoch ešte na obecnom zastupiteľstve vyslovene vyrukovať. Obec peniaze potrebuje ako soľ - a ja zasa potrebujem pokojné žitie bez smradu a vysloveného "humusu" pri vlastnom pozemku.
PRETO PROSIM O RADU. DAKUJEM
Melanany54
19.08.20,10:10
Ani takéto niečo sa na môj prípad nevzťahuje prosím ťa CHobot ?

Možno vydržať pozemok na základe dlhodobého užívania?
Odpovedá: JUDr. .........., advokát (odpoveď odoslaná: 15.08.2016)

Dobrý deň, podľa § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Pre nadobudnutie pozemku vydržaním teda musia byť splnené zákonné podmienky. Prvou z nich je existencia oprávnenej držby nadobúdateľa počas celej vydržacej doby. Oprávnená držba musí byť dobromyseľná, čo sa vždy posudzuje objektívne. To znamená, že sa posudzuje, či držitelia (Vaši starí rodičia) pri bežnej opatrnosti, ktorú možno so zreteľom na okolnosti prípadu rozumne požadovať, mali, resp. mohli mať, alebo nemali, prípadne nemohli mať pochybnosti o tom, že im vec patrí. Inou podmienkou je trvanie nepretržitej oprávnenej držby v zákonnom stanovenú dobu, ktorá je pri nehnuteľnostiach 10 rokov. Do tejto doby sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca. Poslednou podmienkou pri vydržaní je, že predmet vydržania musí byť pre tento inštitút spôsobilým, čo je vo Vašom prípade splnené. Nadobudnutie nehnuteľností vydržaním sa do katastra nehnuteľností zapisuje na základe osvedčenia o vydržaní, ktoré vydáva notár vo forme notárskej zápisnice. Jedným z predpokladov jej vydania, je súhlas osôb (resp. ich právnych nástupcov), ktorým svedčí posledný zápis k tomuto pozemku v katastri nehnuteľností. Ak taký súhlas nedostanete, môžete sa obrátiť na súd, aby ten rozsudkom určil, že vlastnícke právo k pozemku ste nadobudli vydržaním.
Chobot
19.08.20,10:48
Pozemok nemôžeš vydržať, lebo nie je splnená jedna z hlavných podmienok vydržania - a to dobromyseľné vlastníctvo. Ty si nemôžeš v dobrej viere myslieť, že si vlastníkom nehnuteľnosti. Ty predsa vieš, že ten pozemok má vlastníka, veď si mu pozemok sám predal.

Môžeš ale od obce požadovať, aby sa o pozemok starala, t.j. aby ho kosila a udržiavala v takom stave, aby ťa odpady neobťažovali. Donútiť ich k tomu nemôžeš, ale môžeš vypisovať sťažnosti a žiadosti o údržbu pozemku.
marjankaj
19.08.20,11:29
A vieš ty, čo všetko by som ja chcel kúpiť? Ale od koho? Najprv ten niekto musí chcieť predať.
Katy a R
19.08.20,12:28
Odpovede už síce máš - ale priložím ešte zákon, podľa ktorého musí obec postupovať (hospodáriť;))
pozri hlavne § 9 https://www.autora.sk/zz/1991/138
A toto všetko, čo si popísal tu môžeš adresovať poslancom, ktorých ste si v obci zvolili. (alebo žeby si ich pozval na pivo - a tam im vysvetlil svoj zámer lepšie ???;) - ale ani to nemusí pomôcť )
Melanany54
19.08.20,12:29
marjankaj (Dnes 14:29) A vieš ty, čo všetko by som ja chcel kúpiť? Ale od koho? Najprv ten niekto musí chcieť predať.

MARJANKAJ, som trpezlivá osoba - napíšem teda ešte raz, keďže sa mi zdá že tvoj koment je len akoby reakciou na vytrhnutie z kontextu.
TEDA, čo všetko by si si chcel kúpiť ty - prajem nech sa ti to aj zadarí (myslené v dobrom samozrejme). NO tu sa v mojom prípade rieši problém, že ja mám snahu kúpiť aby som oplotil a hlavne ZABRÁNIL hromadeniu sa ODPADU nakoľko mám deti o ktoré sa samozrejme aj obávam. Obec peniaze potrebuje - no nie je namieste robiť mi naprieky len preto, že jeden z bordelárov je starostova família. A opierať sa o tento argument pri kupovaní cca.100 m2 isto nepochodí či myslíš že áno ? Inak by som tu nežiadal o prosbu ...skúsenosti...rady... a rozumné názory.
marjankaj
19.08.20,12:45
Ty stále nerozumieš? Obec nechce predať. Je jedno z akého dôvodu. Ako ju chceš donútiť?
Keby si chcela kúpiť moje auto, tak ja by som k tomu nemohol nič namietať?
Daj obci ponuku, že si ochotná to odkúpiť za milión eur a možno sa ulakomí.
Melanany54
19.08.20,12:51
Rozumiem až príliš dobre....a je nad slnko jasnejšie PREČO predať nechce - rodinkárstvo.
Ak by došlo zo strany obce aspoň ku námientkam - pochopil by som, NO tu je absolútna ignorácia a do dnešného dňa bezakejkoľvek odozvy resp.vysvetlenia dôvodu NEODPREDAJA POZEMKU (ale to sa opäť opakujem).
Inými slovami vie sa že nechce predať a robí sa starosta "mrtvym chrobáčikom".
marjankaj
19.08.20,13:03
A koľko si ponúkol za predaj?
buchač
19.08.20,13:06
Melanany54 (Dnes 15:51) Rozumiem až príliš dobre....a je nad slnko jasnejšie PREČO predať nechce - rodinkárstvo.
Ak by došlo zo strany obce aspoň ku námientkam - pochopil by som, NO tu je absolútna ignorácia a do dnešného dňa bezakejkoľvek odozvy resp.vysvetlenia dôvodu NEODPREDAJA POZEMKU (ale to sa opäť opakujem).
=================
Vraj rozumieš, no chceš na papieri potvrdené, že ide o rodinkárstvo ?
...ale inak si normálny ?

Vysvetlenie dôvodu konania zo strany obce ? Ani na to nie je zákonný nárok...a keby aj bol, obec by ťa mala v trubke aj naďalej.

Máš ponaučenie do budúcna :
- nie je potrebné špekulovať s pozemkami
- nie je dobré investovať do cudzieho majetku
- nezveľaduj, čo nie je tvoje
- .....doplň, čo uznáš za vhodné

Starostovi - obci môžeš akurát znepríjemniť život tým, že sa budeš sťažovať na bordel na danom pozemku.....čo by som ja teda riadne osladil, dokonca aj dzignutým susedovcom.
pavol54
19.08.20,13:15
Ty chceš pozemok kúpiť preto lebo sa oň staráš,
V prvom rade si mal majiteľa pozemku vyzvať aby svoj pozemok udržiaval v poriadku,
V prípade výskytu invazívnych burín sa dá aktivovať štátny dozor za čo je sankcia vyššia ako cena pozemku. Ak si robil zadarmo to je tvoj problém, mal si oznámiť obci že sa o pozemok postaráš za nejakú cenu. Z toho by sa potom mali odvíjať tvoje finančné požiadavky a ich kompenzácia
misoft
19.08.20,19:48
Ja by som ešte upriamil pozornosť na §7 - čo je povinnosťou obce ako vlastníka.
marjankaj
20.08.20,06:30
Podľa zadania obec vlastní 1 ár a on 5 árov. Ktovie ako je to uvedené v katastri. A ktovie čo za
zmluvu to podpísal.
Melanany54
20.08.20,06:53
No v prvom rade mám záujem hlavne z dôvodu toho - že sa tam robí otrasný neporiadok. A keďže sa už o to starám a donekonečna tam "bordelári" robia rôzne skládky, je rozumnejšie ho vlastniť - oplotiť - a mať svätý pokoj. Toto bolo a je mojim zámerom, no žiaľ akosi to nejde. Obec uprednostňuje "bordel".
Katy a R
20.08.20,06:59
nám to sem zbytočne píšeš - musíš sa len obrátiť na svojho zástupcu, ktorého si si zvolil/li. A kritizuj ich prácu (zastupiteľstvo) - ak si ju nerobia, sťažuj sa ... medializuj ... Vieš, ako sa hovorí - čo sme si zvolili - to máme!
dmc
22.08.20,17:13
V názve témy je aj "začarovaný kruh". Je to veru začarovaný kruh.

1. Ty chceš - obec nechce.
2. Tvoje právne bezvedomie
3. Tvoje miešanie si pojmov, dojmov a pocitov a právnych faktov
a znova dookola od bodu 1.
romana147
23.08.20,04:49
Tak v bezprostrednej blízkosti , alebo susedí (lebo teoreticky boli pred zámernnou zmluvou v 2009 urobené geometrákom 2 parcely z jednej)
faro1
23.08.20,17:40
Niekedy si môže za " začarovaný kruh " aj človek sám svojimi činmi a správaním. Nehovorím, že nutne je to aj tento prípad. Pretože už dávnejšie som chcel odpovedať na staršiu tému od Melany 54 https://www.porada.sk/t315608-problem-so-stromom-a-pozemkom.html#post3089179 kde vystupovala v ženskom rode a v tejto téme v mužskom, možno si myslí že dostane " lepšie rady ". Tak či tak po prečítaní starších tém som v obraze.
-------------------------------------------------------------------
Melany 54:Obec peniaze nemá, preto nevidím dôvod prečo tento pozemok neodpredať - aj tak sa OŇ starám len ja.
-------------------------------------------------------------------
Ty možno nevidíš dôvod na odpredaj obecného pozemku, ale zastupiteľstvo obce možno vidí dôvod, prečo pozemok nepredať práve tebe.
Melanany54
27.08.20,06:53
Milí poraďáci.

Ďakujem Vám za všetky Vaše komenty - no potrebovala som od Vás rozumne PORADIŤ a nie počuť od Vás len špekulatívnu kritiku.
Dáša_
27.08.20,08:38
jediná rada je ponúknuť neodolateľnú sumu na m2. Lebo ponúkať nejakých 10€ za m2 pri výmere 100m2 nemá pre obec v podstate nejaký význam. To musia byť zaujímavejšie čísla. Tisícka v rozpočte ich nevytrhne z biedy