ikovacikova
20.08.20,06:33
Dobrý deň, ako sa dá zistiť, kde a akým spôsobom sa upravovali priezviská. Konkrétne mám na mysli môjho dedka, ktorý mal priezvisko Rusz, mamina už mala priezvisko Russová a ostatní členovia rodiny si už píšu Rus. Ďakujem za pomoc
avalik
20.08.20,04:35
matriky
ivka70
20.08.20,04:40
Staci, ze na matrike zle/inak zapisali a uz to tak ostalo :)
ikovacikova
20.08.20,04:50
no možné by to bolo, ale nie 2x
ivka70
20.08.20,04:52
Ale bolo by to mozne, volakedy matrikari pisali, co sa im prave chcelo :), nikto to nekontroloval a oprava bola administrativne narocna, nechceli ju robit. Pokial si to nevsimol niekto pri zapise, tak to ostavalo.
Chobot
20.08.20,06:57
.
A: Ako sa voláte?
B: Jozef Ko-Ko-Ko-Kotlár
A: Vy ste koktavý?
B: Nie, koktal môj otec a matrikár bol debil.... :D
Chobot
20.08.20,06:59
Čo rodičia nadiktujú, to matrikári zapíšu.

Svokor je Ľudovít. Na vysvedčeniach zo zš má krstné meno Ludwig.

Kedysi sa s tým nepaprali. Teraz sa z toho robí hotová veda.
Katy a R
20.08.20,07:06
Úplne bežne sa to v minulosti stávalo na matrike. Ako matrikár zapísal - tak ostalo. Teraz je to prísnejšie. Ja poznám dvoch súrodencov, čo majú rôzne priezvisko - len teda je tam rozdiel v mäkčeni ;) - alebo tiež v jednej rodine sz a len s ... a tiež moje spolužiačky majú meno Janka - lebo tak majú v rodnom liste. Teraz už ani zdrobneliny mena nezapíšu len tak jednoducho . (to skôr Sandokana, alebo iné seriálové meno )
kuk tiež - že matrikári...;) https://lnk.sk/amn4
Soňa K
20.08.20,10:42
Keď sa v roku 1918 po vzniku ČSR prepisovali maďarskými úradníkmi zapísané priezviská, tiež vznikali nové verzie.
buchač
20.08.20,10:49
Chobot (Dnes 09:57) .
A: Ako sa voláte?
B: Jozef Ko-Ko-Ko-Kotlár
A: Vy ste koktavý?
B: Nie, koktal môj otec a matrikár bol debil....
====================
Maník príde na matriku s tým, že si chce zmeniť meno.
"..a ako sa voláte ? "
" Ján Cocot.."
" Júúúj, fakt nepekné meno. A na aké meno si chcete zmeniť ? "
" Na Jozef Cocot ......" ;)
jelalim
20.08.20,19:33
Nie je to tak davno, a rodne listy sa pisali rucne. Tvoj dedko ma zrejme rodny list napisany rukou. A pismo ktore sa pouzivalo pred 60-90 rokmi bolo vacsinou pekne, uhladne, ale ak to nie je uplne jasne slovo, dalo sa precitat aj ako Russ, aj ako Rusz, aj ako Ruzz, alebo ako Rus.

Preklepy v a chyby v matrikach sa diali vzdy aj budu diat... Sam mam dva rodne listy, na jednom mam uvedne pohlavie zenske, na druhom muzske. Pricom pohlavie som zarucene nikdy nemenil. A len tak z cistej roztopase, ak si niekto vymysli, ze odo mna pozaduje rodny list,pouzivam ten s nespravnym pohlavim.
V obcianskom mam zapisane spravne, tam mam zas preklep v mieste narodenia.

Nemusi ist teda o ziadnu upravu priezviska ktora by mala mat nejake pravidla. Uplne stacilo, ze uradnik v Komarne, nepoznal slovo Russ, tak zapisal Rusz.
misoft
20.08.20,20:56
"V obcianskom mam zapisane spravne, tam mam zas preklep v mieste narodenia."
Len dúfam, že to nie je Bronx.... :D:D:D (a podľa našich by to bolo Bronks).