janulka5595
20.08.20,06:55
Ahojte,ake povinosti ma vyrovna firma co sa tyka evidovania odpadov?
Odpady ako kancelarsky odpad, papier, plasty, kartony prip. male obaly z obedov zamestnancov odvaza vsetko obec (komunalny odpad).
Mame jediny druh odpadu, kategorizovany ako nebezpecny odpad.
Musime sa registrovat na zivotnom prostredi? Musime zasielat evidencne listy a hlasenie o nakladani s odpadom?
Firma vyraba uz niekolko rokov avsak doteraz to z ich strany nebolo nijak riesene, okrem toho ze maju zmluvu s firmou kde odovzdavaju tieto odpady (prenasaju ich vlastnym vozidlom).
Je potrebne viest aj evidenciu komunalneho odpadu alebo to riesi obec?

Mam dilemu co sa tyka aj evidencneho listu odpadu a tiez hlasenie o nakladani odpadu - nakolko po odvoze nebezpecneho odpadu dostaneme od firmy potvrdenie, kde je uvedene mnozstvo odovzdaneho NO - brutto aj netto. Neviem ktore mnozstvo uvadzat do tlaciv?

Dalej, ak mame tonery z tlaciarni, pripadne ziarovky - treba aj tieto evidovat, ak je to napr. 1-2 kusy rocne? Zvykli sme ich odovzdat vo vacsich supermarketoch do zbernych nadob

Dakujem za pomoc
Soňa K
20.08.20,10:35
Sú firmy, ktoré sa na tento druh administratívy špecializujú, taká je rozsiahla. O súvisiacej legislatíve ani nepíšem.
Terezia13
20.08.20,18:31
Nespoliehala by som sa na firmy, ktoré evidenciu zabezpečujú - možno dočasne, neviem, aká ste veľká firma, ale ideálne by bolo mať zamestnanca, ktorý by sa tomu venoval. Robia sa školenia. Ak je firma menšia, môže to mať kumulované s inou prácou, je to obsiahla téma, postihy bývajú vysoké. Na internete je možné nájsť firmy, ktoré školia pracovníkov. Našla som napríklad
https://www.odpadovyhospodar.sk/co-musi-firma-robit-podla-noveho-zakona-o-odpadoch/
ale je toho dosť, treba si vybrať
firma DETOX robí tiež poradenstov
http://www.detox.sk/content/z-kon-o-odpadoch-ohlasovacie-povinnosti-firiem-v-robcov-v-praxi
janulka5595
25.08.20,04:29
Dakujem, Sona. Myslis, ze je to prilis rozsiahle aj pri jednom druhu odpadu, aby to nevedela zvladnut uctovnicka/sekretarka?
janulka5595
25.08.20,04:31
Dakujem, Terezia. Sme mala firma, do 15 zamestnancov. Administrativu riadi jeden clovek (rozumej ucto, mzdy, vsetky papierovacky), t.j. neviem, ako rozsiahle to potrebujeme vypracovat, lebo dostavam rozne nazory...
Soňa K
25.08.20,06:43
Samozrejme, že by to zvládla, ale musí sa tomu venovať ako každej profesii. Najprv by som išla na školenie, aby som mala teoretický základ a potom učiť sa, učiť sa, učiť sa. V spojení s praktickými vecami. Určite to nezvládneš, keď sa na určité body opýtaš na Porade a celkovo nebudeš rozumieť tomu, čo robíš.