mamina zuzi
20.08.20,15:33
Dobrý deň.
Potrebujem prosím od Vás súrne radu, ide o to, že poslal som Výzvu na uplatnenie predkupného práva na pozemok spoluvlastníkom o odkúpenie. Asi o dva týždne sa mi ozvala dcéra, ktorá nie je vlastníkom, aby som ten svoj podiel daroval jej. Rád by som to dcére daroval.
Dá sa výzva nejako vrátiť späť, prípadne odstúpiť?
Ďakujem.
buchač
20.08.20,13:48
mamina zuzi
20.08.20,14:11
Ak tomu dobre rozumiem, tak sa odstúpit nedá? Kedže sme tam nemali zakomponované to spätné okkúpenie?
misoft
20.08.20,17:12
Výzva bola podaná - nevyužila si. Vlastník spolupodielu teda svoj podiel môže predať komukoľvek.
Darovanie tvojho podielu v tom nie je rozhodujúce, tvoj podiel ti stále zostáva, si naďalej vlastníkom. Pokiaľ daruješ - bude vlastníkom dcéra, ale predkupné právo na druhý podiel už nemá - ty sama si ho odmietla.
Mimochodom - aj naďalej ten podiel môžeš odkúpiť, ale už to budú iné sumy! Kúpi ten, čo dá viacej!
buchač
20.08.20,17:18
misoft (Dnes 19:12) Výzva bola podaná - nevyužila si. Vlastník spolupodielu teda svoj podiel môže predať komukoľvek.
===================
Kto rýchlo dáva, dva krát dáva.

ALE v tomto prípade to neplatí...tvoja rýchlosť je zbrklosť....a píšeš dosť od veci.
Prečítaj ešte raz a pochopíš, že zadávateľka poslala výzvu a teraz chce od nej odskočiť.
misoft
20.08.20,17:23
Jaj - asi som zle čítal (písané ako u Hotetntotov).
Ale darovať predsa môže... len ponuka zostáva. Ale bude to robiť zlú krv u tých druhých - najskôr ponúka a potom ucukne.
Môže im znova posielať, že ponuka je neplatná, pretože sa chystá iný právny úkon.
buchač
20.08.20,17:31
misoft (Dnes 19:23) Jaj - asi som zle čítal (písané ako u Hotetntotov).
Ale darovať predsa môže...
==================
Očuj ty Hotentót...prečítaj link a pochopíš.

Bola daná ponuka a tým pádom už nemôže v podstate nič.
Môže len čakať 2 mesiace, že ponuka nebude akceptovaná....alebo sa dohodnú po ľudsky.
Mária27
20.08.20,19:28
Návrh môžeš písomne odvolať (podaj to s doručenkou). Prípadné ich písomné odpovede pre istotu neprijímaj.

Zmluva je všeobecne uzavretá prijatím návrhu, ktoré nadobudlo účinnosť (§ 44 OZ), v tvojom prípade, ak ti príde súhlas od všetkých spoluvlastníkov. Ak sa vyžaduje písomná forma zmluvy, písomným návrhom a písomným prijatím. Avšak pri prevode nehnuteľností musia byť podpisy na tej istej listine. To by museli od teba vymáhať, dobrovoľne nepodpíšeš.

Zmluvný konsenzus má síce právotvorné účinky, ale v prípade sporu sa môžeš brániť ako navrhovateľ voči adresátom analogicky zmyslom § 43c : Prijatie možno odvolať, ak odvolanie dôjde navrhovateľovi najneskôr súčasne s prijatím.

Osobne poznám prípad, keď sa dokonca podpísala zmluva o prevode bytu, predávajúci ju mal vložiť do katastra, ale nevložil, a nájomca sa nedomohol prevodu ani na súde, lebo ju nemal v ruke. Písomný návrh na uzavretie zmluvy súdu nestačil.

Ak to daruješ dcére, bude spoluvlastníčkou so všetkýcm - aj s predkupným právom.