petulka775
22.08.20,07:01
Dobrý deň, rada by som sa spýtala. Bola som poberateľkou štátnej pomoci opatrenie 4A, od jula 2020 som zas socialne poistena a hradím si odvody do sociálnej poisťovne a z úradu práce mi napísali mi, ze kvôli tomu nemám nárok ani na pomoc 4A, ale ani na 2A.

Napisali mi toto: "Príjemca pomoci na základe opatrenia č.4, ktorému od 1.7.2020 vzniká povinnosť platiť odvody, nie je po tomto dátume oprávnený čerpať príspevok z opatrenia č. 4, avšak nie je oprávneným žiadateľom ani v rámci opatrenia č. 2.

Odôvodnenie:

Podmienkou oprávnenosti žiadateľa SZČO zároveň je, že ide o SZČO, ktorá:

bola nemocensky a dôchodkovo poistená (povinne aj dobrovoľne) v období do 31. marca 2020 a poistenie jej trvá aj po tomto dni, alebo

čerpá tzv. odvodové prázdniny; zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov priznáva odvodové prázdniny každej SZČO od začiatku podnikania až do 1. júla nasledujúceho kalendárneho roka (po roku, v ktorom začala prvýkrát podnikať)."

Takže nemám nárok na žiadnú pomoc? Som potrestaná preto, že si hradím odvody? Keby nepodám včas daňové podanie, tak nemusím hradiť odvody a taktiež by som mala nárok na 210 euro.

Takto mi nechcú dať vôbec nič. Riešili ste to niekto u Vašich klientov? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
22.08.20,05:45
Odkedy mas zivnost? V akej oblasti podnikas?
veronikasad
22.08.20,05:52
Vyklad odvodovych prázdnin si doplnila ty, alebo ti to tak napisali z Úradu práce?
petulka775
22.08.20,07:56
Zivnost mam od roku 2004, odvody som vzdy hradila, len v roku 2018 som mala nizke prijmy, takze za ten rok som neplatila,a le za rok 2019 zas uz platim a tym padom nemam narok uz na pomoc cislo 4 a teraz mi napisali, ze ani na cislo 2. Ale ved to je proti logike, keby odvody neplatim, nadalej mam aspon tu stvorku. Tu opoved z uradu pracu mi napisali v celom zneni oni, aj to o o tych odovodovych
prazdninach.
veronikasad
22.08.20,09:26
Podnikas v oblasti , v ktorej teraz nemas kvoli korone prijem? Ak ano, tak pozastav živnosť
veronikasad
22.08.20,09:28
Bohužiaľ, pomoc c.2 sa na teba nevztahuje, lebo si nebola poistena k 31.3.
Katy a R
22.08.20,11:26
no bude to tak - v tomto prípade ozaj nebolo dobré robiť DP včas ☺ (väčšinou si dávajú odklad v podobnom prípade)