kyci
23.08.20,19:13
Prosim vas poradte ako vyriesit okno v tomto štíte? fotene zvnutra
ivka70
23.08.20,17:51
A tie existujuce stavebne otvory na to nejde pouzit?
buchač
23.08.20,18:23
Ako vravíš, tak foto je zvnútra.
Hm...a to nedáš aspoň info, že kvôli čomu chceš riešenie ?
Nedáš info, že čo (prípadne) bude na tej povale, či bude nasledovať prestavba na obytnú časť...atď ?
Myslím si, že je tiež trochu dôležité, ako to vyzerá z druhej-vonkajšej strany...či ?

...a okno samotné ?
Urvať solídny preklad, tehly vybúrať kvôli svetlu...osadiť okno podľa vlastného uváženia a je vymaľované.
Alebo otvory zamurovať a urobiť svetlíky....
kyci
23.08.20,19:22
z druhej strany je normalna hladka fasada,ten pilier mi pripada ako protivaha k stitu,chcem zobytnit podkrovie a chcem tam okno aspon 90x90cm,tie otvory ,to sa kedysi robilo take diery,potrebujem vediet ci mozem cast toho piliera zburat?
buchač
23.08.20,19:29
Hm... či môžeš zbúrať ??? Šak zbúraj aj celý a nie iba časť. ;)


...a čo tak spýtať sa na problematiku statika ?
Nebolo by predsa len vhodnejšie ?
misoft
23.08.20,20:14
Ten pilier... ako pozerám na tú "kvalitnú" fotku - dole ako keby nepokračoval - teda je tam domurovaný dodatočne. Hore - nezdá sa, žeby podopieral krov. Treba preveriť, ale asi bol domurovaný dodatočne na podporu toho štítu (je dosť vysoký). Ak by nebol nosný, dalo by sa uvažovať o odstránení (ale to by si musel uvažovať aj o posílení toho štítu, bez piliera vy nebol odolný proti tlaku zvonku).
marjankaj
23.08.20,20:40
Ty si teda fotograf. Až teraz mi došlo, že tá fotka je na ležato.:eek:
misoft
24.08.20,13:57
:D:D:D - alebo: fotka je správne, len ty máš hlavu zle orientovanú.... (srandujem).
kyci
24.08.20,14:26
ok ,ta fotka nestoji za vela ,ja viem je tam zle svetlo,ten pilier ide od prizemia
marjankaj
24.08.20,15:00
Zprava doľava. Alebo naopak?
marjankaj
24.08.20,15:02
Dušan, hlavne že ty si správne orientovaný:---
korela
24.08.20,15:03
Pod povalou máš koľko okien na podlaží? Aké majú tvary a rozmery, keď uvažuješ nad štvorcom? Bolo by vhodné robiť úpravy na tvojom dome aj v súlade s okolitou zástavbou, málo foto a info. Fasáda je vizitkou majiteľa.
Nedá sa o čo oprieť pri odpovedi, ty si aj tak budeš riešiť svetlo svojou cestou ako väčšina laikov, osobne som za dve okná, tieto otvory iba zväčšiť a žiadne jedno hotové okno nevkladať do stredu, a dať ich vyrobiť na zákazku. Ešte môžeš otvoriť strechu kvôli dostatku svetla. Prečo každý podceňuje prácu architekta, ak nie sú peniaze, tak aspoň jednu základnú konzultáciu. Tej ľudovej tvorivosti je na Slovensku dosť a bude iba pribúdať.
marleau
09.09.20,15:00
pilieru sa ani nedotýkaj, však ten ti drží celý krov...alebo vieš čo? odrež z neho, hlupákov na svete netreba
misoft
09.09.20,17:20
Sám napísal - fotka nič moc... z toho rozmazaného sa nedalo riadne vyčítať. Preto som len konštatoval. Ale pokiaľ je priebežný už od základov - tak nemôže ísť dole, lebo pravdepodobne bude nosný (pre krov).