Adamama
25.08.20,15:56
Dobry den, potrebovali by sme poradit ohladom odvodov do zdravotnej poistovne... Syn ukoncil studium v maji, rok 2020. Je sportovec, ma zmluvu ako zamestnanec klubu, pobera plat. Nahlasili sme sa na platenie odvodov do zdravotnej poistovne Dovera a ta chce od nas doplatit poistenie od maja 2020,kedy zmaturoval. Syn je do konca prazdnin, 31.8.2020,vedeny ako student,teda myslim, ze prve odvody za poistenie do zdr.poistovne by sme mali platit az za mesiac september, kdeze ho stat este eviduje ako studenta, plati za neho poistne a ja som za neho dostala este aj rodinne pridavky. Viete nam poradit, kedze suma sa kazdy mesiac navysuje a my si so zdr.poistovnou iba vymiename elektronicky postu? Prip. podla akeho zakona by sme sa mali riadit? Ostatni chlapci z klubu,ktori su v inych poistovniach, platia poistne az za mesiac september.
Dakujem velmi pekne za radu.
Mila123
25.08.20,14:29
áno, je to tak, podľa zákona č. 580/2004 Z .z. platí, pokiaľ nemá takýto športovec iného platiteľa musí si platiť poistné (preddavky na poistné) sám.....a keďže je ešte poistencom štátu (predpokladám, že ukončil SŠ, nie VŠ) tak by si nemal platiť preddavky na poistné sám, ak s rozhodnutím vašej ZP nesúhlasite, odvolajte sa (netuším, či máte rozhodnutie), a ak ho nemáte (rozhodnutie) tak napíšte na UDZS a požiadajte o ich stanovisko.....uvedomte si, že pokiaľ platí preddavky, robí sa aj vyúčtovanie ZP - RZZP a pri nízkom základe dane za rok 2020 sa Vám vrátia (synovi) , budú znížené o 19% zrážk. daň......
Adamama
25.08.20,14:34
Dakujem za odpoved, ale rozhodnutie sme nedostali ziadne. Len v priebehu tyzdna 3 rozne sumy, ktore mame platit.
Mila123
25.08.20,14:47
V roku 2020 je to minimálne suma 70,91 eura mesačne za celý kalendárny mesiac, pri platbe za časť mesiaca je výpočet vymeriavacieho základu 506,50 € /počet kalendárnych dní v mesiaci, ďalej x počet dní za ktoré sa platí poistné, výsledok sa zaokrúhli na cent nadol, následne sa vypočíta preddavok ako 14% z vymeriavacieho základu a výsledok sa zaokrúhli na centy nadol., urobte si prepočet sama, presný návod je tu.....
duves
09.09.20,10:35
Športovci nikde na slovensku v kluboch nie sú zamestnanci. Nemajú štatút zamestnanca. Maju hračske zmluvy.