ronak
26.08.20,08:05
Mám 54 rokov a som už 3 roky na úrade práce. Dostal som rakovinu tak som zabalil živnosť a chorobu som zvládol. Ale nezvládnem zase vstup do ďalšej živnostenskej mašinérie. Dokážem si zarobiť cca 600 € mesačne, samozrejme že sa tým na ÚP nechválim. Na to aby som bol zase živnostník je 600 € bruto žalostne málo a boli by to len minimálne odvody alebo žiadne. Čo je pre mňa výhodnejšie z hladiska budúceho dôchodku. Zostať na UP a zarábať si svojich 600 € ktoré mám celé, alebo ísť na SZčO a platť dalšie výdavky. Ked som na UP ako je to zo sociálnym poistením. 31 rokov mám odrobených. Dakujem za každý podnet.
veronikasad
26.08.20,07:22
Poberas invalidný dôchodok?
ronak
26.08.20,08:35
Nepoberám invalidný, zažiadal som si ale bodovanie je tak nastavené že to nevydalo
Mila123
26.08.20,10:04
keď ste v evidencii na UPSVaR štát vám platí iba ZP, neplatí SP
ronak
26.08.20,11:31
Alebo zostať na UP a dobrovolne sa dôchodkovo poistiť na soc. poistovni ?
Mária27
26.08.20,12:36
Máš odrobených dostatok rokov, aby ti priznali riadny starobný dôchodok. Keď celý rok neodvádzaš na dôchodok, ten rok sa ti do výpočtu koeficientov neráta, zostáva ti to, čo si mal. Síce ti v troch činiteľoch jeden nenarástol o 4 roky, ale dôchodková hodnota je každý rok oveľa vyššia. Tak si to prerátaj: počet odpracovaných rokov krát dôchodková hodnota krát tvoj priemerný koeficient (ročný koef = tvoj ročný plat deleno priemerný ročný plat). Malým platom sa znižuje koeficient.
Katy a R
26.08.20,12:45
Mária už napísala - nejaký dôchodok určite bude:) (hádam len SP bude ešte existovať;). Teraz sociálne poistenie nemáš, len zdravotné.
Len tú variantu, čo spomínaš - platiť dobrovoľne teraz, popri evidencii - tak to by som ja určite nerobila ... pretože ak veľmi budeš chcieť mať túto dobu poistenú - tak to sa dá aj dodatočne neskôr, pred žiadosťou o dôchodok - a výjde to lacnejšie, lebo vtedy sa neplatí rezervný fond;)
Ak by som platila dobrovoľne - tak to skôr pre možnosť nemocenskej dávky, ak by hrozila častejšia DPN - ale to už záleží aj, či máš dlhšiu pauzu?
veronikasad
26.08.20,14:18
Ani pocas onkologickej liečby ti nepriznali inv.dochodok? Ak by si mal ID co len 41%, dalsie doch.poistenie riešiť nemusis ...
veronikasad
26.08.20,15:40
Vyziadaj si GRID kartu na pobocke socialnej poistovne. Cez nu si vies pozriet dobu dochodkoveho poistenia aj osobný mzdovy bod v jednotlivých rokoch. Vypis z dochodkoveho uctu do roku 2003 by si mal mat doma, ak si pred tymto obdobím bol dochodkovo poistený
ronak
26.08.20,19:47
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď
ronak
26.08.20,19:47
Toto je dobrý nápad, dík.
veronikasad
26.08.20,19:50
Na stranke SP je dôchodková kalkulacka, ked budes mať podklady, da sa vypočítať orientacny dochodok
duves
13.09.20,08:29
Koho zaujima, ako mu to vychádza, tak doporučujem projekt:
https://hnonline.sk/prakticke-hn/2072157-chcete-sledovat-vyvoj-vasej-penzie-podporte-projekt-oranzovej-obalky

https://www.oranzovaobalka.sk/web/sk/

Ja mam 57 rokov, tak som si to založil, GRIG kartu zo SP mam. Kto ma aj 2.pilier, su tam pokyny, ako tam natiahnut vypis z DSS-ky.
Katy a R
13.09.20,08:44
pre nás obyčajnejších úplne stačí jeden mail na SP (viď ich stránka) - žiadosť o individuálny výpis - a pošľú ho poštou:) .
duves
13.09.20,09:02
Vypis v každom prípade treba, koli udajom do roku 2003, tie sa musia zadavat manuálne.
Katy a R
13.09.20,09:08
výpis do roku 2003 má každý doma:) treba požiadať hlavne kvôli údajom po roku 2003;) (samozrejme pošlú komplet všetko). nám IT menej zdatným to k výpočtu úplne stačí ;) - stačí excel, alebo kalkulačka na stránke SP
duves
14.09.20,06:39
V kalkulačke SP sa to neda uložiť a potom len doplňať další rok. Preto UMB BB založili projekt Oranžova obalka.
buchač
14.09.20,11:16
ronak (26.08.20 21:47) Toto je dobrý nápad, dík.
===================
"... Dokážem si zarobiť cca 600 € mesačne,... "

Pýtam sa s plnou vážnosťou, bez nejakej irónie...a ako som si všimol, podobná otázka tu nebola položená...táto znie :

PREČO sa nezamestnáš normálne ?

P.S.:
Prípadní mudrlanti nech sa radšej ani neozývajú...
veronikasad
14.09.20,13:08
Lebo mu to asi ponukaju na zivnost a po zaplateni odvodov mu vela z toho nezostane ...
buchač
14.09.20,14:42
PREČO sa nezamestná normálne ???

Tým som nemyslel práve na tú činnosť, ktorú robil, robí ..
Tým som myslel zamestnať sa niekde úplne inde a to ako zamestnanec na TPP a nie ako živnostník...
Už je to jasnejšie ?

Tie odvody ?
No ja neviem...ale predsa existujú jedinci, ktorí žijú z minimálky. Títo majú deti, pôžičky...a v nie jednom prípade žijú ešte k tomu u rodičov.
Myslím si, že tu teraz určite nejde o takýto prípad...neexistuje.
veronikasad
14.09.20,14:57
Su regiony na SK, kde sa lepšie platena praca hlada tazko... A zamestnavatelia sa radi zbavujú povinnosti platiť za zamestnancov odvody ...
buchač
14.09.20,15:17
Veronkáááááá...idem sa obesiť ?

Medzitým som si prešiel príspevky ronaka...kukni aj ty.
https://www.porada.sk/search.php?searchid=2118294
Brúsenie nožníc a strihanie psov ma vcelku aj dostalo.
;) :D

Lepšie platená práca je čo ? To je príjem 1500€ a viac ?
Tak to sa fakt hľadá ťažšie.
Hovorí sa, že ..." Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche ".

Šturim naostrený bodák do riti a makám pár rokov, aby sa mi budúci dôchodok aspoň trochu zvýšil.

P.S.:
Keby som nevravel z vlastnej skúsenosti, tak ani nevravím. Dva roky som ťahal takto, lebo by som nesplnil podmienku dlžky započítaných rokov.
...a to som bol tiež po rakovine.

P.S.:
Ešte sa vrátim k profilu ronaka ?
Veľký špekulant je to....na môj vkus dosť veľký špekulant.
ronak
09.10.20,18:24
Bodovanie vydalo len na 35 bodov a nevyšlo ani odvolanie.