tomastomas12
26.08.20,08:33
dobry den, rad by som sa spytal na moznosti akym sposobom odovzdat pribuznym informaciu v pripade smrti, ale aby sa k nej nebolo mozne dostat pocas mojho zivota. zjednodusene? dovod je ze mam doma trezor s elektronickym zamkom (= na PIN kod, bez kluca) v ktorom je uzamknuta znacna financna ciastka v minciach so zberatelskou hodnotou a legalne drzane zbrane + strelivo. vzhladom na obsah trezoru by som bol velmi nerad ak by pribuzni museli o otvorenie ziadat nejaku profesionalnu firmu, ktora neviem ako by sa postavila k rezaniu trezoru s aktivnym strelivom vo vnutri. docital som sa o moznosti spisat s notarom zavet ktory sa zapecati a notar ho "vytiahne" v pripade umrtia. co mi nie je jasne, akym sposobom sa notar dozvie o umrti? je toto schodna cesta? alebo mozno mi len unikol nejaky elegantnejsi sposob ako nieco podobne zabezpecit. dakujem za rady.
ivka70
26.08.20,06:38
Notar ulozi zavet do registra a iny (alebo ten isty) notar, ktoremu bude pridelene dedicske konanie, vzdy prve pozerie, ci existuje zavet v registri.

https://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Z%C3%A1vet.aspx
....
Formou notárskej zápisnice: Testament môže mať formu notárskeho zápisu, ktorého výhodou je možnosť právneho poradenstva ako aj povinná registrácia závetu v Notárskom centrálnom registri závetov, ktorý je prepojený v rámci celého územia Slovenska a vďaka ktorému si môžete byť istý, že závet sa pri prejednávaní dedičstva objaví (súdny komisár je povinný tento register lustrovať). Počas života poručiteľa nemôže žiadna iná osoba do závetu nahliadnuť. Za formálne a obsahové náležitosti zodpovedá notár.
....
marjankaj
26.08.20,06:52
https://www.zomieranie.sk/informacie/co-robit-ked-niekto-zomrie/riesenie-pozostalosti

Veď to daruj aj s trezorom teraz. Aj tak ti to k ničomu nie je a po smrti tiež.
misoft
26.08.20,08:15
Mám dojem, že pokiaľ niečo uloží u notára - hoci aj závet napísaný ručne (so svedkami) a pod., údaje, ktporé by mohli s testamentom súvisieť (napr. i vstupný kód k trezoru) - všetko sa zaeviduje. A pokiaľ by takto sa uložil i závet, tak aj taký by sa mal objaviť v zozname (registr). A tak keď sa objaví ten závet, objavia si i ten prístupový kód.
buchač
26.08.20,08:45
legalne drzane zbrane + strelivo. vzhladom na obsah trezoru by som bol velmi nerad ak by pribuzni museli o otvorenie ziadat nejaku profesionalnu firmu, ktora neviem ako by sa postavila k rezaniu trezoru s aktivnym strelivom vo vnutri.
====================
Veď firma nemusí vedieť, čo je vo vnútri...urobíš také prekvapenie, keď strelivo ebne...
;) :D :D :D
lubko6394
26.08.20,08:59
To s 9-nou a plnými zásobníkmi ma stálo 10 Eur u profesionálnych otváračov zámkov, rezervné kľúče som mal pri zbrani, strelivo som už mohol odomknúť. Samozrejme po týždni som tie stratené kľúče našiel na vopred určenom mieste.
tomastomas12
26.08.20,20:17
dakujem za odpovede. praveze ide o relativne vysoku bezpecnostnu triedu trezoru (II.), nejaky "profici/zamocnici" to za 10e otvarat nebudu :-D
tomastomas12
26.08.20,20:29
dakujem velmi pekne za uzitocnu odpoved, tato cesta mi zatial pride najoptimalnejsia
Katy a R
27.08.20,12:55
Ja by som povedala - že by si si mal nájsť zodpovednú osobu, ktorá urobí všetko tak, ako jej to určíš. A nemusí to byť len notár - ale napr dobrý sused (kamarát...);)
takisto závet vôbec nemusí byť v registri. Dá sa napísať aj vlastnoručne, alebo na PC - ale so svedkami a dobre sa schová - alebo sa zverí do rúk tej "zodpovednej osoby. ;)
pozri tu: https://lnk.sk/ai14
misoft
27.08.20,12:59
Tiež možnosť.... ale môže to mať jeden háčik (ako na žraloky) - čo ak tá "zodpovedná" osoba na to zabudne, presťahuje sa, zomrie? Odrazu nebude ani posledná vôľa a ani PIN k trezoru. A bude sa to robiť všetko zo zákona. Úradná osoba to istí - musí predsa prijaté dokumenty zaregistrovať. Ak úradná osoba už nie je - preberá dokumentáciu druhý - vrátane zoznamu uložených dokumentov a ich registrácie.
Katy a R
27.08.20,13:01
samozrejme že sa viacnásobne poistí - teda aj tá zodp. osoba spraví potrebné;) (či už je to kamarát, alebo syn, synovec, alebo teta, strýko, sused, frajerka ....)
... prípadne potom rozbijú všetok nábytok, aby našli tajný šuflíček so závetom ;) (film Dáždnik sv. Petra) - to len na odľahčenie ☺
buchač
27.08.20,13:07
alebo mozno mi len unikol nejaky elegantnejsi sposob ako nieco podobne zabezpecit.
=====================
Samozrejme, že ti niečo uniklo...a áno, existuje elegantnejší spôsob. ;)
tomastomas12
29.08.20,06:31
a tym je...?
tomastomas12
29.08.20,06:40
dakujem, ale presne tomuto som sa chcel vyhnut. kamarati prichadzaju, odchadzaju, zabudaju, a stale je tam maly stres, co ak tu informaciu nazdielaju skor, napriklad kvoli nejakemu detinskemu naschvalu. netvrdim ze nemam dobrych kamaratov, ale nech hodi kamenom ten kto sa este nepohadal so svojim najlepsim kamaratom :-)
bodliak
29.08.20,09:05
To sa od tliachača nedozvieš, on sám nevie, len tliacha. Odkáže Ťa na google.
Katy a R
29.08.20,09:11
ale veď toto len, iná možnosť ... ivka ti už priložila ;) tu tiež https://lnk.sk/hst1
buchač
29.08.20,09:13
bodliak (Dnes 12:05) To sa od tliachača nedozvieš, on sám nevie, len tliacha. Odkáže Ťa na google.
==================
Tak sa posnaž ty...buď za užitočného a daj mu radu.

...a áno, existuje elegantnejší a rozumnejší spôsob.
Stačí len čítať v téme...
marjankaj
29.08.20,10:59
akym sposobom odovzdat pribuznym informaciu v pripade smrti,
-----------------------
Pošli im SMSku.:---
vicktor
29.08.20,13:23
Hodnoty chce odkazat pribuznym. Asi ich ma rad a doveruje im. Naco hladat nejakeho zodpovedneho sprostrekovatela? Vsak nech to "tajomstvo" (zavet) odovzda rovno pribuznym.
vicktor
29.08.20,13:27
Kolko je najednych dedicov a kolko miestny je kod do trezoru?
Kazdemu prezrad jednu poziciu a po tvojej smrti nech otvoria trezor spolocne.
Ak sa bojis, ze ta okradnu este pocas zivota, v takom pripade sa na nich zvysoka vy...
Kod prezrad mne, ja ta nepodvediem.
Oliwa
11.09.20,09:18
"Čo sa človek natrápi, kým o všetko príde..."