harmonika
29.08.20,21:15
Rozpoctova organizacia dostane FA za mobilne sluzby. Datum dodania 31.08.2020, datum vystavenia 02.09.2020, datum splatnosti 10.10. 2020, RO ju obdrzi mailom dna 05.09.2020. Ktorym datumom mi vstupuje tato FA v RO do uctovnictva? Dnom prijatia FA? Alebo datumom kedy ju uhradim? Lebo predchadzajuca kolegyna to uctovala datumom dodania 31.08.2020 ako u SRO, ale sa mi to nezda, ze by to bolo spravne.
anika
30.08.20,20:12
Prečo by to nebolo správne?
Zákon o účtovníctve platí pre všetkých.
1)Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len „účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
(2)Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
harmonika
31.08.20,10:33
Dakujem. Ja som vychadazala z postupou uctovania pre RO, ze dnom uskutocnenia uctovneho pripadu je den vzniku pohladavky. Tak teraz som z toho jelen.

Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň, v ktorom dôjde k vzniku pohľadávky a záväzku, platbe záväzku, inkasu pohľadávky, postúpeniu pohľadávky, vkladu pohľadávky, poskytnutiu preddavku alebo prijatiu preddavku, prevzatiu dlhu, výplate hotovosti alebo prevzatiu hotovosti, nákupu alebo predaju peňažných prostriedkov v cudzej mene alebo cenných papierov, pripísaniu cenných papierov na účet, dohodnutiu a vyrovnaniu obchodu s cennými papiermi, devízami, splneniu dodávky, zisteniu manka, schodku majetku, prebytku majetku alebo škody na majetku, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a k ďalším skutočnostiam vyplývajúcim z osobitných predpisov alebo vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali, alebo o ktorých sú k dispozícii doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
anika
31.08.20,11:22
Aj postupy účtovania pre RO v postate hovoria to isté.


Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň, v ktorom dôjde k vzniku pohľadávky a záväzku,


platbe záväzku, inkasu pohľadávky, postúpeniu pohľadávky, vkladu pohľadávky, poskytnutiu preddavku alebo prijatiu preddavku, prevzatiu dlhu, výplate hotovosti alebo prevzatiu hotovosti, nákupu alebo predaju peňažných prostriedkov v cudzej mene alebo cenných papierov, pripísaniu cenných papierov na účet, dohodnutiu a vyrovnaniu obchodu s cennými papiermi, devízami, splneniu dodávky, zisteniu manka, schodku majetku, prebytku majetku alebo škody na majetku, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a k ďalším skutočnostiam vyplývajúcim z osobitných predpisov alebo vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali,



alebo o ktorých sú k dispozícii doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Deň vzniku záväzku je 31.8.
harmonika
31.08.20,13:35
Cize aj u RO je podstatny datum dodania, vtedy mi vchadzaju aj doklady do nakladov. Nie je dolezity datum prijatia samotneho dokladu, kedy mi fyzicky pride na urad. Chapem to spravne?
marjankaj
31.08.20,13:40
Ty tam vidíš niečo takéto "datum prijatia dokladu"?
harmonika
31.08.20,14:30
Ked pride na nas urad, rozpoctova organizacia, tak tam dava peciatku “datum prijatia dokladu na urad” na sekretariate. Prva uctovnicka davala do uctovnictva tie faktury podla tych peciatok, druha uctovnicka podla datumu dodania, ktory uvadzs dodavatel na FA. Preto sa pytam, aby som to uctovala spravne, nakolko v rozpoctovej som nepracovala doteraz.
marjankaj
31.08.20,14:59
Nepýtal som sa, čo je na doklade. Platí, čo je napísané v zákone.
avalik
31.08.20,15:15
mala by vychadzat z programu a internej smernice (verim, ze RO ma smernice na vsetko, ved financna kontrola, ci?) ... normalne by bolo datum evidencie ked mas doklad podla peciatky z podatelne ale datum dodania podla skutocneho dodania - co mas aj na fakture