Jahmanka
29.08.20,22:27
Ahojte. Mam 34 rokov, som bezdetna. Cely zivot som bola chuda, vzdy som mohla zjest vsetko, co nezjedlo mna a stale som mala rovnaku hmotnost. Dlho som bola na vahe 50-55 kg pri vyske 165 cm. Od 15. rokov som fajcila a rozhodla som sa s tym prestat. Uspesne sa mi to podarilo, na co som hrda a uz 1,5 roka nefajcim. Lenze odvtedy sa mi vaha postupne vysplhala az na 70 kg a v tomto "novom" tele sa vobec necitim dobre, nemam taku kondicku a tym padom sa aj o cosi menej hybem. Jem stale rovnako ako predtym, ani menej, ani viac. Lubim papat vsetko, nikdy som nebola preberacna, maximalne nelubim vseliake obilniny a piliny a tvrde polystyreny.. :) Zeleninu jem, ovocie pomenej. Neviem vobec akym stravovacim smerom by som sa mala vybrat, nikdy ma nebavilo sledovat nejake tabulky a prepocitavat kalorie a neviem co. Najradsej varim klasicke jedla ako gulas, rezne, segedin, atd., casto jedavam zemiaky a ryzu. Tychto jedal sa ani zbavit nemozem, kedze ich miluje aj moj manzel. :) A vzhladom na pracovne povinnosti si neviem predstavit, ze by som mala este okrem toho varit nieco ine (mozno zdravsie) pre seba. Cvicit som nikdy necvicila, nemala som na to dovod a teraz vobec netusim, ake cviky su na chudnutie z brucha, stehien a zadku (tam sa mi to vsetko nakopilo). Netusim aky rozdiel je medzi cvicenim a cvicenim. Na nete je X cvikov a diet, ale mam pocit, ze 90% z toho je len od neprofesionalov a urcite nemoze platit na jedneho to iste, co na druheho. Preto by som vas chcela poprosit, ze co by ste mi odporucili, akym smerom sa vydat, cim zacat, co (ne)robit atd. Je mi len jasne, ze to je uz aj vekom a treba sa viac hybat a sledovat si stravu. Lenze co je to spravne jest a cvicit? Dakujem :)
Taserda
30.08.20,03:37
Podľa toho čo píšeš je ti jasné že menej jedla a viac pohybu. Na začiatok 100 drepov v priebehu dňa. Beh alebo bicyklovanie. Je dobré ak si vytvoríš vzťah k niektorému zo športov, bude ťa baviť a preto s ním neskončíš. V zime je super bežkovanie. Obmedziť cukor, čiže aj pečivo, sladené nápoje a celkové aj menej jesť. Najzdravší šport je plávanie, potom cyklistika. K fajčeniu sa nevráť, je to aj o vôli a keď si prestala fajčiť tak sa vrhnin na šport.
Dáša_
30.08.20,04:35
Na začiatok bude stačiť trochu zmenšiť porcie, vždy o pár lyžičiek menej čohokoľvek. A najdostupnejší šport je chôdza. Len pozor, niekedy majp ľudia pocit, že keď športujú, môžu si naopak dopriať o lyžičku, dve viac jedla.
Vekom sa trochu mení metabolizmus a telo zrazu potrebuje o trochu menej.
Nepôjde to rýchlo, ale stabilne.
Ak náhodou váha nepôjde dole, tak treba ubrať ďalšie lyžičky. Proste miesto celého rožka iba pol, o trochu menej prílohy, koláč len naozaj príležitostne.
bjuty smis
30.08.20,05:48
na začiatok 100 denne
to ju chceš nalákať, alebo odplašiť ?
buchač
30.08.20,06:28
Investuj do osobného trénera.
Cena za 1 hodinu je cca 10€ ...samozrejme podľa lokality. Cvičiť začneš najprv podľa jeho pokynov, neskôr si môžeš pridať určité cviky aj doma.
Tréner zvyčajne urobí aj jedálniček, nastaví pre danú osobu...ale dosť často je to jedlo nevábne ;)

Lenže toto všetko je beh na dlhú trať, nie každý vydrží.
skuš
30.08.20,07:18
raz za hodinu desať drepov ešte nikoho 70kilového nezabilo.
bjuty smis
30.08.20,08:19
aj si vyskúšala ?
tak nemachruj :))
Dáša_
30.08.20,08:23
pri drepoch to chce hlavne správnu techniku. Lebo len malokto, kto sa so športom stretol iba v škole, vie, ako na to. Je to celá veda. A zle urobený drep môže odpáliť napríklad kolená.
Zato dobre prevedené drepy dokážu naozaj precvičiť veľké množstvo svalov. Len keď sú fakt dobre prevedené, 100x je aj zbytočné. A vlastne, pri správnom prevedení to asi ani nepôjde, rozhodne nie u toho, čo nešportoval
Dáša_
30.08.20,08:24
Hmm, len taký tréner, čo fakt vie, sa nehľadá ľahko. A taký ani nie je veľmi za 10€/hodinu. Samozrejme, potom je kopec takých, čo pocvičili, absolvovali kurz a teraz už vedia, čo a ako. No a jedálničky od takých, to je kapitola sama o sebe
buchač
30.08.20,08:40
Dáška...jasné, že máš pravdu.
Ale ak poznáš takého, tak je úspech zaručený.
Ja takých poznám (tykám si s nimi) dvoch...vymakaní jak oči. Ku jednému chodí moja dcéra...telo jak lusk po dvoch deťoch. ;) Lenže dievka tomu podriadila všetko...niečo jak Lui. :)
majkii
30.08.20,09:11
Dáša píše dobre, veľmi jednoduché a účinné, znížiť píjem jedla a pridať pohyb. Najprirodzenejšia je chôdza, len doplním rýchla chôdza a denne najmenej 40 min. Druhým predpokladom úspechu je motivácia, sledovať si výkonnosť, napr. pomocou hodiniek, denne sledovať počet krkokov, prejdenú vzdialenosť a tepovú frekvenciu pri aktivite. pomáha to v motivácii.
jslancik
30.08.20,10:07
nesúhlasím s tým, že by si mala začať menej jesť. o tom, koľko zješ, si nám zatiaľ nič nenapísala. z vlastnej praxe viem, že drvivá väčšina žien papá práveže málo a doslova sa bojí jesť, má výčitky. skús si pár dní značiť, čo všetko a koľko zješ. prípadne si to potom hoď do kalorických tabuliek. ak ješ málo, resp. "hlúposti", telo je v stave deficitu a prepne sa do režimu, že hladuje (spomalený metabolizmus). teda si robí zásoby. treba jesť rozumne - nie obrovské mnoho kalorické porcie (ako napr. tanier gulášu s pár krajcami chleba), ale menšie a častejšie. z jedálníčka vyhodiť rýchle cukry a tuky. lebo napr. jedna horalka či iný keks má kalórii ako menšie jedlo, ale výživovú hodnotu nulovú. detto sladké nápoje, sýtené či nesýtené. kola či džús, jedno zlo. kalorická bomba, ktorá navyše rozhádže cukor. podobne alkohol. slané maškrtenie.

suma sumárum, všetko, čo máš rada, by si mala prehodnotiť. a začať robiť to, čo "nemusíš". evidencia kalórií je dobrá hlavne kvôli tomu, aby si vedela, či neješ málo. a aby si vedela, čo sú kalorické bomby. inými slovami to, čo som písal vyššie - ak aj zistíš, že máš dosť kalórii, čo sa týka príjmu, tak po odpočítaní tých "prázdnych" kalórii zistíš, že si v hlbokom deficite.

treba jesť cca 6-7x denne, z toho 3 normálne veľké jedlá - raňajky, obed, večera (do 18:00, neskôr už iba menšie ľahké jedlo, nie ovocie)

z kalorických tabuliek napr. zistíš aj to, že tvoja strava má absolútne nevhodné zloženie, ako je to teraz moderné. že 95% príjmu tvoria sacharidy, a bielkoviny + zdravé tuky minimum. má to byť úplne inak.

samozrejme, že musíš jesť iné, ako varíš mužovi. alebo aj jemu var inak. na škodu mu to nebude, aj keď asi schudnúť nepotrebuje - nič o tom nepíšeš. menšie porcie, viac zeleniny, ovocia, šťavy, smoothie, ryžu zameniť za natural, a podobne. mäsisko nie vyprážané (ako to môže ešte niekto jesť či variť???).

to moje "suma sumárum" bolo očividne predčasné. stravovanie je hotová veda. a nájsť rovnováhu v tele je doslova umenie. zvlášť keď telo (a spaľovanie) podlieha zmenám v priebehu času, mesiacov, ročných období, podlieha stresu atď.

o pohybe by sa dalo rozprávať ešte viac. skúste začať chodiť na prechádzky, nordic walking, (elektro)bicykle. hlavne sa hýbať.
posudzovať, či na youtube predcvičujú profíci alebo amatéri, je nonsens. to ťa vôbec nemusí zaujímať. skús začať niečo ľahké cvičiť. nemusíš začať hneď HIIT či crossfit. kľudne "staromódny" aerobic so Cindy :D nevieme, v akom stave máš telesnú schránku, tak ťažko radiť.
lujza.j
30.08.20,11:23
Toto je moj človek:)pekne si to...
Nebolo by na skodu...dat sa odvazit...ako ja hovorim na špeci vahe...."vyflusne vsetko"...vaha je iba cislo...dobre vediet co tu vahu tvori....tuk,svaly,voda,kosti....aky je vnutrobrusny tuk....a ine...a vyhodi aj kolko kaloris mozno prijat cez den....a este vaha vyrata aj metabolicky vek....to je celkom fajn psychologia....moje posledne vazenie....metabolicky vek 42 pri skutocnom 50...je fajn pohladenie...vnutrobrušny túčik 6...takze ide to aj v tomto veku....ale redukcie je "alchymia"...
Ale pani ako prve napisala...co menit nebude....a robit nebude...a to bez toho nejde...upratat v hlave vztah k jedlu...keby naozaj velmi chcela...len so stravou by mala za mesiac vysledok...
Moje posledne jedlo je medzi 18-19h....dalsie dalsi den po 11h...tri hlavne jedla mam....obed medzi 13-14....to casom som,ze vlastne 8h "jem" ostatok zaludok odpociva...
Pre mojeho trenera horor...minule som sa preriekla..ze prve jedlo po 11h:Du neho nepripustne...
sportujem vzdy nalacno...povracala by som sa...
lujza.j
30.08.20,12:00
Drepov je x druhov...nemam rada drepy ani vypady...ale su super...ale dobre sa mi robia na bosu lopte...alebo s trx-kom...
Cvicenie...aby bolo efektivne a neublizilo...je veda....ani skakanie cez svihadlo....nie je ako..ked som bola decko a skakala si:D
Taserda
30.08.20,13:04
V priebehu dňa som písal. Kľudne op 10 za hodinu.
Taynee
31.08.20,12:09
Neviem ako si na tom so sladkosťami a sladkými vodami.
Možno na úvod prvý mesiac skús :

1. obmedziť sladké, vylúčiť sladké vody, menej sladiť kávu a čaj.
2. namiesto výťahu skús aspoň raz denne použiť schody
3. pi veľa čistej vody

Druhý mesiac by som už nejedla vôbec po 20.tej hodine, ak áno tak určite nie sladké a ovocie a údeniny. Postupne sa do toho dostaneš, občas však človeka prepadne vlčí hlad...

Ak by si k tomu pridala pravidelné prechádzky, alebo aj pár drepov, ako píšu ostatní, bolo by to len a len dobre.

Neskôr by bolo dobré zaradiť nejakú športovú aktivitu - ak si dynamický typ, napríklad jumping alebo beh, ak si skôr statický tak jóga alebo pilates a možno nordic walking by stačil.
vlado 33
01.09.20,08:39
Nejesť:D. Takto odbúraš tukové zásoby. Nemusíš sa báť, neublíži ti to. Jeden deň v týždni vynechaj stravu, nejedz po 18 hodine. Vynechaj kysnuté jedlá, nejedz nič mastné. A cvičenia? Nájdeš ich na YouTube milión. Hlavne sa hýb, to je základ chudnutia.
lujza.j
01.09.20,09:37
Zaklad je strava... mnozstvo a jej zlozenie ....
Taserda
01.09.20,10:46
Nie je to až taká veda ale všetko chce svoje. 100 drepov v priebehu dňa je nič, Rano 5, v robote 5 x 10, zvyšok doma. Po mesiaci to už bude málo. Na to už príde človek sám. Je aj technika chodenia po štyroch. Jednoduché ale veľmi zdravé. Večer sa takto poprechádzať pred tv a zapojiť svaly čo zanedbávame a pretiahnúť chrbticu.Základ je vytvoriť si vzťah so svojím športom aby to človeka aj bavilo.
vlado 33
01.09.20,11:43
Ale každý máme na to svoj názor. Je mi to divne, že sa na toto niekto pýta na porade.
skuš
02.09.20,01:10
Bjuty, hej. a loko. taže machruješ tu ty :D
delonka
02.09.20,07:14
Jahmanka, úplne súhlasím s Dášou, u mňa to bolo podobne ako aj u teba, kilá začali nabiehať, keď som začala byť v pohode, zrazu mi boli malé nohavice v páse, z trička na mňa kukali dve brušká a pod., bol to beh na dlhú trať...musela som zmeniť svoje zvyky a pridať prechádzky...myslela som si, že pohyb doma, okolo domácnosti je dostatočný, ale prd...kilá dole nešli...

pomohlo mi zmenšiť porcie jedla...bol to boj so sebou samou...počkať pol hodinu po jedle, či mi zmenšená porcia stačí...až 20 min.po jedení sa dostaví pocit sýtosti!!! u mňa to naozaj platí ... a potom to už išlo, jedno kilo, druhé a dostala som sa na váhu, že som iba tri kilečká nad tým ,ako som bola tehotná...mám 64 rokov a 51 kg a keď som porodila dcéru pred 33-mi rokmi, mala som 48 kg...počas kojenia som vyšla na 54 kg, to tiež bolo "krásne", na prechádzky, kočíkovanie, som musela nosiť len jedny šaty...do roka to však tiež odznelo a bola som na váhe s ktorou som bola spokojná, resp. neriešila som, ju, vrátila som sa do práce a prišli povinnosti ...mne osobne nepomáhali doporučené rady, čo jesť, základ - menšie porcie a vydržať, aj telo si zvykne a nebude si pýtať viac...držím ti palčeky...
Dáša_
02.09.20,07:38
Mám načítané všetky knihy, ked sa píše o francúzkach, o ich životnom štýle :D. A tam som si to všimla. Vraj neexistuje, že by si nedali zo všetkého, čo je na stole. Ale tajomstvo je to ukryté v detailoch. dajú si aj zmrzlinu, aj koláč. Ale v mikroskopickom množstve. Za lyžičku. Maličkú. To im stačí. A čo sa pohybu týka, veľa chodia pešo. Fakt veľa. No a potom domáce práce, bez pomocníkov. Lebo také umývanie okien, ked ideš na stoličku, dole, hore. Do toho pridať ruky. vytieranei podlahy na štyroch... Len teda, moderná generácia je už niekde inde, toto platilo hlavne o tej staršej generácii.
Základ je malé porcie a veľa chôdze
lujza.j
02.09.20,15:52
Daši...mikroskopicke mnozstvo:Dsa mi paci...budem pouzivat....inak nie je to jednoduche...ale da sa-viem to-podailo sa naucit....napr.velka milka...odfaklim polku chlapovi...a cau...zjec si ju kedy chces....ja si nakrajam na kocecky a do plechovej krabicky..ak chut jednu hodim do huby....zmrzku som toto leto nemala...za lyzicku by som asi nevedla...
Dáša_
02.09.20,16:24
ja mám taký velký problém s ovocím, tak radšej už nekupujem, aby sa doma nevyskytovalo.

V knihe popisovala svoju známu, že miluje čokoládové koláče. Nikdy im neodolá. A potom videla, ako si dá na tanier skoro priesvitný rec čokotorty. Plnky sa ani nedotkne a dá jedno sústo čokoládového cesta. A ochká blahom, jak si dopriala :D Ked sa toto naučíme, tak budeme v pohode
buchač
02.09.20,16:52
Dáši...zamontujem sa.
Píšete tu hore dole o tom alebo hentom. Ono je to všetko pekné...ALE nie je potrebné zabudnúť na jedno = na gény.
Lebo nie jeden žerie jak kyselina a aj tak sa nemôže otočiť bokom, lebo by ho nebolo vidno. ;)
Iný len otvorí chladničku a v tom momente priberie pár kíl...

...a ozaj, k tým francúzkam.
Oni si aj doprajú...lenže obed trvá aj hodinu, prípadne aj viac...a nie ako našinec, ktorý jedlo nasúka do seba za pár minút.
Neslobodno zabúdať aj na kvalitu potravín...tá je fakt neporovnateľná...lebo proste cena. A na Slovensku si kto môže dovoliť kvalitku ?
lujza.j
02.09.20,20:13
Na geny sa uz moc nevyhovaram...mozno trosku to plati....lebo zas mal trener pravdu:D u nas v rodine hnusne lytka-geny.....trener nech sa nevyhovaram...ked lytko budem mat menej tuku alebo bude bez tuku...bude ine...hm mal pravdu...minuly rok som zdebila pekne celokozenne cizmy...sara taka..ze nehrozilo zapnut kusok vyssie nak kotnikom...chcela som,ze dam strihnut....esteze som nedala....lebo cizmu zapnem a nie,ze pod gate...ale ku sukni....
lujza.j
02.09.20,20:22
Ovocie davam rano v jogurte...pol bananu,dve lyzice cucuoriedok,dve drobneho mrazeneho z lidlu....ja som ovocna v lete...melon,slivky,hrusky,ceresne....potom uz moc nebude co ma drazdit....
korela
02.09.20,20:29
To ťa muselo nesmierne potešiť. Spolužiačka chodila na čižmy z tohto dôvodu až do Berlína.
Inak to počujem iba od teba po prvýkrát, že sa dá ubrať z lýtok. Syn si upravil lýtka doma na schodoch, zvykol si našľapovať na špičky, keď išiel hore.
A dcéra skončila u trénera po troch rokoch, keď jej nadiktoval každý deň jedno balenie šunky, a plus nejaké cviky a z pekných stehien ich mala ako zápasník. A dosť rýchlo sa jej teda nafúkli. Ako s tým prestala, vrátili sa späť. Neviem prečo zaexperimentoval. Nebolo treba ani proporčne nič vylaďovať.
buchač
03.09.20,13:45
lujza.j
03.09.20,18:57
Korela lytka su nieco co som nejako neriesila...lebo "odfajknute"ako hnusne a ine nebudu...na lytka su vypony -na schode ...alebo kde sa da is patou nizsie....vo fitku aj masina nato...ale da sa improvizovat aj doma...
Veru potesilo...ze sa da s lytkami niekam posunut....alebo,ze konecne tuk aj z lytok ide het:)
Moj trener ostal vegan....myslim,ze iba vajicka..ale nie je na mna nasilny.....nasilny len,aby strava bola ok....aby som nechudla na svaloch....skorej nabrala-vymenila za tuk...