janoc
24.11.04,07:18
od úradu práce som dostal príspevok na samozamestnanie 75000 sk

akým spôsobom ho zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve ?
akým spôsobom zaúčtovať nákup PC v cene 55000 zakúpeného s príspevku ?
sway
24.11.04,06:46
od úradu práce som dostal príspevok na samozamestnanie 75000 sk

akým spôsobom ho zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve ?
akým spôsobom zaúčtovať nákup PC v cene 55000 zakúpeného s príspevku ?

Už sa tu o tom hovorilo, možno dá niekto vedieť kde to je,ale skús pod hľadaj - daj kľúčové slová.
Čo si ja pamätám bolo to tak, že príspevok je zdaniteľný príjem a výdavky čo si z neho čerpal do nákladov, podľa cien buď priamo, alebo nad 30 000 odpsiuj.
ale keď sa potrápiš a budeš hľadať nájdeš viac. :rolleyes:
deha
24.11.04,07:20
Podľa ustanovení § 4 ods. 2 písm. b) zákona č. 366/1999 Z.z. v znení doplnkov je od dane oslobodené poskytované plnenie v rámci aktívnej politiky trhu práce avšak s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 7 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že pri vymedzení príjmov oslobodených od dane je dôležitý adresát príjemcu, ktorému plynú takéto plnenia. Keďže Vám ako živnostníkovi budú plynúť príjmy podľa § 7, prijatá časť príspevku vzťahujúca sa na zabezpečenie prevádzky vo výške 200000 Sk časť nie je oslobodená od dane a vstupuje do základu dane, je teda zdaniteľným príjmom. Na druhej strane výdavky spojené s obstaraním prevádzkových nákladov vo výške do 20 000 Sk vstupujú do daňových výdajov.

Pri hmotnom investičnom majetku je potrebné postupovať podľa ustanovení § 27 ods. 2 písm. f) zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého je z odpisovania vylúčený aj majetok obstaraný z príspevkov poskytnutých Národným úradom práce. V náväznosti na uvedenú skutočnosť podľa ustanovení § 23 ods. 4 písm. h) sa do základu dane nezahrňujú príjmy prislúchajúce k výdavku, ktorý nebol uznaný za daňový náklad.

Z tejto časti ustanovení zákona o daniach z príjmov vyplýva, že odpisy z majetku obstaraného z prostriedkov prijatej dotácie počas doby odpisovania nebudú uznané za daňový výdavok a zároveň aj prijatý príspevok vo výške zaúčtovaných odpisov sa nezahrňuje do príjmu, ktorý ovplyvňuje základ dane.

Z obsahu zákona vyplýva, že prijatý príspevok v tomto prípade tak v oblasti prevádzkovej ako aj investičnej je daňovo neutrálny, čo znamená, že nesmie ovplyvniť daňový základ.

Prakticky pri vedení jednoduchého účtovníctva daňovú neutrálnosť zabezpečíte tak, že v peňažnom denníku prijatý príspevok z úradu práce v celkovej výške 75 000 Sk zaúčtujete do príjmov neovplyvňujúcich základ dane. Obstaranie zariadenia , resp. prev vo výške 20000 Sk zaúčtujete do daňových výdajov ovplyvňujúcich základ dane, obstaranie hmotného investičného majetku zaúčtujete do výdajov neovplyvňujúcich základ dane. Výšku ročných daňových odpisov zaúčtujete do daňových výdavkov.

Následne v rámci uzávierkových operácií upravíte čiastku, ktorá bola zaúčtovaná vo výške 75 000 Sk do príjmov neovplyvňujúcich základ dane nasledovne:

- znížite uvedenú čiastku o 20 000 Sk, ktorú zahrniete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane,

- znížite uvedenú čiastku o výšku zaúčtovaných odpisov do daňových výdajov z majetku obstaraného z príspevku a túto príslušnú čiastku každoročne zahrniete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.
ZuzanaA
24.11.04,07:27
prijem fin prostriedkov zauctujes do prijmov neovplyv zaklad dane, nakup materialu do 30 tis. resp. priamo do vydavkov takisto aj rezia nakup. z uveru/najomne odvody a pod./ priamo do vydavkov cez poklad vydavky, a kao nepen. operacie zauctuješ odpisy PC do nakladov a do prijmo ostatnych tiez nepen. operacia sumu vo vyske odpisov.
Nemôžem súhlasiť, príspevok z úradu práce na samozamestnanie je ZDANITEĽNÝ príjem. Teda sa zarátava normálne do príjmu, teda ak z ÚP dostane dotáciu 75 tis. a jeho nejaký príjem zo živnosti bude len 3 tis., vychádza mu aj povinnosť na platenie odvodov do SP.
ZuzanaA
24.11.04,07:31
A k tomu nákupu PC za 55 000, takže tento majetok musíš normálne odpisovať v 1. odpisovej skupine - t. j. 4 roky.
sway
24.11.04,11:23
Podľa ustanovení § 4 ods. 2 písm. b) zákona č. 366/1999 Z.z. v znení doplnkov je od dane oslobodené poskytované plnenie v rámci aktívnej politiky trhu práce avšak s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 7 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že pri vymedzení príjmov oslobodených od dane je dôležitý adresát príjemcu, ktorému plynú takéto plnenia. Keďže Vám ako živnostníkovi budú plynúť príjmy podľa § 7, prijatá časť príspevku vzťahujúca sa na zabezpečenie prevádzky vo výške 200000 Sk časť nie je oslobodená od dane a vstupuje do základu dane, je teda zdaniteľným príjmom. Na druhej strane výdavky spojené s obstaraním prevádzkových nákladov vo výške do 20 000 Sk vstupujú do daňových výdajov.

Pri hmotnom investičnom majetku je potrebné postupovať podľa ustanovení § 27 ods. 2 písm. f) zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého je z odpisovania vylúčený aj majetok obstaraný z príspevkov poskytnutých Národným úradom práce. V náväznosti na uvedenú skutočnosť podľa ustanovení § 23 ods. 4 písm. h) sa do základu dane nezahrňujú príjmy prislúchajúce k výdavku, ktorý nebol uznaný za daňový náklad.

Z tejto časti ustanovení zákona o daniach z príjmov vyplýva, že odpisy z majetku obstaraného z prostriedkov prijatej dotácie počas doby odpisovania nebudú uznané za daňový výdavok a zároveň aj prijatý príspevok vo výške zaúčtovaných odpisov sa nezahrňuje do príjmu, ktorý ovplyvňuje základ dane.

Z obsahu zákona vyplýva, že prijatý príspevok v tomto prípade tak v oblasti prevádzkovej ako aj investičnej je daňovo neutrálny, čo znamená, že nesmie ovplyvniť daňový základ.

Prakticky pri vedení jednoduchého účtovníctva daňovú neutrálnosť zabezpečíte tak, že v peňažnom denníku prijatý príspevok z úradu práce v celkovej výške 75 000 Sk zaúčtujete do príjmov neovplyvňujúcich základ dane. Obstaranie zariadenia , resp. prev vo výške 20000 Sk zaúčtujete do daňových výdajov ovplyvňujúcich základ dane, obstaranie hmotného investičného majetku zaúčtujete do výdajov neovplyvňujúcich základ dane. Výšku ročných daňových odpisov zaúčtujete do daňových výdavkov.

Následne v rámci uzávierkových operácií upravíte čiastku, ktorá bola zaúčtovaná vo výške 75 000 Sk do príjmov neovplyvňujúcich základ dane nasledovne:

- znížite uvedenú čiastku o 20 000 Sk, ktorú zahrniete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane,

- znížite uvedenú čiastku o výšku zaúčtovaných odpisov do daňových výdajov z majetku obstaraného z príspevku a túto príslušnú čiastku každoročne zahrniete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.











deha - myslela si to tak, že vlatne je teda príjem ovplyvňujúci ZD ale len vo výške nepoužitej? - lebo tiež som tento "pokec" k tomuto hľadala, predbehla si ma, ale asi to myslíme obidve rovnako: Je to príjem podliehajúci zdaneniu... ale keď to znova čítam nadobúdam dojem, že jednotlivé odseky v tomto príspevku čo citujem si ODPORUJÚ ! - tak ako je to?,
skúsme jednoduchšie:
príspevok dám do príjmu v plnej výške a výdavky do nákladov v pnej výške (nad 30 000,- odpismi) - musím ho minúť a zdokladovať celý na ÚP - tak budem na 0, čo sa týka základu dane, ale obrat budem mať vysoký (aj s príspevkom) - ja to chápem takto. :rolleyes:
ricij
24.11.04,11:32
Podľa mojich informácií skutočne príspevok má byť daňovo neutrálny - t.j. pokiaľ je z dotácie kúpený HIM, tak do výnosov ide len časť vo výške odpisov. Ale odkiaľ to mám, to už neviem.
Marta L
24.11.04,11:35
Aj ja to mám zafixované ako ricij.
sway
24.11.04,11:47
Podľa mojich informácií skutočne príspevok má byť daňovo neutrálny - t.j. pokiaľ je z dotácie kúpený HIM, tak do výnosov ide len časť vo výške odpisov. Ale odkiaľ to mám, to už neviem.

Tak už som úplne mimo do VÝNOSOV? Odpisy za HIM? :confused:
ricij
24.11.04,11:51
Nechápeme sa. O.K. príklad:
Dostaneš dotáciu vo výške 80.000,- Sk a kúpiš si za to počítač za 80.000,- Sk.
Prvý rok máš odpis 20.000,- Sk, do výnosov si dotáciu dáš iba vo výške 20.000,- Sk.
V druhý rok to isté (ak odpisuješ rovnomerne), atď. Skrátka do daňových výnosov len vo výške odpisov, ostatné sú výnosy budúcich období a výnosy budúcich období sa postupne rozpúšťajú do výnosov tak ako odpisy idú do nákladov. Yo?
sway
24.11.04,11:56
díík, chápem , tak je to pri HIM.
Keď miniem ale celú dotáciu na veci do 30 000,- , ide mi celá dotácia do výnosov a celé "minuté" veci do 30 000,- do nákladov. OK?
ricij
24.11.04,12:10
.........O.K.......
sway
24.11.04,12:11
.........O.K.......

ešte raz díííík. :o
deha
24.11.04,13:27
Zaučtovanie tohto prípadu je mi jasné, ale ja mám prípad ze živnostník, ktorý dotaciu pouzil na nákup IM, /prerušil tento rok živnosť na obdobie 12 mesiacov,/ a r. 2004 bol posledným 4. r. pre zrýchl. odpis IM/Ako je to s odpisom keď od 1. 8. má prerušenú živnosť, zrejme nemôžem uplatniť odpislatním odpis keď sa nejedná o celý kalendárny rok? Viacmenej mi ide ale o ten pomerný príjem z dotácie vo výške odpisu IM, nebude s tým problém z daň. hladiska?
Ibaka
23.12.04,19:36
Tak, a teraz som zistil, že som nesprávne zaúčtoval dotáciu v roku 2003. Neúčtoval som ani odpisy, a ani príjmy vo výške odpisov na PC. Ak to správne zaúčtujem. nebude to mať vplyv na daňový základ, musím podať opravné daňové priznanie za rok 2003 a čo myslíte, bude za to pokuta?
resola
23.12.04,21:17
Usmernenie k uctovaniu prispevku na samozamestnanie je vo Financnom spravodaj.11/2004. Potrebne je postupovat podla uvedeneho usmernenia .
deha
27.12.04,09:02
Neviem to v tom FS 11/2004 najst sú tam tieto probl.:

Daňová58. Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 3. augusta 2004, ktorým sa ustanovujú vzory daňových priznaní k dani z príjmov59. Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní poučení na vyplnenie daňových priznaní k dani z príjmovFinančnej kontroly a vnútorného auditu60. Usmernenie k hodnoteniu vnútorného auditu61. Pokyn Ministerstva financií Slovenskej republiky k spôsobu a rozsahu predkladania výsledkov kontrol oznámených kontrolnými orgánmi oprávnenými vykonať finančné kontroly a kontroly hospodárenia s prostriedkami štátneho rozpočtu a Európskych spoločenstiev pre zabezpečenie správneho konaniaa nič iné a v týchto to nie je.
resola
27.12.04,21:56
Je to 62.Usmernenie MFSR k cerpaniu , uctovaniu a zdanovaniu nenavratneho prispevku zo strukturalnych fondov. Usmernenie je pre rozpoctove org. ale aj pre podnikatelov uctujucich v JU a PU.