willo
30.08.20,13:09
Dobrý deň, syn sa rozhoduje medzi dvoma hernými notebookmi, ktoré sú porovnateľné, len ktorá značka je kvalitnejšia, skôr sa prikláňa k Asus.Upresnim, Asus TUF FX505GT-BQ018T a Lenovo L340-15IRH.
majkii
30.08.20,11:46
Naozaj potrebuje herný notebook? Syn si kupoval "herný" notebook Asuus ROG STRIX , 3x v záruke opravy . Vďaka vysokému výkonu procesora a graf. karty sa to nedá uchladiť, vždy tam hulákal chladič, napriek tomu odišla klávesnica, potom základná doska, neskôr základná doska s SSD diskom , ten notebuk vďaka nedoriešenému chladeniu sa proste uvaril. To isté bolo pri predchádzajúcom uvarené SONY Vaio. Ja mám pracovny LENOVO ThinkPad, to je iná trieda, nemá prívlastok "herný"
willo
30.08.20,12:04
Ďakujem za skúsenost,vie niekto ešte poradiť?
misoft
30.08.20,14:32
Záleží aj na tom, ako hlboko chceš siahnuť do vrecka.
Oba sú z rozpätia 700€ - teda lepšia stredna trieda. Ale herné vôbec nie sú!
Neviem, aká bloatware má Asus predinštalovaný, ale hore uvedené Lenovo okrem svojho SW tam ešte dáva ako bloatware McAfee, M$O (samozrejme, potom treba kúpiť) a iné.
Ďalšia alternatíva MSI. Všetky sú na Inteloch.
Ak chceč poriadne pustiť - pozri si https://www.msi-shop.sk/kategorie/herne-notebooky-msi-do-2000-eur?orderBy=price_DESC
Ak trváš na Asus - tak TUFy v žiadnom prípade. To skôr ROGy https://www.asus.com/sk/ROG-Republic-Of-Gamers/Laptops-Products/
willo
30.08.20,15:06
On to chce hlavne do školy, ide na vysokú študovať IT a občas si na ňom zahrať,na toto ak by sa dalo dáke linky poslať.
misoft
30.08.20,17:07
Do školy - hľadaj v cenovej relácii 600-800€ (podľa zamerania, čo bude v škole robiť).
CPU i5-i7, Ryzen 3, Ryzen 5, SSD 512GB, GPU nVidia 4-8GB. - asi tak zhruba. Hrať sa na tom bude dať, ale s obmedzeniami (hore sa písalo - teploty a výdrž) - na nižšie detaily....
Linky zbytočne posielať, stačí vyhľadávať a porovnávať.
buchač
30.08.20,17:08
Osobná skúsenosť ? Takže asi tak.

Mal som Asus a aj teraz mám Asus.
Prvý som kúpil, pár rokov (3-4) poslúžil...zahrieval sa jak fras, kúpil som dokonca chladiacu dosku, aj tak nič. Potom odišla základová doska a bolo vymaľované.
Teraz mám druhý rok tiež Asus (núdzové riešenie) ...no nie som veľmi spokojný...ventilátor beží furt a hučí jak gáter...

Čo sa týka servisu, je potrebné si uvedomiť, že všetky opravy sa vykonávajú v Čechách...
https://www.asus-shop.sk/servis-a-podpora
misoft
30.08.20,17:14
K opravám... servis je v Ostrave. Pokiaľ je NB v záruke, stačí si ho tam zaregistrovať a komunikovať priamo so servisom (obísť predajňu) - dajú inštrukcie, ako zabaliť, objednať kuriéra, odoslať. Priebeh opravy sa dá zistiť na ich stránkach, po oprave kurierom zaslaný späť. Zákazník (ak je v záruke) neplatí ani cent!
Osobná skúsenosť - 2 NB tam boli. Oprava v oboch prípadoch do 4 kalendárnych dní. Ony totiž záručné opravy sú prednostné.

Kde má Lenovo, alebo MSI svoje servisné strediská - neviem.
Ale inak - ASUS by som si už dnes ani ja nekúpil, i keď s mojim mám dobré skúsenosti - môj zatiaľ ide bez chyby (ale to som vymákol model, z ktorého sa vyrobilo cca 15-20tis. kusov). Skôr by som sa priklonil k Lenovu, potom k MSI (po hernej stránke sú skoro rovnaké - Lenovo Legion, MSI Thin).
sthruskahe
31.08.20,08:01
OT:
Ak ide študovať, tak nepotrebuje herný NB! Ak ide študovať IT, tak sa v tom má už teraz vyznať :) Alebo si to správne vyhľadať aj s recenziami.
Pre štúdium, podľa toho čo to bude, bude potrebovať hlavne:
* dostatok RAM. Pod 8 GB by som nešiel

* dostatočne veľký disk(y). Ako systémový určite len SSD