CoffeeLover
31.08.20,20:17
Dobrý deň. Chystam sa založiť živnosť (chcem doučovať jazyky online, budem to robiť popri zamestnaní) a som úplne zmätená z toho čo budem musieť ako živnostník robiť. Nikdy som nepodnikala a neviem ako budem musieť robiť účtovníctvo.

Chápem to tak, že budem študentom vystavovať faktúry, následne ich zapisovať napríklad do Excelu (dátum, číslo faktúry, číslo vystavenia a úhrady). Je to správne? Môže sa faktúra za doučovanie vystaviť pred dodaním služby aby sa zaplatilo vopred?

Ďalej, ak si kúpim materiál pre študentov, budem si to môcť zaplatiť z podnikateľského účtu v banke a potom to zapísať do tabuľky Náklady? Stačí si len robiť takéto zápisy aby sa na konci roka spravilo DP (to mi už spraví účtovnícka).

Vopred veľmi pekne ďakujem
Mila123
31.08.20,18:21
predpokladám, že budete mať VRP, a výdavky nebudú viac ako 60% z príjmov? teda môžete dávať aj faktúry predom, aj brať € v hotovosti (VRP), ale i urobiť si dohody, kde Vám budú platby za výučbu na základe nich uhrádzať na bankový účet.....
všetky doklady si pekne iba odkladajte, ak si budete robiť fa tak si stiahnite nejaký program zadarmo, nech vám ich pekne čísluje, sledujte si iba úhrady aby ste rýchlo objavili neplatiča.....a ostatné vyrieši účtovníčka
CoffeeLover
31.08.20,18:34
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. O VRP som nevedela, idem si to vygoogliť.
Čiže chápem to správne že nemám zákonnú povinnosť robiť si nejaké mesačne účtovníctvo podľa presnej formy? Je to len pre moju evidenciu, aby som vedela koľko presne som zarobila a mohla určiť prípadných neplatičov?
veronikasad
31.08.20,19:00
aký ročný príjem z podnikania predpokladáš ? Skutočné výdavky budú viac ako 60 % príjmov ?
CoffeeLover
31.08.20,19:46
Predpokladám ročný príjem do 3000 EUR. Náklady určite nebudú presahovať 60 percent... maximálne si občas kúpim učebnicu. Ja som počula že ak budem doučovať len fyzické osoby tak nemusím vystavovať faktúry, stačí len zdaniť tie príjmy v DP ale neviem nakoľko je to pravda. Mohla by som zdaniť aj príjem ku ktorému nemám doklad, napriklad, ak budem doučovat kamaráta a oni mi pošle na peniaze na osobný účet?
veronikasad
31.08.20,20:44
Pokial si budeš uplatňovať výdavky paušálom (60% z príjmov), si povinná viesť evidenciu príjmov v časovom slede. Ako píše Mila, pri platbe v hotovosti cez VRP, alebo vystavíš fa alebo dohodu a platba cez účet - to platí aj pri platbe od kamaráta...

Pokial budeš zdaňovať príjmy paušálom, nevedieš účtovníctvo ...

VRP = virtuálna registračná pokladňa
CoffeeLover
01.09.20,06:38
Ďakujem pekne za odpoveď. Čiže ak zarobím napríklad 1000 EUR, tak 600 sa dajú do nákladov a 400 sa budú zdaňovať? Ale to bude riešiť už účtovnícka pri vypracovaní DP, však?

Ešte mám jednu otázku. Chcela by som doučovať ľudí zo zahraničia a platby by som prijímala na paypal, ktorý bude spojený s mojim podnikateľským účtom. Ak mi študent pošle napríklad 10 EUR, paypal strhne 2 EUR ako poplatok a ja dostanem 8 EUR, budem musieť zdaniť tých 8 čo mi prídu alebo 10 čo mi poslal? A ak by som študentovi vrátila peniaze (napríklad ak budú z mojej strany technické problémy a nebudem môcť odučiť hodinu), toto sa nebude rátať ako príjem, však?
CoffeeLover
01.09.20,08:07
Mám ešte otázku ohľadom DPH.
Musím sa registrovať pre DPH v prípade že:
1) budem doučovať len fyzické osoby zo zahraničia
2) budem doučovať cez stránku (niečo ako virtuálna jazykovka) ktorá sidli v EÚ (mimo SR) a je zaregistrovaná ako analóg sro ale nie je zaregistrovaná pre DPH?