daja
14.09.06,12:47
Ahoj poraďáci, mám jednu otázku. Može s.r.o. HV - zisk z roku 2005 použiť na úhradu závazku, ktorý má voči spoločníkovi - konateľovi:( ??? Ide o požičku od konateľa. Ak áno - ako to budem účtovať? Ďakujem.
Danila
14.09.06,11:05
Pôsobnosť na rozdelenie čistého zisku má v zmysle Obchodného zákonníka valné zhromaždenie. Musí rozhodnúť, akú sumu z čistého zisku prenechá v spoločnosti, prevedie do rezervného fondu, do fondov, ktoré musí spoločnosť tvoriť zo zákona, použiť na neuhradenú stratu z minulých rokov a vyplatiť spoločníkom ako podiely na zisku. Pôžička od konateľa a jej vrátenie skôr podlieha inému režimu. Všetko nakoniec upravuje spoločenská zmluva.
Džudi
22.11.06,09:09
Ahojte poraďaci chcela by som poprosiť o pomoc. Ako často sa musí rozdeliť
zisk mám sro 3 roky je zisk a ešte sme si ho nedelili, len podľa spol. zmluvy sme doplnili RF. Je to niekde upravené alebo je to len na rozhodnutí spoloč-
níkov ? Vďaka za každú pomoc.
alušik
22.11.06,09:37
Povinný je len prídel do rezervného fondu a ten ste urobili. Ostatné je už na rozhodnutí valného zhromaždenia. Spoločníci určia, či sa zvyšok zisku bude deliť a ak áno, ako. Ak sa rozhodli nerozdeliť ho, budeš ho viesť na nerozdelenom zisku minulých rokov.;)
Džudi
22.11.06,10:41
Alušik, veľmi pekne ďakujem, tak ho aj vediem. Po prvý raz som písala otázku a bála som sa či mi bude niekto ochotný pomôcť, či to dobre napíšem tak ma tvoja pomoc o to viac potešila. Džudi
dada41
28.01.08,13:09
Ahoj kolegovia,
aj ja Vás prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku, avšak ktorý sa týka predchádzajúcich rokov. Mám ich analyticky zaúčtované na účte 428xxx a neviem, čo s ním. My sme "jednoosobová sro" a konateľka sa ma pýta, čo so ziskom z predchádzajúcich rokov. Jedná sa hlavne o roky do r. 2003, kedy do roku 2007 ešte nebolo čerpanie zo zisku (okrem povinného prídelu do RF, resp. úhrada straty zo zisku). Konateľka by tento zisk aj ponechala vo firme, ale ako tento zisk z minulých rokov použiť aby nebolo potrebné zdaňovať.
Zisk od roku 2004 som po rozhodnutí VZ zaúčtovala:
428/364, resp. 431/364. Mám to správne?
Ďakujem všetkým.
regina.golierova
28.01.08,20:51
Ahoj kolegovia,
aj ja Vás prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku, avšak ktorý sa týka predchádzajúcich rokov. Mám ich analyticky zaúčtované na účte 428xxx a neviem, čo s ním. My sme "jednoosobová sro" a konateľka sa ma pýta, čo so ziskom z predchádzajúcich rokov. Jedná sa hlavne o roky do r. 2003, kedy do roku 2007 ešte nebolo čerpanie zo zisku (okrem povinného prídelu do RF, resp. úhrada straty zo zisku). Konateľka by tento zisk aj ponechala vo firme, ale ako tento zisk z minulých rokov použiť aby nebolo potrebné zdaňovať.
Zisk od roku 2004 som po rozhodnutí VZ zaúčtovala:
428/364, resp. 431/364. Mám to správne?
Ďakujem všetkým.
od 1.1.2004 rozdelenie , vyplatenie zisku nie je predmetom dane, účtujem -prevod zisku z rokov 2004 až 2007 431/428, použitie zisku 428/421,422,427...
priznaný zisk , teda rozdelenie zisku 428/364, vyplatenie 364/211
Petra29
28.01.08,21:08
Ahoj kolegovia,
aj ja Vás prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku, avšak ktorý sa týka predchádzajúcich rokov. Mám ich analyticky zaúčtované na účte 428xxx a neviem, čo s ním. My sme "jednoosobová sro" a konateľka sa ma pýta, čo so ziskom z predchádzajúcich rokov. Jedná sa hlavne o roky do r. 2003, kedy do roku 2007 ešte nebolo čerpanie zo zisku (okrem povinného prídelu do RF, resp. úhrada straty zo zisku). Konateľka by tento zisk aj ponechala vo firme, ale ako tento zisk z minulých rokov použiť aby nebolo potrebné zdaňovať.
Zisk od roku 2004 som po rozhodnutí VZ zaúčtovala:
428/364, resp. 431/364. Mám to správne?
Ďakujem všetkým.

Zisk do r.2003, ak by sa vyplatil konateľke, musel by sa zdaniť. v opačnom prípade je možné ho ponechať na 428 v an.členení podľa rokov, alebo oň zvýšiť ZI rozhodnutím VZ.
dada41
30.01.08,08:26
Ďakujem všetkým za odpovede. Pekný deň a bezproblémové spracovanie daňových priznaní. :)