tvojekuriatko
02.09.20,08:33
Vyvíjam práve SaaS (software-as-a-service) pre globálny trh (nielen SR).

Objavil som službu Paddle.com (obdoba Stripe). Sľubujú, že vyriešia VAT/daňové problémy (pri predaji v rámci celej EÚ/US).

Používate to niekto?

"Selling software with Paddle? You never have to deal with sales taxes like VAT and GST in any jurisdiction ever again."

Neviem ale presne (čítaj "vôbec nerozumiem") ako to účtovne funguje (neskúšal som ich službu ešte). Ako programátor som klientovi implementoval Stripe a viem, že musel riešiť nejaké VAT problémy (keďže cieľovka bola US aj EÚ).

Ak som to celé správne prečítal, Stripe je len "prijímač platieb" a Paddle je "prostredník", ktorý prijíma platby, prejde to všetko cez jeho účtovníctvo a mne potom pošle už iba "hotové peniaze". Takto zjednodušene to chápem. Správne? :D
Máte niekto skúsenosti s touto službou? Vie to niekto lepšie vysvetliť?

Čo si to prakticky odo mňa ako SZČO vyžaduje účtovne z pohľadu účtovného, aby som mohol prijímať takéto platby z bližšie neurčeného zahraničia? (tj. môže byť US aj EU).
Som podľa nejakého paragrafu plátcom DPH pre zahraničie (v tuzemsku neplátca). DPH vždy iba podľa tej "EU formulky" prenášam na toho, komu je služba v EU dodaná. Takže reálne nejaké DPH neriešim.

Čítal som niečo o MOSS (https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/moss-schema), Paddle ale toto možno zjednodušuje...?
Onko
02.09.20,21:58
Začnem od konca: MOSS rieši iba jednotné daňové priznanie, nie jednotné sadzby, a iba pre krajiny EÚ, nie iné krajiny. Takže rozhodne je tam čo zjednodušovať a o to sa zjavne Paddle pokúša.

S Paddle skúsenosti nemám, ale zo zvedavosti som si tú službu pozrel a vyzerá to tak, že riešením má byť postavenie Paddle ako celosvetového distribútora, teda SZČO predáva iba jednej firme - Paddle, a tá predáva ďalej koncovým zákazníkom na celom svete. Zjednodušením je to, že netreba riešiť daňové špecifiká všetkých krajín sveta, ale len jednej - Veľkej Británie, kde má Paddle sídlo.

Prakticky by to znamenalo, že SZČO bude vystavovať faktúry bez DPH, aj bez "EU formulky", nakoľko Veľká Británia už nie je v EÚ, ale predpokladám, že tam zákony ešte nezmenili a zdaní si to tam príjemca - Paddle. Pozor, rovnaká procedúra bude prebiehať aj opačným smerom. Paddle poskytuje svoje služby za poplatok, ktorý bude musieť naopak zdaniť na Slovensku SZČO a podať daňové priznanie k DPH.