maja32
02.09.20,21:18
Dobrý deň brat je živnostník ma zmluvu so slovenským živnostníkom na práce v českej republike. Pracuje na stavbe v čechách ,brat fakturuje slovenskemu živnostnikovi,musí si brať vybaviť formulár vyslania keďže pracuje v čr na stavbe ale pre slovenského živnostníka?dakujem
avalik
03.09.20,04:52
nemusi, moze odvadzat odvody v CR

formular A1 je predsa na preukazanie prislusnosti k predpisom o socialnom a zdravotnom poisteni ... tu nejde o to, komu fakturuje ale kde vykonava pracu

doplnenie zo stranky SP:
Vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa aj na občanov Slovenska začala uplatňovať európska legislatíva. Podľa nej je osoba poistená v štáte, v ktorom reálne vykonáva činnosť, t. j. tam, kde sa práca realizuje. Zároveň môže byť poistená na sociálne zabezpečenie výlučne v jednom členskom štáte EÚ.

Ak vykonávam činnosť ako SZČO na Slovensku, pričom idem činnosť vykonávať do iného štátu EÚ, z dôvodu získanej zákazky na obdobie kratšie ako 24 mesiacov, je potrebné, aby som požiadal o vystavenie dokumentu A1 z dôvodu vyslania, aby som naďalej zostal poistený na sociálne zabezpečenie na území Slovenska (Žiadosť o vystavenie prenosného dokumentu A1 z dôvodu vyslania samostatne zárobkovo činnej osoby na územie iného členského štátu EÚ). Žiadosť je k dispozícii v každej pobočke Sociálnej poisťovne. K žiadosti je potrebné priložiť jednotlivé podklady v zmysle usmernenia uvedeného na konci príslušnej žiadosti. Ak nepožiadam o uplatnenie inštitútu vyslania, potom sa na mňa odo dňa začatia vykonávania činnosti v inom štáte EÚ začne uplatňovať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíva tohto štátu a ak som bol povinne poistenou SZČO, tak zánik poistenia mi oznamuje Sociálna poisťovňa s tým, že o uplatňovaní inej ako slovenskej legislatívy informujem Sociálnu poisťovňu.
hanelie
03.09.20,06:48
Ak je szčo so SK živnostenskym oprávnením, tak plati odvody na SK - ak by chcel odvádzať poistné do iného štatu tak MUSÍ si vybaviť PD A1 - na základe čoho by inak prestal platiť na SK ? ( Tak či tak si musí podať žiadosť o určenie legislatívy - ) btw ak by chcel platiť do českej poisťovni musel by mať české ŽO -
maja32
03.09.20,07:18
lenže on platí odvody na Slovensku ale má možnosť ísť pracovať do čiech ale bude faktúrovať slovenskému živnostníkovi s ktorým uzavrie zmluvu o výkone prác na území českej republiky tak neviem či si má vybaviť formulár vyslania,keďže práce budu vykonávané na území českej republiky dakujem za pomoc
avalik
03.09.20,07:42
doplnila som odpoved
avalik
03.09.20,07:46
maja32 ... vykonavanie prac na uzemi CR je predsa vykonavanie prac v inej krajine, co je na tom nepochopitelne? Ina krajina, iny soc. system - ak chce pokracovat v nasom a splna podmienky tak si vyziada A1 a nou sa preukazuje kontrolnym organom v danej krajine
avalik
03.09.20,07:47
hanelie, A1 je prave o tom, ze nadalej plati odvody doma a nie v krajine, kde skutocne pracuje ... na SK zivnost mozes pracovat v ktorejkolvek krajine EU ... odvody ale platis len v jednej, A1 nie je kazdemu automaticky schvalovana, kto ju nema a pracuje v inej krajine, tak si musi odvody platit tam
hanelie
03.09.20,09:53
avalik - A1 nie je na schvaľovanie, ale na určenie ( platnej legislatívy ), ak chce szčo platiť odvody do ktorého koľvek štátu EU musí mať ŽO vystavené v tej krajine ( ak nechce požiadať o vystavenie formuláru A1 )
avalik
03.09.20,10:27
nesuhlasim - hore pozri co som doplnila " Ak nepožiadam o uplatnenie inštitútu vyslania, potom sa na mňa odo dňa začatia vykonávania činnosti v inom štáte EÚ začne uplatňovať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíva tohto štátu"