macicka
05.09.20,18:34
Účtujem jednu sro, ktorej práve robím daňové priznanie za rok 2019. V dokladoch za rok 2019 som našla dodávateľskú faktúru na službu, ktorá bola vykonaná aj zaplatená v roku 2018 (úhrada cez pokladničný doklad). V roku 2018 samozrejme v účtovníctve nie je, lebo som o nej nevedela.
Teraz robím účto a DP za rok 2019 a celkom by sa mi táto faktúra hodila zaúčtovať do roku 2019 ako daňovo uznateľný náklad - ponížiť daňový základ (ona by bola danovo uznaná v roku 2018, keby mi ju zákazník dal). Môžem ju zaúčtovať do roku 2019 ako daňovo uznanateľný náklad? aj teda dať doklad o úhrade do 2019 cez pokladňu?
ďakujem za odpoveď
olgaolga
05.09.20,19:39
ja myslím že nie, v rámci roka by to šlo, ale takto už len dodatočné DP za 2018 ...môj názor
marissa8
07.09.20,08:27
Dobrý deň,

pokiaľ ide o daňový výdavok, ktorý ste si mohla uplatniť v 2018, ale ste tak neurobila, môžete ho zahrnúť do daňových výdavkov 2019 - konkrétne ide o § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí, že ak daňovník v minulom zdaňovacom období vykázal vyššie výnosy alebo zahrnul do VH nižšie náklady (čo je Váš prípad) a z tohto dôvodu vykázal vyšší ZD a odviedol vyššiu daň, môže opravu (vo Vašom prípade doúčtovanie nákladu) zahrnúť do ZD v roku, kedy to zistil tzn. nemusí postupovať podľa § 17 ods. 15 ZDP (tzn. nemusí podávať dodatočné DP).
Samozrejme ak by bola situácia opačná tzn. že ste v minulosti vykázala nižšie výnosy alebo si zahrnula vyššie náklady a tým ste vykázala nižší ZD a odviedla nižšiu daň, vtedy to musíte opravovať cez dodatočné DP.

Čo sa týka zaúčtovania, ide v podstate o opravu chyby minulého obdobia, kde treba rozlišovať, či je chyba (tzn. vo Vašom prípade suma nákladu z 2018) z pohľadu firmy významná (vtedy sa účtuje cez 428) alebo nevýznamná (vtedy sa účtuje priamo do nákladov v roku, kedy sa chyba zistila - vo Vašom prípade v 2019).

Pekný deň.
marissa8
07.09.20,08:36
Ešte pripájam info zo stránky Finančnej správy SR:

https://podpora.financnasprava.sk/963071-Oprava-ch%C3%BDb-minul%C3%BDch-obdob%C3%AD

Sú tam aj príklady.