Adria.ma
14.09.06,13:07
Mám dosť komplikovanú otázku ohľadom platenia preddavku na zdrav. P. Bola som poberateľkou rodičovského príspevku a počas tejto doby som podpísala sprostredkovateľskú zmluvu s nemenovanou stavebnou sporiteľňou. Táto zmluva bola podpísaná v zmysle Občianskeho zákonníka. Na zdravotnej poisťovni mi nevedia dať jednoznačnú odpoveď, či som mala, alebo nemala platiť preddavky na zdravotné poistenie. Iba mi poslali list s tým, že ak si nazaplatím 3 mesačné preddavky, bude mi poskytnutá iba základná lek. starostlivosť, resp. preplatené výkony.
Ešte dodávam, že som z tejto zmluvy nazarobila ani len tú nulu - teda jedná sa o "mŕtvu zmluvu".
Ako si mám situáciu vysvetliť?
Je x-tisíc ľudí, ktorí majú rovnaké zmluvy a v zmysle zákona o zdrav. poistení sa chápu ako SZČO.
Poradí mi niekto?
Jozef Mihál
14.09.06,11:18
Na účely zákona o zdravotnom poistení sa považujete za SZČO.

Ak ste uvedenú zmluvu podpísali povedzme k 1.6.2006, tak k tomuto dňu ste sa mali prihlásiť v ZP ako SZČO.

Ako novovzniknutá SZČO (pri predpoklade, že ste nemali žiadny základ dane z podnikania v minulosti) si výšku preddavkov stanovujete sama (§ 16 ods.5 zákona 580/2004).

V čase, kedy ste boli osobou podľa § 11 ods.8 písm.c) - poberali ste rodičovský príspevok - ste ďalej pri určení výšky preddavku mali postupovať podľa § 16 ods.8 písm.c), teda nemali ste povinnosť platiť preddavok aspoň vo výške 14% z minimálnej mzdy - tj. mohli ste si určiť preddavok 0 Sk a neplatiť teda žiaden preddavok.

Ak v čase, kedy už nepoberáte rodičovský príspevok, sa staráte osobne riadne a celodenne o vaše dieťa (vo veku do 6 rokov), tak ste osobou podľa § 11 ods.8 písm.k) a rovnako ste pri určení výšky preddavku mali postupovať podľa § 16 ods.8 písm.c), teda naďalej ste nemali povinnosť platiť preddavok.

Ak by to však v súčasnosti neplatilo, tj. neplatí, že sa osobne, riadne a celodenne staráte o dieťa, tak po skončení poberania RP musíte platiť preddavok aspoň 966 Sk mesačne (§ 16 ods.8 písm.b).