Shrekula
07.09.20,12:53
Ahojte poraďaci,
neviem, či sa na Vás obraciam správne, ale riesime tu v práci s kolegynou problém. Jej suseda, teda 16 ročne dievča nemá do dnešného dna vystavený OP, ktorý potrebuje momentalne kvôli nástupu do skoly a vybaveniu si potrebných dokladov.Je to pre mňa zarážajúce, ale na úrade jej nechcú vydať potvrdenie o trvalom pobyte potrebné, k vystaveniu OP.A preco? No rodičia dlžia na daniach a poplatkoch obci.Ma na to obec narok? Veď OP je povinny mať každý a dieťa predsa nemôže za rodičov.No ako si ma ten OP vybaviť.Viete mi na to odpovedať? Ďakujem.
ivka70
07.09.20,11:16
Podla mna to nie je dovod, pre ktory by obec mohla nevydat potvrdenie o TP pre dieta.

Vystavila by som oficialnu ziadost na vydanie potvrdenie a odoslala ju s dorucenkou na prislusny miestny urad.
Ak potvrdenie nevystavia, musia zdovodnit, preco.
Potom sa da k tomu pripadne odvolat, nemyslim si, ze by bolo treba.

Vystavenie potvrdenia je spoplatnene 5 eur.
ivka70
07.09.20,11:16
veronikasad
07.09.20,11:46
Rodina byva v obecnom byte?
buchač
07.09.20,13:48
1. To ani rodičia nemajú trvalý pobyt ???

2. Lenže tu sa jedná o vrcholne chrapúnske zneužívanie situácie !!!!

Ako prvé nech si dotyčná naštuduje a oplieska o hlavu dilinom na obecnom úrade.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#p2

Ja by som šiel trebárs na oddelenie vydávania OP a tam predniesol problém - sťažnosť...kľudne aj písomne.
Shrekula
07.09.20,15:21
Nie bývajú vo svojom dome
Shrekula
07.09.20,15:23
Rodičia majú trvalý pobyt aj ona je tam vedená, ale potvrdenie k vybaveniu OP jej proste na obecnom úrade nedajú kvôli dlhom na daniach a smeti.
buchač
07.09.20,15:52
Nech sa sťažujú...kľudne by sa mohli obrátiť aj na médiá (aj keď tento postup nejak neuznávam).

Ďalší úrad, na ktorý je možnosť sa obrátiť, je "detský ombudsman"...čítať viac na
http://www.detskyombudsman.sk/ty-a-doklady

Si neviem predstaviť, ak by došlo k situácii, keď by dievča muselo preukazovať totožnosť...čítať viac na
https://www.najpravo.sk/clanky/opravnenie-policajta-pozadovat-preukazanie-totoznosti.html

...s uvedenou problematikou sú spojené aj tie nejaké pokuty. Čo potom ?

Obec má iné páky na vymáhanie a nie takýto = nezákonný postup.


P.S.:
Podľa mňa sú rodičia mäkkí...iný by narobil poriadny vietor na úrade.
Nandrolon
08.09.20,05:37
Dlžník by sa mal zahrabať pod zem a nie ešte vyskakovať.
I keď takýto postup neschvaľujem.
Nandrolon
08.09.20,05:40
Som si takmer istý, že pri takomto postupe by bolo v zákonnej lehote potvrdenie vystavené bez problémov.
Toto mi pripadá ako hlúpa svojvôľa dedinskej zamestnankyne úradu, ktorá sa pasuje za "viac" ako možno starosta, ktorý o tomto probléme ani nevie.... Niečo podobné ako prípady, kedy je "zdravotná sestra" viac ako lekár a dochádza k nezmyselnému šikanovaniu pacientov.
buchač
08.09.20,06:19
Nandrolon (Dnes 08:37) Dlžník by sa mal zahrabať pod zem a nie ešte vyskakovať.
I keď takýto postup neschvaľujem.
==========================
Podumaj nad tým, čo si napísal.
Nápoveda je slovíčko " objektívne príčiny "...
Ale aj objektívne príčiny sa dajú riešiť...

Ale čo sa týka účelových dlžníkov, tých by som postihoval jedna radosť.
-------------------------------------
Druhou vecou je to, že (aj si to napísal) úradnícka svojvôľa presahuje nad rámec zákona.
Ako som spomenul...čo by bolo v prípade, ak by mladá dostala nejakú tú pokutičku ? Poliša v teréne nezaujímajú žabomyšie vojny...vypíše pokutový bloček a fertig. Ak by došlo k nezaplateniu, nuž povedzme by to išlo na priestupkové konanie a tam je pokuta ešte vyššia. Nezaplatí ? Nuž sa bude realizovať exekútor a ten sa rozhodne nebude zaujímať o problematiku.
Ak by došlo až k takejto hraničnej situácii, nuž by som sa ja osobne realizoval na súde so žalobou a vymáhaním čiastky za pokuty....a žaloval by som nie obec ale konkrétnu osobu.

Znova zopakujem...rodičia sú mäkkí a zároveň serondia na vlastné decko, ktoré kvôli nim má a bude mať problémy.
avalik
08.09.20,06:57
rodic nech sa dostavi na ohlasovnu pobytu so svojim OP, rodnym listom dietata, 5 eur na poplatok za vydanie potvrdenia o pobyte dietata

ohlasovna je povinna vydat toto potvrdenie, nema pravo viazat vydanie potvrdenia na splnrnie inych zavazkov ziadatela
Nandrolon
08.09.20,16:06
Rodičia sú v prvom rade dlžníci. Prečo, to nevieme, a či objektívni alebo účeloví taktiež.
Ak ich dcére nechcú dať potvrdenie, tak rodičia budú v obci zrejme "známa firma".
avalik
08.09.20,16:20
zbytocne sa tu tentujete ... decko nema 18, nema OP a teda sa nevie preulazat, ze ziada potvrdenie o svojom pobyte a teda potvrdenie nemozu vydat - vydaju len zakonnemu zastupcovi ... zadavatelka otazky ma sprostredkovane info ... to o nedoplatkoch mohlo byt povedane len ako pripomienka, ze ked rodicia pridu, nech si donesu peniaze aj na nedoplatok
sito
08.09.20,16:20
Made in SLOVAKIA :D