Kirk
14.09.06,13:27
Chcel by som sa Vás opýtať, či môžem bločky ktoré dávam do nákladov v rámci jedného mesiaca spočítať (podľa druhu) napr. pomocný materiál a vystavím k tomu len jeden VD k poslednému dňu v mesiaci a ten zaúčtujem. Alebo má sa účtovať každý jeden bloček zvlášť. Je ich veľa, takže po jednom by sa to ťažko dalo stíhať.
Tweety
14.09.06,11:30
Chcel by som sa Vás opýtať, či môžem bločky ktoré dávam do nákladov v rámci jedného mesiaca spočítať (podľa druhu) napr. pomocný materiál a vystavím k tomu len jeden VD k poslednému dňu v mesiaci a ten zaúčtujem. Alebo má sa účtovať každý jeden bloček zvlášť. Je ich veľa, takže po jednom by sa to ťažko dalo stíhať.Môžeš použiť jeden zberný účtovný doklad.
Kirk
14.09.06,12:50
Mám aj príjmové doklady zo zmenárne - nakupujeme valuty od zákazníkov. Tiež môžem vyhotoviť jeden zberný príjmový doklad na konci mesiaca a dám do počítača kurz zodpovedajúci celkovej hodnote v Sk (ktorú sme im vyplatili na základe jednotlivých dokladov)?
Paula
14.09.06,13:09
Mám aj príjmové doklady zo zmenárne - nakupujeme valuty od zákazníkov. Tiež môžem vyhotoviť jeden zberný príjmový doklad na konci mesiaca a dám do počítača kurz zodpovedajúci celkovej hodnote v Sk (ktorú sme im vyplatili na základe jednotlivých dokladov)?

Tu si zberný doklad pri najlepšej vôli neviem predstaviť. Účtovať treba každý jeden zvlášť.
Kirk
14.09.06,13:25
Ja si ho viem predstaviť. Mám mesačný výkaz o valutách - zoznam všetkých PD, na ňom je aj celková suma vo valutách a suma, ktorú sme vydali v Sk. Keď si to podelím vyjde mi niečo ako priemerný kurz. Ak by som ho použil, matematicky by všetko sedelo.Len daniaci by asi vyskakovali, že to nie je formálne správne.
lenkak
14.09.06,17:55
ale aj tak radšej by som účtovala každý zvlášť.
mudroš
16.09.06,13:16
Ja si ho viem predstaviť. Mám mesačný výkaz o valutách - zoznam všetkých PD, na ňom je aj celková suma vo valutách a suma, ktorú sme vydali v Sk. Keď si to podelím vyjde mi niečo ako priemerný kurz. Ak by som ho použil, matematicky by všetko sedelo.Len daniaci by asi vyskakovali, že to nie je formálne správne.
Pri kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa musí použiť kurz, za ktorý sa cudzia mena nakúpila.
Pre výdaj cudzej meny z valutovej pokladne je možné použiť vážený aritmetický priemer.
apo
16.09.06,18:26
Pri kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa musí použiť kurz, za ktorý sa cudzia mena nakúpila.
Pre výdaj cudzej meny z valutovej pokladne je možné použiť vážený aritmetický priemer.

Správna odpoveď a výborný postup keď je podporovaný softvérom. Ja používam Pohodu a táto to nemá. Preto používam kurz NBS v deň účtovnej operácie. Na koci roka sa rozdiely zrovnajú.

apo
gray
17.09.06,15:19
Chcel by som sa Vás opýtať, či môžem bločky ktoré dávam do nákladov v rámci jedného mesiaca spočítať (podľa druhu) napr. pomocný materiál a vystavím k tomu len jeden VD k poslednému dňu v mesiaci a ten zaúčtujem. Alebo má sa účtovať každý jeden bloček zvlášť. Je ich veľa, takže po jednom by sa to ťažko dalo stíhať.


Môžeš použiť jeden zberný účtovný doklad.

Este jeden detail: ako sa v takom pripade robi odpocet DPH?
Dik.
ekopo
17.09.06,16:48
Este jeden detail: ako sa v takom pripade robi odpocet DPH?
Dik.
Dobrý postreh. Téma, či účtovať každý doklad zvlášť alebo vystavyť nejeký "súhrnný" tu už bola pretriasaná veľa krát. Môj názor som už v nejakej diskusii prezentoval asi takto : neviem si predstaviť "suhrnný odpočet" na DPH s tým, že neporuším aj niektoré ustanovenie zákona o DPH. Ale prosím nevracajme sa k tomu.
martinetto
17.09.06,19:23
ako povedal EKOPO je to už otrepaná téma, a má úplnu pravdu v rámci Zákona o DPH, kde a to musí účtovať každý a jedenúčtopvný prípad osobne a zvlášť
apo
17.09.06,19:52
ako povedal EKOPO je to už otrepaná téma, a má úplnu pravdu v rámci Zákona o DPH, kde a to musí účtovať každý a jedenúčtopvný prípad osobne a zvlášť

Ja tento postup používam u všetkých mojich klientov. Programom nahrávam údaje z dokladov. Na každom doklade je prepočítaný základ dane a vyčíslený rozdiel medzi základom dane z dokladu a vypočítaným. Takáto tlač je pre daňového úradníka pomôcka pri daňovej kontrole. Prešlo mi veľa kontrol a bez jedinej námietky.

Ak sa dopúšťam porušenia niektorého ustanovenia o DPH tak prosím upresniť, aby som vedel či riskujem svojím postupm spracovania dokladov.

Ja osobne pripúšťam iba porušenie zákona o účtovníctve nakoľko nie je tok peňazí v pokladni presným obrazom skutočnosti, čo ale nie na závadu podľa vyjadrení v odborných článkoch. Zákon o účtovníctve pripúšťa vyhotovenie súhrnných dokladov.

apo
mudroš
18.09.06,14:24
ako povedal EKOPO je to už otrepaná téma, a má úplnu pravdu v rámci Zákona o DPH, kde a to musí účtovať každý a jedenúčtopvný prípad osobne a zvlášť
Nezamieňajme si zákon o účtovníctve so zákonom o DPH.
Podľa zákona o DPH už DPH nemusí byť zaúčtovaná. Musia sa viesť záznamy pre DPH podľa § 70. Tie ale nemusia nadväzovať na účtovníctvo.
Viem, že väčšina programov túto evidenciu nadväzuje na účtovníctvo a pri niektorých účtovných programoch sa musí každé zdaniteľné plnenie samostatne účtovať. To je ale požiadavka účtovného programu a nie platných predpisov.
Veď v niektorých prípadoch sa účtuje do jedného obdobia a zdaniteľné plnenie je v inom období.
Z uvedených dôvodov som napísal, že môže byť jeden súhrnný doklad. Napríklad ak zamestnanec nakupuje počas mesiaca (má napríklad stálu zálohu) a zúčtuje nákupy raz mesačne, tak budem mať iba jeden účtovný doklad (výdavkový). V záznamoch pre DPH však musím mať všetky faktúry ktoré preukazujú nárok na odpočet z nákupov, ktoré zamestnanec urobil.
Jana Acsová
18.09.06,14:58
Nezamieňajme si zákon o účtovníctve so zákonom o DPH.
Podľa zákona o DPH už DPH nemusí byť zaúčtovaná. Musia sa viesť záznamy pre DPH podľa § 70. Tie ale nemusia nadväzovať na účtovníctvo.
Viem, že väčšina programov túto evidenciu nadväzuje na účtovníctvo a pri niektorých účtovných programoch sa musí každé zdaniteľné plnenie samostatne účtovať. To je ale požiadavka účtovného programu a nie platných predpisov.
Veď v niektorých prípadoch sa účtuje do jedného obdobia a zdaniteľné plnenie je v inom období. Plný súhlas.
apo
18.09.06,15:06
Nezamieňajme si zákon o účtovníctve so zákonom o DPH.
Podľa zákona o DPH už DPH nemusí byť zaúčtovaná. Musia sa viesť záznamy pre DPH podľa § 70. Tie ale nemusia nadväzovať na účtovníctvo.
Viem, že väčšina programov túto evidenciu nadväzuje na účtovníctvo a pri niektorých účtovných programoch sa musí každé zdaniteľné plnenie samostatne účtovať. To je ale požiadavka účtovného programu a nie platných predpisov.
Veď v niektorých prípadoch sa účtuje do jedného obdobia a zdaniteľné plnenie je v inom období.
Z uvedených dôvodov som napísal, že môže byť jeden súhrnný doklad. Napríklad ak zamestnanec nakupuje počas mesiaca (má napríklad stálu zálohu) a zúčtuje nákupy raz mesačne, tak budem mať iba jeden účtovný doklad (výdavkový). V záznamoch pre DPH však musím mať všetky faktúry ktoré preukazujú nárok na odpočet z nákupov, ktoré zamestnanec urobil.

Pod Mudrošov príspevok som dal súhlas. Je to presne tak. Ale stále neviem, ktorý § v zákone o DPH je porušený ak sa vyhotoví súhrnný doklad, ktorý je vlastne evidenciu faktúr vyhotovených elektronickou pokladnicou.


apo
Jana Acsová
18.09.06,15:08
V záznamoch pre DPH však musím mať všetky faktúry ktoré preukazujú nárok na odpočet z nákupov ...Áno ... tak, že sa vedú záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách atď.. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne účely dane. Ďalej platiteľ vedie záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania atď. Mám za to, že aj tu je možnosť zvoliť si, ako si záznamovú povinnosť budem viesť. Tak ako v prípade súhrnného účtovného dokladu. Netvrdím, že všetko môžeme spájať, ale ani netvrdím, že nemožno spojiť nič .-)

Takže podľa môjho názoru máme vo vybraných prípadoch možnosť jednak si vybrať ako vystavovať účtovné doklady ale aj možnosť si vybrať ako viesť záznamy pre účely dane z pridanej hodnoty.
ekopo
18.09.06,19:03
Prečo sa z jednoduchých vecí musia robiť zložité? Príklad účtovania v JU - platca DPH: V jeden deň mám dva bločky - napr. nákup kanc. potrieb. Zaúčtujem každý zvlášť - pokladna výdaj hotovosti, členenie výdaj ovplyv.ZD -prev.réžia, výdaj neovpl. ZD - DPH . Tento zápis mi SW s mojim minimálnym pričinením zaradí do príslušnej evidencie DPH. Nevidím dôvod aby som vytvoril "súhrnný" doklad - spočítanie bločkov by mi trvalo určite dlhšie a ešte sa pritom hral aj s evidenciou DPH. Systém je jednoduchý a prehľadný. Jeden doklad = jeden riadok v PD = jeden záznam pre DPH. Nikdy mi pri daňovej kontrole nevytkli účtovanie, evidovanie každého dokladu zvlášť. A to nehovorím o tom, keď príde k tomu, že sa hľadá nejaký konkrétny doklad. Neviem si predstaviť to hľadanie v súhrnných dokladoch. Ešte aby bolo jasné, písal som hlavne o "bločkoch" z ERP.
Assea
20.09.06,07:52
Chcem sa teda opytat... robim uctovnictvo malej a.s.... na vydavky robim suhrnne pokladnicne doklady (napr. nerobim vydavkovy pokladnicny doklad na kazdy podaci listok z posty, ale vsetko postovne zauctujem na konci mesiaca na jeden VPD.) Dufam teda ze je to "spravne" lebo si neviem predstavit ze kazdy jeden blocek uctujem osobitne, trvalo by to vsetko 10x dlhsie.... Dakujem za odpoved...
renča1
20.09.06,07:58
Chcem sa teda opytat... robim uctovnictvo malej a.s.... na vydavky robim suhrnne pokladnicne doklady (napr. nerobim vydavkovy pokladnicny doklad na kazdy podaci listok z posty, ale vsetko postovne zauctujem na konci mesiaca na jeden VPD.) Dufam teda ze je to "spravne" lebo si neviem predstavit ze kazdy jeden blocek uctujem osobitne, trvalo by to vsetko 10x dlhsie.... Dakujem za odpoved...

Poštovné z podacích lístkov nemá vplyv na dph. Je správne a nič nie je na tom zlé, ked za poštovné vystavíte jeden súhrn.VPD.
Martinella
20.09.06,08:00
Chcem sa teda opytat... robim uctovnictvo malej a.s.... na vydavky robim suhrnne pokladnicne doklady (napr. nerobim vydavkovy pokladnicny doklad na kazdy podaci listok z posty, ale vsetko postovne zauctujem na konci mesiaca na jeden VPD.) Dufam teda ze je to "spravne" lebo si neviem predstavit ze kazdy jeden blocek uctujem osobitne, trvalo by to vsetko 10x dlhsie.... Dakujem za odpoved...

Tak na túto tému tu na porade nájdeš veľa názorov. Výsledok je tak 50:50. Ja som požiadala ohľadom tohto problému daň.riaditeľstvo o výklad. Zatiaľ mi ešte neodpovedali, ale potom dám vedieť.
Martinella
29.09.06,07:36
Tak na túto tému tu na porade nájdeš veľa názorov. Výsledok je tak 50:50. Ja som požiadala ohľadom tohto problému daň.riaditeľstvo o výklad. Zatiaľ mi ešte neodpovedali, ale potom dám vedieť.

Tak tu je odpoveď z DR SR Banská Bystrica:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V zásade to umožňuje zákon o účtovníctve, ale podľa § 12 a § 15 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať v peňažnom denníku o stave a pohybe majetku a záväzkov - ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, čo môže byť deň splnenia dodávky, platby záväzky, inkasa pohľadávky a pod. /t.j. denne/.

Váš dopyt:

Môžu sa zoskupovať do súhrnných účtovných záznamov doklady pri vedení účtovníctva účtovnej jednotky - bločky z ERP od dodávateľov v tom istom mesiaci podľa druhu výdavku, tak že sa na viac bločkov vypíše len sumárny výdavkový pokladničný doklad a takto sa zapíše do účtovnej evidencie z hľadiska správnosti vedenia účtovníctva pre DPH, daň z príjmov a zákona o účtovníctve?
Paula
29.09.06,07:42
Podľa toho zoskupovať možné je, ale iba bločky s rovnakým dátumom. Tak?
ivako
29.09.06,09:42
Martinella, prosím ťa, ako dlho to trvá pokiaľ ti daňové riaditeľstvo zašle na tvoju otázku odpoveď?
Martinella
29.09.06,09:47
Martinella, prosím ťa, ako dlho to trvá pokiaľ ti daňové riaditeľstvo zašle na tvoju otázku odpoveď?

Ja som podala 18.09.2006 podnet a dnes teda 29.09.2006 mi prišla odpoveď.
Monika68
29.09.06,14:54
Podľa toho zoskupovať možné je, ale iba bločky s rovnakým dátumom. Tak?

Ja zoskupujem pod jeden VPD iba bločky s rovnakým dátum a rovnakým dodávateľom. Vtedy som si istá, že je to podľa zákona o účtovníctve. Inak nie.