Melanany54
08.09.20,08:00
Zadávam tému ešte raz, poprosíme o rady, nakoľko jeden účet používame celá rodina...a boli tu k tomu už troška pripomienky.
Teda milí poraďáci a skúsení jednotlivci poraďte, nasmerujte...Ďakujeme.
Dobrý deň.
Chcel by som sa Vás opýtať či by ste mi nevedeli poradiť vo veci odkúpenia pozemku do osobného vlastníctva. Od roku 1979 do roku 2009 som bol vlastníkom pozemku (600m2) z ktorého určitá časť (cca.100m2) po Zámennej zmluve s obcou v roku 2009 prešla do vlastníctva obce. O celý môj pozemok som sa počas 30-tich rokov t.j. do času Zámennej zmluvy vzorne až precízne staral. Po Zámennej zmluve od roku 2009 som sa 5 rokov o predmetný pozemok už nestaral. Podotýkam, že o predmetný pozemok sa absolútne nijako nestarala ani obec, čím tento pozemok zarástol trávou, stromami, invazívnymi rastlinami a navyše moji poniektorí susedia si na ňom urobili skládku odpadu. Nakoľko tento stav už bol pre mňa neúnosný (dochádzalo už aj ku konfliktom so susedmi ktorí tam nosili ODPAD) znovu som sa o predmetný pozemok ZAČAL STARAŤ resp.na vlastné náklady som ho dal opäť do precízneho poriadku a v tomto stave ho udržiavam až do súčasnej doby. V marci 2020 som požiadal obec o odkúpenie predmetného pozemku (ktorý bol 30 rokov mojim pozemkom) no obec mi moju žiadosť bez akéhokoľvek vysvetlenia odmietla.
Musím ešte uviesť, že jeden zo susedov s ktorým som sa nechcene dostal do konfliktu kvôli sypaniu odpadu na predmetný pozemok - je starostov bratranec a preto sa domnievam, že obec mi predmetný pozemok nechce predať z naprieku či z nejakej rodinnej pomstychtivosti.
Prosím Vás, je možné nejakým spôsobom docieliť odkúpenie predmetného pozemku ?
Ďakujem za názory prípadne rady.

- PODOTÁZKA: Koľko dní má zo zákona obec (tzv.lehotu) na odpoveď resp.na reagovanie, prípadné informovanie ako vo veci koná (postupuje) ?
buchač
08.09.20,06:07
Melanany54
08.09.20,06:29
Možno to zmení uhol pohľadu na celú túto peripetiu, nakoľko sme písali opakovane žiadosť na dokupenie pozemku A na základe toho som DOPLNIL aj moju otázku. Prečo obec nereaguje písomne ? To sa môže ? Nejaké lehoty so zákona asi plynú alebo sa mýlim ? Neviem.... :/
hanelie
08.09.20,08:24
Odpoveď na otázku : žiadnym spôsobom nemôžete donútiť majiteľa (obec) aby Vám predal svoj majetok - môžete len dosiahnúť, aby sa majiteľ o svoj pozemok staral - ( nafotiť a poslať na príslušný úrad so žiadosťou )
ivka70
08.09.20,08:30
Otazky sa na porade nedupluju, precitaj si Etiketu porady: https://www.porada.sk/etiketa-porady

Tuto otazku uzatvorim, ak chces, pokracuj v povodnej otazke.
marjankaj
08.09.20,08:30
Zabudla si upresniť "legálnym" spôsobom.