dominicka20
08.09.20,08:46
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, čo robiť, keď som študentka VŠ, takže otec pracujúci v Nemecku na mňa dostáva prídavky. Ja si však potrebujem otvoriť voľnú živnosť, keďže mám svoju prácu, kde živnosť potrebujem.
Viete mi, prosím, poradiť, či sa dá živnosť otvoriť aj bez toho, aby sa siahlo na prídavky na mňa? Má s tým niekto skúsenosť?
Ďakujem.
ivka70
08.09.20,06:48
Tvoja zivnost nema vplyv na narok na pridavky na dieta, mozes si ju kludne zalozit.
Podstatne je ,ze si stale student denneho studia.
Samozrejme mozu sa lisit podmienky pre pridavky na dieta v Nemecku a tam moze mat tvoj prijem zo zivnosti vplyv na ich vysku, to uz si musi otec zistit tam.
dominicka20
08.09.20,06:50
Ďakujem za odpoveď. Preto sa pýtam, či nemá niekto skúsenosti aj s Nemeckom a s podmienkami tam.
ivka70
08.09.20,06:51
To treba zistovat v Nemecku, snad otec, ked tam pracuje, dokaze zistit podmienky.
zanetth
08.09.20,07:15
Asi Ťa sklamem. V Nemecku sa pri poberaní prídavkov na študentov rozlišujú tzv. škodlivé a neškodlivé druhy príjmov ( z hľadiska nároku na prídavky). Medzi neškodlivé druhy príjmu (ktoré nemajú vplyv na nárok na prídavky) patria príjmy z tzv. minijobu vo výške do 450 eur mesačne, príjmy z prac. pomeru na čiast. úväzok (max. 20 hod. týždenne), akékoľvek príjmy vyplývajúce z praxe študenta ( v rámci jeho vzdelávania), ďalej sú to príjmy z výkonu činnosti ako au-pair, príjmy z kapitálového majetku a z prenájmu.
Príjmy zo živnosti, akejkoľvek inej činnosti ako samostatne zárobková osoba, z nezávislého povolania, príjmy z činnosti v poľnohospodárstve alebo z prac. pomeru na plný úväzok sa považujú za tvz. škodlivé druhy príjmov (na základe týchto príjmov stráca oprávnená osoba nárok na prídavky). Viac info (ale v nemčine) tu https://www.kindergeld.org/kindergeld-in-ausbildung.html
dominicka20
08.09.20,09:08
Ďakujem Vám veľmi pekne.