x_master222
08.09.20,15:12
Pracujem na TPP a popri tom som dostal moznost pisat clanky a recenzie pre jeden technologicky web a privyrobit si takto popri praci.

Nemam ale ziadne skusenosti so zdanovanim alebo odvadzanim odvodov do zdravotnej ci socialnej poistovne, kedze pracujem na TPP a vsetko to za mna robi zamestnavatel.

Pre pisanie clankov chcu so mnou uzavriet Ramcovu zmluvu o dielo a tiez maju poziadavku aby som im za clanky vzdy na konci mesiaca poslal fakturu, ktoru mi preplatia.

Je mi jasne, ze potrebujem byt registrovany na danovom urade a mat DIC aby som vedel posielat fakturu. Na konci roka potom podam danove prizanie, kde zaplatim dan z prijmu.

Co este ale potrebujem spravit a odvadzat ? Cital som si nieco o tom, ale je to pre mna dost komplikovane z toho vyjst, kedze nemam s tym ziadne skusenosti.

Viete mi ludskou recou poradit, ci potrebujem v takomto pripade platit aj odvody do zdravotnej a socialnej poistovne ? Ak ano, v akej vyske a co potrebujem spravit pre to ? Niekde sa nahlasit ?
Ak by som tym pisanim clankov nezarobil vela (povedzme ze zarobim 1500 eur za rok), ajtak potrebujem platit dan a odvody ?

Dakujem
Mária27
08.09.20,14:57
x_master222
09.09.20,07:03
Dakujem. Cize z toho mi vyplyva, ze pisanie clankov sa berie ako aktivny autorsky prijem. Dalej su 2 moznosti - uzavriet dohodu o nezrazani dane alebo ze mi bude dan zrazat platitel odmeny.
Co mi ale nie je jasne, kolko sa plati zdravotnej poistovni a akym sposobom ? A po dosiahnut iakej sumy sa plati aj socialnej ?
Katy a R
09.09.20,07:11
jednoducho máš všetky povinnosti ak ostatné szčo, čo majú súbeh so zamestnaním.
Zatiaľ riešiš daňové veci (DU) a zdravotné poistenie ( ZP ) - môžeš zatiaľ nulové preddavky, keďže ide o súbeh. SP zatiaľ neriešiš. (to až neskôr, po DP ak dosiahneš vysoký príjem )
A keďže si SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba, všetko robíš sám a musíš si to naštudovať a ovládať! - nie je to žiadna veda - aj tu na porade nájdeš užitočné info, tiež poisťovne a DU majú všetky konkrétne info na stránkach
https://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2020-nkw/68495s
https://www.dovera.sk/platitel
x_master222
09.09.20,07:15
Ok, čiže prídem o komfort, kedy za mňa všetko robil zamestnávateľ.
Bude ale naďalej môj zamestnávateľ odvádzať odvody do SP a ZP ? A ja si budem riešiť ZP a pripadne SP len z toho, čo zarobím za tie články?
Katy a R
09.09.20,07:17
zamestnávateľ má svoje povinnosti a ty máš svoje. (ZP aj elektronicky - ak máš prístup). ty si si vybral, že chceš byť aj SZČO ;)
x_master222
09.09.20,07:21
Ešte som si nevybral, zvažujem ci sa oplatí ísť do toho:)
A od akej sumy sa platia aj odvody do SP? Predpokladám ze tým písaním clankov nezarobim nejak veľa, max do 2000 za rok ked sa to rozbehne. Je to len také privyrobenie si ..
Katy a R
09.09.20,07:31
odvody sa v zásade platia z každého príjmu ... do budúcna sa chystá aj zučtovanie SP - takže to bude podobné zrejme ako teraz pri ZP. A ak aj máš nulové preddavky na ZP - ešte neznamená, že neplatíš žiadne poistné. To už závisí od VZ (vymeriavací základ) - naštuduj si aspoň základné veci . Podľa mňa každý zárobok je dobrý (oplatí sa) ☺
x_master222
09.09.20,07:35
No jedna účtovníčka mi povedala, ze ak nezarobim tými článkami viac ako cca 5000 eur za rok, tak neplatím odvody do sociálnej poisťovne. Nie je to teda pravda ?
Katy a R
09.09.20,07:40
a načo sa snažím tu o vzdelávanie?;) - veď čítaj, čo píšem - aj linky som za teba vyhľadala. alebo si najdi učtovníčku a nemusíš riešiť nič, len ju poslúchať:) (či už ti poradí dobre, alebo nie)
x_master222
09.09.20,07:49
Tak žiaľ všetko si naštudovať je pre mňa nemožné, preto sa tu pýtam.
Keď som ale dobre pochopil, neplatím žiadne preddavky ale do zdravotnej poisťovne sa odvádza 14%. Stále mi ale nie je jasné, či sa tie odvody platia vždy alebo len ak presiahnem nejaku hranicu prijmu z tých článkov.
marjankaj
09.09.20,07:50
Katy a R (Dnes 10:40) a načo sa snažím tu o vzdelávanie?
Katy darmo sa snažíš, tu ti za školenie nikto nazaplatí.:D A niekedy ani vatikánskou menou.:eek:
Katy a R
09.09.20,07:59
janko - veď ja len preto sa snažím, že mne veru dobre padli rady tu na porade - keď ma niekto "nasmeroval" ... ;) (a nielen rady typu JPP)
x_master222
09.09.20,08:03
Ja som vďačný za rady, ale žiaľ bez vzdelania v tomto smere mi taka tabuľka socialnej poistovne vela nepovie.
Čiže v skratke ked si to zhrnieme, všetko co sa tyka môjho TPP rieši zamestnávateľ, okrem daňového priznania. To si budem musieť podať sam za všetky moje príjmy dokopy, ci uz z TPP alebo z toho písania clankov.
Zo zdravotnej poisťovne mi potom po podaní daňového priznania príde, koľko mam doplatiť?
A rovnako zo sociálnej?
Katy a R
09.09.20,08:06
zhruba áno - len SP zatiaľ vôbec neriešiš -už som písala (možno??? o dva roky;) ale tá tabuľka je veľmi dôležitá;) - a máš tam aj ten potrebný údaj
marjankaj
09.09.20,08:11
Ak nemá povinnosť podať DP tak neplatí odvody ani do SP ani do ZP. Zatiaľ. Ale ak má povinnosť podať DP tak platí odvody do ZP aj keby zarobil len 100 €.
Mária27
09.09.20,08:36
Ja by som to nechala na zrážkovú daň. To stačí iba oznámiť (aj neoznámiť), písomná dohoda sa uzaviera o tom, že ti nezrazí daň vyberanú zrážkou. Budeš bez starostí a zrejme nevznikne povinnosť platiť odvody (ak ano, vypýtajú si ich). Aj tak si náklady odpočítavať žiadne nebudeš. Prakticky o tie zrážky bude menšia odmena.
x_master222
09.09.20,09:32
A keby toto nechcel akceptovat platitel, kedze mu vzniknu administrativne povinnosti navyse ?
Keby sme uzavreli tu dohodu o nezrazani dani, tak som nasiel v tom clanku, ze:

Aktívne a pasívne autorské príjmy nemusia podliehať zrážkovej dani, ak autor (daňovník) uplatní postup podľa § 43 ods. 14 zákona o dani z príjmov a vopred sa písomne dohodne s platiteľom dane (osobou vyplácajúcou príjem), že sa daň vyberaná zrážkou neuplatní. Autor v takomto prípade autorský príjem zdaní sám, prostredníctvom podaného daňového priznania (ak mu povinnosť podať daňové priznanie vznikne, a teda výška jeho celkových príjmov za rok 2020 presiahne sumu 2 207,10 eur).

Ta suma 2207,10 eur sa rata ako prijem len za tie clanky, ktore by som pisal ? Alebo to je prijem dokopy aj s mojim TPP ?
x_master222
09.09.20,09:37
No nasiel som este na jednej stranke nasledovnu informaciu:

Aktívne a pasívne autorské príjmy nemusia podliehať zrážkovej dani, ak autor (daňovník) uplatní postup podľa § 43 ods. 14 zákona o dani z príjmov a vopred sa písomne dohodne s platiteľom dane (osobou vyplácajúcou príjem), že sa daň vyberaná zrážkou neuplatní. Autor v takomto prípade autorský príjem zdaní sám, prostredníctvom podaného daňového priznania (ak mu povinnosť podať daňové priznanie vznikne, a teda výška jeho celkových príjmov za rok 2020 presiahne sumu 2 207,10 eur).

Do tych 2 207 EUR by sa ratal len prijem z tych clankov ? Alebo aj moj prijem z TPP ?
Mária27
09.09.20,10:00
On to musí urobiť, ak ho nepožiadaš o nezrážanie.
Daňové priznanie ti teraz robí zamestnávateľ. Môžeš mu pridať aj tieto príjmy za články (ak nebudú zrážané), alebo si celé DP (aj za zamestnanie) urobíš sám. Teda všetky príjmy spolu idú do DP, okrem zrážaných.
ivka70
09.09.20,10:14
Pocitaju sa vsetky zdanitelne prijmy spolu.
x_master222
09.09.20,10:16
Čiže by som platil 19% dan a este 14% do zdravotnej poisťovne za tie články, keďže za TPP plati za mna uz zamestnavatel. No to veľmi vyhodne nie je, 33% dokopy dole ...
ivka70
09.09.20,10:29
Na svete sú isté len dve veci: smrť a dane :) co by si chcel ....
marjankaj
09.09.20,10:41
§4 (7)
Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.
x_master222
09.09.20,11:04
lezne oni nechcu dan riesit zrazkou ... preto chcu odomna aby som mal DIC a posielal im faktury, nech si potom dane riesim ja sam
marjankaj
09.09.20,11:13
Keď nechcú oni, tak prečo musíš chcieť ty? A kvôli faktúram DIČ nepotrebuješ. Alebo chceš byť aj platiteľom DPH?
Katy a R
09.09.20,11:19
nuž ty sa musíš rozhodnúť na spolupráci - neviem, čo ešte??? - odpovede už vlastne máš - najskôr rieš registráciu na DU (a ešte si pozri, či je preteba povinná el. komunikácia , nechce sa mi hľadať) - asi áno - hneď to tam tiež poriešiš. A vybav si el prístup do ZP (ak ešte nemáš). vybavíš všetko od PC. Aj DU má podľa mňa veľmi dobe vysvetlené - aj názorné videá tam sú. zrejme si nepozrel vôbec.
A ak sa ti nechce prečítaťsi základné návody - tak si nájdi učtovníčku - tá ti všetko môže urobiť - ale zadarmo to nebude:)
x_master222
09.09.20,11:25
@marjankaj - oni mi tvrdia ze potrebujem DIC aby som vedel daval faktury. Ako inak mozem davat faktury ? Co tam uvediem do takej faktury ?

@Katy a R, nejde o to, ze sa mi nechce, ale je to komplikovane popisane vsade ...
marjankaj
09.09.20,11:43
Tak nech si prečítajú obchodný zákonník §3a.
A iba platiteľ DPH je povinný vystavovať faktúru.

Za cca 100€ mesačne -19% daň -14% odvody ZP teda cca 67 €, no nezober takýto kšeft.
Katy a R
09.09.20,15:47
janko - prečo ho strašíš (že 67 eur)... veď to ZP mu výjde len symbolicky (možno tak 5-10 eur, ak vôbec?)
marjankaj
09.09.20,16:02
14% zo 100 je 14 € a to krát 12 mesiacov, to mu príde v RZZP. Ja netuším koľko zarobí.
Katy a R
09.09.20,16:13
ak zarobí 100 eur mesačne (1200 ročne) v hrubom - tak mu to na ZP vychádza 3,80 mesačne! ;) poistné sa predsa platí 14% z VZ:)
marjankaj
09.09.20,16:44
Katy máš pravdu
;)
x_master222
09.09.20,17:10
Ako sa to rata ? Ja som našiel nejaký koeficient ale to nevychádza...