galy
08.09.20,18:34
Poistenie na Slovensku mi plati štat ( škola je akreditovana MS SR ),
preto sa nechcem odhlasit, lebo ked pridem na prázdniny na Slovensko - nebudem tu mat plne ZP .
Myslite ze VsZP, nebodaj nas stat ,si bude raz preverovat, ze pocas môjho studia - som bola prihlasana do ZP aj v zahranici ?!?
Existuje nejaky medzinarodny portal, kde sa to da preverovat ?
- alebo poistovne si nejake taketo udaje nahlasuju navzájom aj so zahranicim
Existuje tu niekto, kto dostal "pokutu" za dvojite zdrav.poistenie pocas studia v zahranici ?
Raz tu mal dobry postreh "chobot" - potvrdi mi svoju teoriu aj po 5 rokoch ?
ivka70
09.09.20,07:47
Dansko je clenom EU a v ramci EU moze mat iba jedno platne zdravotne poistenie.

Inak to danske ZP ti plati aj v lete cez prazdniny na SK, nevidim dovod na to, aby si nemala plne ZP. Ak by si sa v Dovere prihlasila ako zahranicny poistenec s tym danskym ZP, vsetko by hradila lekarom Dovera a ta by si tieto uhrady uplatnovala v Dansku.

Ak vsak neopravnene budes evidovana ako poistenec statu na SK, hoci mas v EU ine ZP, aj uhrady statu za tvoje ZP su neopravnene a vymahatelne.

Neviem, ci a ako si to poistovna bude preverovat, ale ak zisti, ze si poistena aj inde, tak moze od teba ziadat vsetky vykony a kapitacie ,ktore v tom case za teba zaplatila lekarom, preplatit.

Vymahanie mozne je aj spatne, lebo ty porusujes zakon nenahlasnenim zmien do 8 dni od zmeny. Zmena je uzavretie ZP v Dasku a tym povinnost odhlasit sa na SK.
galy
09.09.20,08:15
to co pisete je fajn, ale :
Ak chce naďalej navštevovať svojich lekárov na Slovensku, musí požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o vydanie bydliskového nárokového dokladu (PD S1, E106 ) a zaregistrovať si ho v slovenskej zdravotnej poisťovni.
E 106 sa tyka len pracujucich, nikto ho nevyda studentovi - a teda ma VsZP nepoisti na SK, ked zisti ze som poisteny v DK
A sme zase na zaciatku celeho problemu :-(
ivka70
09.09.20,08:57
Ale ty ako student nemas mat zltu karticku v Dansku, tu mozes dostat len, ak tam aj popri studiu pracujes. Inak mas mat slovenske poistenie a europsky preukaz poistenca.
Alebo si sa do Danska prestahoval?

Ak bol dovod na vydanie zltej karticky, tak musi byt ten isty dovod na tuto operaciu.

Inak, Dovera ta na SK nepoistuje, Dovera len prebera zavazky a tie si zuctovava voci zahranicnej poistovni.
galy
09.09.20,11:51
Dakujem za odpoved, pomohla si