fasia
14.09.06,12:30
chcem vás poprosiť o radu alebo link na informácie, ktoré sa tu už možno nachádzajú len ich neviem nájsť.

Čo všetko musí byť uvedené na pracovnej zmluve?
Ako mám do pracovnej zmuvy uviesť, že v dohodnutej mzde sa nachádzajú všetky príplatky za prácu nadčas a vo sviatok - inšpektori z IP to nazvali tzv. fixná mzda? kde v zákonníku práce by som našla paragrafy, ktoré toto umožňujú?

Ďakujem
elims
14.09.06,11:04
Ti fixnu mzdu mame my osetrenu tymto v odseku "mzda":
"Výška mzdy bola určená aj s prihliadnutím na prípadné nadčasy, ktoré sa zvlášť nepreplácajú."


PZ by mala obsahovat:


§ 43 Zakonnik prace 311/2001 Z.z.
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so
zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými
sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho
stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo
inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej
zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem
náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky,
a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky
a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1
písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve,
stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy;
inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto
zákona.
(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky,
o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie
hmotné výhody.
(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ
v pracovnej zmluve ďalej uvedie
a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej
časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine
v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi
len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine
presiahne jeden mesiac.

Uplne znenie Zakonnika prace najdes na:



http://www.zbierka.sk/akt-znenia.asp
fasia
14.09.06,11:12
tak to je krásne napísané.. ďakujem :)

ak tomu dobre rozumiem, vaši zamestnanci dostávajú "len" mesačnú mzdu nech odpracujú koľkokoľvek nadčasov alebo pracujú vo sviatok?
elims
14.09.06,11:23
riesime to formou nahradneho volna
Danila
14.09.06,13:16
tak to je krásne napísané.. ďakujem :)

ak tomu dobre rozumiem, vaši zamestnanci dostávajú "len" mesačnú mzdu nech odpracujú koľkokoľvek nadčasov alebo pracujú vo sviatok?Práca nadčas nesmie presiahnúť 8 hodín týždenne, najviac v štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch. / Po dohode s odborármi 12/. Podľa právnej úpravy môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu 150 hodín mesačne./ Z vážnych dôvodov max. 250/
Paula
14.09.06,13:21
K nadčasu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=294621&postcount=4

Spul za rok potom max. 400 hodín.
Danila
16.09.06,08:49
Pozor, namiesto "mesačne" má byť správne "ročne" ;)Ďakujem za opravu. Mrzí ma to, veľmi, veľmi.
eva sabova
17.09.06,12:13
Fasia doporučujem Ti pozriet par. 121 a 122 Zákonníka práce- mzda za prácu nadčas a vo sviatok. Sú tam formulácie, ktoré by si mohla zakomponovat aj do pracovnej zmluvy.
fasia
19.09.06,12:45
Ďakujem Vám zatiaľ všetkým :)
Ľuda
09.10.06,15:02
Ti fixnu mzdu mame my osetrenu tymto v odseku "mzda":
"Výška mzdy bola určená aj s prihliadnutím na prípadné nadčasy, ktoré sa zvlášť nepreplácajú."


PZ by mala obsahovat:



§ 43 Zakonnik prace 311/2001 Z.z.
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so
zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými
sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho
stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo
inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej
zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem
náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky,
a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky
a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1
písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve,
stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy;
inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto
zákona.
(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky,
o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie
hmotné výhody.
(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ
v pracovnej zmluve ďalej uvedie
a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej
časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine
v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi
len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine
presiahne jeden mesiac.

Uplne znenie Zakonnika prace najdes na:





http://www.zbierka.sk/akt-znenia.asp


Musí byť v pracovnej zmluve napísané, že súčasťou mesačnej mzdy sú aj prípadné nadčasy. Alebo to stačí povedať ústne.
Vďaka
ajobs
09.10.06,15:04
Pre jednoznačnosť (v prípade sporu) je dobré, ak to je v pracovnej zmluve uvedené v písomnej podobe.
Ľuda
09.10.06,15:30
ja by som to potrebovala vedieť kvôli tomu, že v pracovnej zmluve nie je uvedené, že súčasťou mzdy sú aj nadčasy a zamestnancom ich nepreplácame. Tak chcem vedieť, či podľa zákona (lebo ja som to tam nenašla) musí to byť v pracovnej zmluve uvedené
ajobs
09.10.06,15:37
ja by som to potrebovala vedieť kvôli tomu, že v pracovnej zmluve nie je uvedené, že súčasťou mzdy sú aj nadčasy a zamestnancom ich nepreplácame. Tak chcem vedieť, či podľa zákona (lebo ja som to tam nenašla) musí to byť v pracovnej zmluve uvedené

Prečítaj si § 121 ZP - je tam všetko potrebné k práci nadčas. Zamestnávateľ buď platí príplatok za prácu nadčas vo výške min. 25 % jeho priemerného zárobku, alebo mu poskytne náhradné voľno, alebo sa s ním dohodne, že vo výške mzdy je zahrnutá aj prípadná práca nadčas, max. však 150 hodín ročne.
Možnosť, že zamestnanci vykonávajú prácu nadčas, ale nemajú to ani zaplatené, ani dohodnuté v mzde, ani nemajú NV nie je prípustná.
Ľuda
09.10.06,15:56
mňa by len zaujímalo, či tá dohoda o tom, že súčasťou mzdy je aj nadčas musí byť písomná (t.j. súčasťou prac.zmluvy)
Díky
ajobs
09.10.06,16:00
mňa by len zaujímalo, či tá dohoda o tom, že súčasťou mzdy je aj nadčas musí byť písomná (t.j. súčasťou prac.zmluvy)
Díky

Mala by byť, ale nie je striktne predpísaná forma písomnej dohody.
Rooibos
02.01.07,09:23
Prosim o radu alebo link, na debatu v ktorej sa rozobera tema formulacie casti pracovnej zmluvy ohladom viazania odpracovania rokov vs. resp. uhrada nakladov spojenych so zaskolenim, skolenim pracovnika. S ktorym paragrafom toto suvisi? Dakujem za odpovede a rady. R.
dana9
02.01.07,09:41
Prosim o radu alebo link, na debatu v ktorej sa rozobera tema formulacie casti pracovnej zmluvy ohladom viazania odpracovania rokov vs. resp. uhrada nakladov spojenych so zaskolenim, skolenim pracovnika. S ktorym paragrafom toto suvisi? Dakujem za odpovede a rady. R.

§ 140
Zvyšovanie kvalifikácie

(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky a maturitnej skúšky,
d) 40 dní na prípravu a vykonanie štátnej skúšky alebo dizertačnej skúšky,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

(4) Za pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi na vykonanie opravnej skúšky nepatrí náhrada mzdy.

Posielam aj link, kde je vzor dohody o zvýšení kvalifikácie

http://info.profesia.sk/buxus/docs/dohodakvalifik.doc
Rooibos
02.01.07,10:14
To: Dana9
Danka, super!!! Dakujem za radu a link, velmi mi to pomohlo. Pri citani obsahu zmluvy ma napadol problem vztahu doby urcitej/neurcitej v pracovnej zmluve a viazanost odpracovania rokov v dohode. Viete mi aj v tomto poradit? Vopred dakujem za info. R.
dana9
02.01.07,11:46
To: Dana9
Danka, super!!! Dakujem za radu a link, velmi mi to pomohlo. Pri citani obsahu zmluvy ma napadol problem vztahu doby urcitej/neurcitej v pracovnej zmluve a viazanost odpracovania rokov v dohode. Viete mi aj v tomto poradit? Vopred dakujem za info. R.

Ahoj, pre istotu este dopĺňam, z tvojej otázky to nebolo úplne jednoznačné, je treba rozlišovať medzi, resp. ZP v § 153 rozlišuje medzi prehlbovaním a zvyšovaním kvalifikácie. Dohoda, ktorej vzor som pripojila, je možná len prípade, keď ide o zvýšenie kvalifikácie, v prípade prehlbovania len vtedy, ak celkové náklady dosahujú aspoň 100 000,- SK
Prehlbovaním kvalifikácie sa myslí kvázi udržovanie, obnovovanie, prehlbovanie existujúcich vedomostí, zvyšovaním sa myslí získavanie vyššieho kvalifikačného stupňa, napr. štúdium vysokej školy.

Vzdelávanie zamestnancov
§ 153


Zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zamestnávateľ prerokuje so zástupcami zamestnancov opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie.
§ 154


(1) Zamestnancovi, ktorý vstupuje do pracovného pomeru bez kvalifikácie, zabezpečuje zamestnávateľ získanie kvalifikácie zaškolením alebo zaučením. Po skončení zaškolenia alebo zaučenia vydá o tom zamestnávateľ zamestnancovi potvrdenie.

(2) Zamestnávateľ je povinný rekvalifikovať zamestnanca, ktorý prechádza na nové pracovisko alebo na nový druh práce, alebo na spôsob práce, ak je to nevyhnutné najmä pri zmenách v organizácii práce alebo pri iných racionalizačných opatreniach.

(3) Zamestnanec je povinný sústavne si prehlbovať kvalifikáciu na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve. Prehlbovanie kvalifikácie je aj jej udržiavanie a obnovovanie. Zamestnávateľ je oprávnený uložiť zamestnancovi zúčastniť sa na ďalšom vzdelávaní s cieľom prehĺbiť si kvalifikáciu. Účasť na vzdelávaní je výkonom práce, za ktorý patrí zamestnancovi mzda.
§ 155

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať

a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.

(4) Do doby zotrvania v pracovnom pomere sa nezapočítava čas

a) základnej služby, náhradnej služby a civilnej služby,
b) rodičovskej dovolenky,
c) neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.

(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 100 000 Sk. V takom prípade nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

(6) Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak

a) zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,
b) pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,
c) zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),
d) zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil.
Rooibos
02.01.07,12:45
To: Dana9
Dakujem za doplnenie info. Mas pravdu, mala som na mysli prehlbovanie kvalifikacie.
povaha
03.02.07,08:49
v súvislosti s napísaným ma napadla jednu otázka, ktorú som riešila nedávno. Prijali sme do pracovného pomeru zamestnankyňu, s ktorou po ústnej dohode sme uzatvorili zmluvu až po jej odpracovaných "zopár dňoch". Táto zmluva však bola uzatvorená k dátumu a aj podpísaná k dátumu jej nástupu. Ale nová zamestnankyňa vyrukovala s faktom, že zamestnávateľ nemá nárok zakomponovať jej do pracovnej zmluvy skúšobnú dobu, keďže zmluva bola podpísaná neskôr. Aj keď potom ju podpísala:-) Pozerala som to v ZP a výklad práve tejto situácie mi nebol jednoznačne jasný. Ale vydedukovala som, že asi mala pravdu:-)
Čo vy nato?
povaha
03.02.07,08:55
zamestnanec aa dožadoval po neskoršom podpísaní zmluvy (ako bol deň nástupu) požadovať, aby mu do nej nebola zakomponovaná skúšobná doba? Situácia vznikla takáto: nastúpil v určitý deň do zamestnania, PZ bola podpísaná asi o dva dni, ale so spätným dátumom. Pri podpise vyrukoval, že si neželá uvádzať skúšbonú dobu, nakoľko zmluva je podpísaná neskôr... Čo vy nato?
povaha
03.02.07,15:24
ďakujem za odpoveď.. pekne si to napísal... mali by sme mať väčšiu úctu k zákonom...
ema32
14.02.07,09:28
ahojte poraďáci vie niekto poradiť ako by mala vyzerať dohoda o výkone práce nadčas nad 150 hod až do 400 hodín?
ajobs
14.02.07,09:50
ahojte poraďáci vie niekto poradiť ako by mala vyzerať dohoda o výkone práce nadčas nad 150 hod až do 400 hodín?

Žiadna špeciálna dohoda o práci nadčas sa v zmysle ZP nemusí spisovať. Podmienky práce nadčas je potrebné dohodnúť so zástupcami zamestnancov spravidla v kolektívnej zmluve. Zamestnanec môže do roka odpracovať 150 hodín nadčasov, pričom zákon taxatívne uvádza, ktoré činnosti sa do tohto limitu nezapočítavajú. Maximálny počet nadčasových hodín za rok v mimoriadnych prípadoch je 150+250 hodín=400 hodín (viď § 97, ods.7-10 ZP).
marcelka76
20.02.07,07:11
Žiadna špeciálna dohoda o práci nadčas sa v zmysle ZP nemusí spisovať. Podmienky práce nadčas je potrebné dohodnúť so zástupcami zamestnancov spravidla v kolektívnej zmluve. Zamestnanec môže do roka odpracovať 150 hodín nadčasov, pričom zákon taxatívne uvádza, ktoré činnosti sa do tohto limitu nezapočítavajú. Maximálny počet nadčasových hodín za rok v mimoriadnych prípadoch je 250 (viď § 97, ods.7-10 ZP).
Dovolila by som si celkom nesúhlasiť. Tých 250 hodín je dodatočných nad tých 150 hodín. V § 97, ods. 10 je jasne uvedené, že z vážnych dôvodov môžno so zamestnancom dohodnúť výkon práce nad hranicu 150 hodín, ale tu už s tým nemajú zástupcovia zamestnancov nič, pretože to je dobrovoľná práca nadčas. V každom prípade by som z vlastnej skúsenosti odporúčala so zamestnancom podpísať ten súhlas s prácou nadčas, lebo ústny súhlas nezaváži, pokiaľ sa do vás "obuje" inšpektorát práce. Nám vytkli, že nikde nie je zrejmé, že zamestnanci súhlasili a dostali sme pokutu, nikto sa s nami nebavil. Asi preto, že sme veľká zahraničná firma... Takže odvtedy zamestnancovi dávame podpísať niečo v zmysle: "svojím podpisom potvrdzujem, že v zmysle § 97, ods. 10 súhlasím s výkonom práce nadčas v rozsahu do 250 hodín dňa..." Takže si to zvážte.
Ľaľa
21.02.07,20:15
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť - nie mi je celkom jasné, ako v pracovnej zmluve uvádzate miesto výkonu práce napr. u vodičov, smetiarov,
elektromontérov, keď uvedení zamestnanci vykonávajú prácu buď priamo v meste, alebo v okolitých obciach. Zatiaľ mám v pracovných zmluvách uvedené ako miesto výkonu práce adresu sídla firmy u všetkých zamestnancov, či už u tých, ktorí pracujú v sídle firmy napr. v dielni, alebo aj u vodičov, ktorí pracujú
mimo firmy. Vopred ďakujem
Rooibos
22.02.07,06:10
Ľaľa,
doporučujem ti dať do PZ napr. pre elektromonterov nasledovne znenie: Miestom výkonu práce je ............................ (adresa sidla prevadzky) alebo miestom výkonu práce je miesto zákazky/stavby(a pod.), montážou/realizáciou ktorej bol zamestnanec poverený.
Podla potreby si to mozes potom modifikovat.
R.
ajobs
22.02.07,11:55
Dovolila by som si celkom nesúhlasiť. Tých 250 hodín je dodatočných nad tých 150 hodín. V § 97, ods. 10 je jasne uvedené, že z vážnych dôvodov môžno so zamestnancom dohodnúť výkon práce nad hranicu 150 hodín, ale tu už s tým nemajú zástupcovia zamestnancov nič, pretože to je dobrovoľná práca nadčas. V každom prípade by som z vlastnej skúsenosti odporúčala so zamestnancom podpísať ten súhlas s prácou nadčas, lebo ústny súhlas nezaváži, pokiaľ sa do vás "obuje" inšpektorát práce. Nám vytkli, že nikde nie je zrejmé, že zamestnanci súhlasili a dostali sme pokutu, nikto sa s nami nebavil. Asi preto, že sme veľká zahraničná firma... Takže odvtedy zamestnancovi dávame podpísať niečo v zmysle: "svojím podpisom potvrdzujem, že v zmysle § 97, ods. 10 súhlasím s výkonom práce nadčas v rozsahu do 250 hodín dňa..." Takže si to zvážte.

Ďakujem za opravu, samozrejme je to 150+250=400 hodín. Už som opravil aj v príspevku.