Jožko25
10.09.20,12:09
Dobrý deň. Má niekto skúsenosti s jednorazovou platbou za stavbu elektrického stĺpa na vlastnom pozemku? Dostal som oznámenie, že na mojom pozemku mi postavia stĺp a novou poistnou skrinkou. Viem, že je možné požiadať o jednorázový poplatok v dôsledku vzniknutých obmedzení. Nejaká rada o akú čiastku je možné zažiadať?
misoft
10.09.20,13:37
Inde sa postaviť nedá? Napr na hranici pozemku? Uvedom si, že tá "kompenzácia" je JEDNORÁZOVÁ, ale VB pre energetikov je dlhodobé - v prípade stĺpu trvalé. Hodnota pozemku padne dole (a o dosť). A to nevravím len o stĺpe, ale v prípade vzdušného vedenia i o ochranné pásmo pod vedením.
Ak je možnosť - nesúhlas s tým, aby na tvojom pozemku ten stĺp postavili. Nech ho postavia inde (ak existuje taká možnosť.

mimotemy
Takýto stĺp s vedením na pozemku je dvojsečná zbraň. Dávali v Občan za dverami: kdesi v okolí BA stavali nové rodinné domy. Jedni už mali postavené, iní ešte nie. A v jednom prípade budúci stavebník si zaplatil preložku stĺpa (zistil, že dom by bol v ochrannom pásme) a potom veselo staval. Energetici preložili, lenže to urobili tak "šikovne", že sused s už postaveným domom bol odrazu v ochrannom pásme vedenia - a tak nemôže dom skolaudovať (energetici - tí, ktorí to spôsobili - sú proti, lebo je v ochrannom pásme). Dokonca žiadali energetici, aby na už postavenom dome sa vykonali úpravy, aby nezasahoval do ochranného pásma.

Teda - môj názor - dôrazne (ak je možné) ODMIETNI postavenie stĺpa na vlastnom pozemku.
Kováczová
11.09.20,09:39
No, neviem, neviem, či si niečo pomôže tým, že odmietne, nech si prečíta zákon o energetike, myslím, že v takomto prípade neuspel nikdy nikto, ale ak má niekto inú skúsenosť -sem s ňou, riešili sme podobný prípad, ale márne ...
Jožko25
11.09.20,15:44
Ďakujem za reakcie. Žial ide o úpravu vzdušného vedenia, ktorý je v zlom stave. Túto informáciu dostalo viacero ľudí v obci, odmietnuť to ide, ale oni sa ohradzuju za právne následky v prípade škody spôsobené haváriou,keďže je to v zlom stave na stĺpe, ktorý je mimo pozemok. Práve preto, by som im ideálne navrhol teda to postavenie aspoň na okraji pozemku a vyťažil z toho alespoň poplatok. Žiaľ neviem akú cenu je možné navrhnúť, či vôbec aj v rámci práva mi to príjmu. Nepoznám žiaľ žiadneho právnika a nechcem sa ťahať po súdoch..