lenka1309
10.09.20,13:45
Dobrý deň, neviete mi poradiť podavala som odovolanie na opatrovateľský príspevok ktorý mi nebol priznaný. Je možné sa odvolať keď to bolo posunuté na ústredie?
A ešte jedná otázka ohľadom osobnej asistencie je možné ju priznať keď v rozhodnuti o opatrovateľskom mala napísané odkázanosť na pomoc inej osoby 4-6 hodin denne. Vopred ďakujem za každú radu
Katy a R
10.09.20,12:21
lenka - treba si uvedomiť - že príspevok na opatrovanie a asistencia sú dve rozdielne kompenzácie. nemôžeš si ich zamieňať. treba si pozrieť najskôr zákon (ich účel) - a potom si dobre premyslieť, že o ktorú kompenzáciu požiadaš. (že kde by mohli byť podmienky splnené) .
S tým odvolaním som celkom nepochopila - lebo ak si sa už odvolala, tak len počkať na výsledok - či? (postup- poučenie by si mala mať aj v tom rozhodnutí)
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/
lenka1309
10.09.20,12:28
Výsledok odvolanie je že mi to zamietli ma 3 stupen a to je malo keď ma mať V alebo VI. V rozhodnuti ma 75 bodov a s priemerným rozsahom odkázanosti na pomoc inej osoby 4-6 hodin denne .
Tak preto má napadlo či by nebolo lepšie požiadať o iný príspevok. Neviem si predstaviť žeby mamina ostala sama doma.
Katy a R
10.09.20,12:37
nuž pri 3. stupni o príspevku na opatrovanie nemôže byť ani reči (tam ťažko odvolanie pomôže) .
škoda, že si si skôr nezisťovala podmienky - pozri si lepšie tie kompenzácie (priložím zákon), aké sú možnosti - a možno neskôr môžeš skúsiť znova - (a ten účel!)
misoft
10.09.20,12:48
Nechcem ta sklamať, ale odvolanie ti nepomôže - skôr ti to zhorší. Sociálna politika štátu je taká ako je... čo najmenej platiť.
Moji rodičia boli v VI. stupni odkázanosti - a dostali opatrovateľa 1,5 hodiny - teda dokopy 3 hodiny.
O ostatné - podľa vyjadrenia úradov - sa máme postarať sami (ja s bratom) - na otázku na opatrovateľský bola bratovi doručená odpoveď - nemá nárok.
A len na okraj - opatrovateľstvo sa vybavovalo 3 mesiace, než rozhodli.
Takže sme s bratom robili 10-dňovky.
lenka1309
10.09.20,13:16
ja som to začala vybavovať v januari a rozhodli 10.9 že odkazanosť na pomoc inej osoby 4-6 hodin takže opatrovateľský zamietli. Osobného asistnciu ste mali na 1,5 hodiny a boli v VI stupni odkázanosti?
Katy a R
10.09.20,13:23
misoft - zbytočne ju iba mýliš - veď táto téma je o príspevku na opatrovanie a kompenzáciách ! (vy ste mali niečo úplne iné).
Lenka - zjavne sa neorientuješ - najskôr si to poriadne pozri - Aj tu na porade máš tém k tomuto habadej tém a príspevkov. Hlavne nemiešaj asistenciu s opatrovaním.
lenka1309
10.09.20,13:27
Idem hľadať, Ďakujem
lenka1309
10.09.20,14:02
Peňažný príspevok na osobnú asistenciu možno poskytovať najskôr od 6. roku veku do dovŕšenia 65. roku veku fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Takže keď ma 70 rokov a nemala osobnú asistenciu tak nemá nárok?
Katy a R
10.09.20,14:09
áno - tak OA tiež nemá význam riešiť. existuje ešte opatrovateľstvo cez obec, má svoje opatrovateľky (misoft písal) - to je podľa iného zákona - žeby si skúsila?? ale za to sa potom niečo platí. zatiaľ si pozisťuj ako je to konkrétne u vás (niekde nemajú dosť opatrovateliek) - no a bude treba asi nanovo posúdenie.