Alias987
10.09.20,21:56
Dobry vecer.
Viete mi prosim niekto poradit ci je mozne ziadat penazny dar od obcianskeho zdruzenia ak mam pocit, ze nebol splneny ucel na ktory bol dar zaslany ? Pripadne je mozne ziadat penazny dar naspat bez udania dovodu ?
Mate niekto skusenost ? Pripadne viete ma prosim usmernit na nejaky zakon ?
Dakujem
jelalim
10.09.20,20:11
Samozrejme, ziadat sa moze.
buchač
10.09.20,20:27
...ak mam pocit, ze nebol splneny ucel ...
=================
Ja ti mám pocit, že som mal dnes slabý obed...zajtra si dám silnejší, aby splnil účel.
Alias987
11.09.20,04:45
Tak si ho daj, mas na to pravo .... Situacia je taka, ze sa zbierali peniaze na liek a liecbu, nakoniec ho preplatila poistovna takze ucel zbierky pominul a peniaze sa pouzivaju na nakup veci ako autosedack, nabytok, tankovanie, bezbarierove upravy, tlmocnicke sluzby, preklad a podobne. Takze ano, mam pocit, ze na toto sme sa nezbierali a kedze niesom milionar a rada by som tie peniaze posunula inemu choremu dietatu tak potrebujem zistit ci je mozne ziadat penazny dar naspat, ked je evidentne ze ucel na krory som ich posielala nebol splneny. Mozno som to mala hned takto napisat, ale nechcela som to tu rozpisaovat z urcitych dovodov.
buchač
11.09.20,05:10
Alias987 (Dnes 07:45) Tak si ho daj, mas na to pravo ....
... Mozno som to mala hned takto napisat,
====================
Veď si ho aj dám...;)
Vidíš, čo spôsobí jedna sarkastická poznámka ? Hneď sa ľady pohnú...

Opýtam sa inak...
O akúže to sumu sa jedná, ktorou si prispela, že ju chceš vrátiť naspäť ?
Pár stovák, alebo pár tisíc éčiek ?
Ako vieš, že práve tvoje peniaze sú použité inak a inde ?
Raz píšeš..." sa zbierali"...a následne ... " som ich posielala". Takže len ty chceš žiadať dar vrátiť alebo aj ostatní ?
Že koľko stál ten liek a liečba, to sa ani nepýtam...asi dosť, keď poisťovňa robila problém.

Ono je to fajn, prispeje sa na určitý účel, ktorý ale následne pominie. No peniaze sa použijú inde, ale aj tiež účelovo - na dobrý účel.
Takže sa pýtam...nie je jedno, že na aký účel sa peniaze použijú ...samozrejme ak sa to nezneužíva ???

Samozrejme, že dar môžeš žiadať nazad...otázka je ale úplne iná. Vráti OZ venovaný dar späť ???
Predsa ak niekto s takýmito darmi šafári, nuž na neho pošlem daňovákov, policajtov, možno aj NAKA by si zmlsla.
dmc
11.09.20,05:12
Darovali ste peniaze občianskemu združeniu. Kedže nejde o nehnuteľnosť ani o vec ktorá nieje odovzdávaná pri darovaní - nevyžaduje sa písomná forma. Došlo k platnému a účinnému darovaniu. Dar je darom preto že sa daruje bez podmienok. Ak je v darovacej zmluve budúca podmienka - neprihliada sa na ňu avšak darovacia zmluva je platná. Podmienkou darovacej zmluvy je že darca prenecháva vec bezodplatne.
- Samotný výrok "bol splnený účel daru" je nezmysel. ˇÚčelom daru je niekoho obdarovať - a to sa udialo.

Dar je možné za určitých okolností žiadať späť.

Vrátenie daru zo strany obdarovaného
§ 629 OZ Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.

§ 630 OZ Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Ani jeden dôvod podla môjho názoru vo Vašom prípade nespĺňate.
Alias987
11.09.20,19:47
Dakujem za odpoved
Mária27
12.09.20,21:11
Ak bola vyhlásená verejná zbierka, vtedy možno peniaze použiť len účel zapísaný v registri zbierok podľa zákona č. 164/2014 Z.z. Registruje a kontroluje to okresný úrad v rámci okresu alebo ministerstvo vnútra.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/162/20140701
Alias987
13.09.20,20:57
Dakujem, ja tento zakon mam nastudovany. Zbieralo sa na transparetny ucet ale maju aj v registri zbierok verejnu zbierku kde sa posielali sms....cez sms som poslala len 6 eur dokopy a kedze to islo cez operatorov a forum donorov, ktore okrem ineho este neposlalo okolo 500tisic eur ....alebo poslalo niekde inde, tak tych 6 eur nema zmysel ziadat. Okolo celej tej zbierky je viacero nejasnosti ako napr. ze ucel zbierky v registri je uvedeny rozvojova spolupraca a humanitarna pomoc, pricom ak sa zbieralo na liek a liecbu (ako bolo verejne vsade prezentovane) tak podla odpovede z ministerstva vnutra by mal byt ucel zbierky ochrana zdravia. To obcianske zdruzenie resp.. ich predstavitelia akekolvek otazky ohladne tejto zbierky na ich fb profile mazu a ludi blokuju, tak aj preto chcem ziadat peniaze ktore som im zaslala na ich transparentny ucet naspat.
Kazdopadne dakujem za odpoved.
Alias987
13.09.20,21:31
Pekny vecer zelam. Zial uz som z tej zbierky taka znechutena, ze na sarkasticke poznamky nemam naladu.

Je ta suma ktorou som prispela dolezita ? V tych vyse 200tisicoch co tam maju je mojich 80 eur smiesnych, ale kedze moj prijem je len vyska zvyseneho rodicaku tak aj to je dost vela a kedze by som rada pomohla inemu choremu dietatu, tak by sa mi zisli.

Zacina nas byt viac, ktori chcu ziadat peniaze naspat,
Aj ked som sa rozsiahlemu pisaniu chcela vyhnut, kedze som do toho nechcela pliest emocie, tak to skusim nejako kratko ozrejmit. Myslim, ze ste o tej zbierke aj pocul, bolo to medializovane niekolko krat. Ide o zbierku pre 4 deti so SMA....kazde jedno dieta potrebovalo len na liek vyzbierat cca 2 miliony eur. V Rozborilovej relacii sa spustila sms zbierka, kde sa len pocas jedneho vecera vyzbieralo 1 milion eur. Okolo celej tej zbierky je viacero nejasnosti ako napr. ze ucel zbierky v registri na ministertsve vnutra je uvedeny rozvojova spolupraca a humanitarna pomoc, pricom ak sa zbieralo na liek a liecbu (ako bolo verejne vsade prezentovane) tak podla odpovede z ministerstva vnutra by mal byt ucel zbierky ochrana zdravia. To obcianske zdruzenie resp.. ich predstavitelia akekolvek otazky ohladne tejto zbierky na ich fb profile mazu a ludi blokuju, tak aj preto chcem ziadat peniaze ktore som im zaslala na ich druhy transparentny ucet naspat. Totizto na tom transparentnom ucte je len nieco cez 500tisic eur pricom tam este chyba okolo dalsich 500tisic mozno aj viac. Vela veci uz poslubovali ako aj ze pomozu inym chorym detom, spustila sa vyzva kde sa mali hlasit rodiny s chorymi detmi, a malo sa im pomoct, ale mam informacie, ze nikomu sa neozvali a uz je to pekny mesiac. Zabudla som napisat, ze tie zvysne 3 deti, ktorym sa zbieralo cez sms zbierku peniaze dostat nemohli, lebo medzitym im zdravotne poistovne prislubil ze im doplatia cenu lieku. A podla zakona o zbierkach sa ak pominie ucel zbierky nemozu tie peniaze uz pouzit . Tak to OZ malo povinnost poziadat ministerstvo vnutra o zmenu ucelu zbierky. Zrazu dali status ze penaize idu poslat nadacii na vzdelavanie deti ....samozrejme zacali sa ozyvat ludia, ze oni sa neskladali na to aby sa tie peniaze poslali nejakej nadacii na vzdelavanie deti ale pre chore deti....v tom case sa robili dalsie zbierky pre chlapceka s chorymi nohami a ine.Tak si toto OZ vymyslelo zvlasntu loteriu, kde bude vyberat deti, ktorym v par kolach prerozdeli cast penazi....doteraz sa nic nedeje a ani sa nikomu z tych ktori o tie peniaze ziadali neozvali. Takze to je jedna cast pribehu. Vsetko sa da dohladat si.
Druha cast je, ze aj tie ostatne rodiny maju okolo 200, 300 a 700tisic eur vyzbierane na ucte . Ta rodina so 700tisic eurami vyhrala liek u vyrobcu v loterii a z tych penazi su na transparentnom ucte (TP) platby ako za autosedacku vyse 400 eur, nabytok (zaujimave, ze ked na to ludia zacali poukazovat, tak o par tyzdnov ta predajna nabytku platbu vratila), potom tam jedna rodina ma bezbarierovu prerabku za 4500 eur, dalsia prekladatelske a tlmocnicke sluzby, tankovanie a podobne. Platby za rehabilitacie a dalsie lieky neratam.

No a potom je tu dalsie dievacatko, ktore ma inu chorobu a potrebuje do konca roka vyzbierat milion eur, ktore sa asi nestihne vyzbierat lebo jednak ludia sa asi aj boja o pracu ale vela ludi je aj znechutenych ako dopadla ta sms zbierka a viaceri sme aj ziadali tie rodiny, nech pomozu tomu dievcatku, lebo aj oni boli presne v takej situacii tak by sa patrilo pomoct teraz niekomu dalsiemu. No nejako sa k tomu nemaju. A preto uz viaceri uvazujeme o tom, poziadat o vratenie darov.

Mozno sa niekomu moze zdat nemoralne ziadat dar naspat, ale opytam sa....je moralne nepomoct rodicom choreho dietata, ak ti, ktori by pomoct mohli na to maju a ktorym sa tak isto pomohlo zachranit ich deti ? Oni najlepsie by mali vediet ake to je bojovat o zivot svojho dietata. To dievacatko ak nedostane ten liek zomrie....deti s jej chorobou sa dozivaju max. 10r.

Asi tie peniaze nedostanem naspat.....dokopy je to takmer 400 eur, ale aspon to chcem skusit, lebo vyzva aby pomohli Livke nezabrala zatial. Keby som si mohla dovolit pomoct viac, tak pomozem, ale mam ohranicene prijmy.

Pripajam linky na spominane transparentne ucty ak by Vas to zaujimalo.

Alexej
https://www.transparentneucty.sk/?fbclid=IwAR06QpJDKKGuYULJis4S8AIwwfAxGQmMWNTWVmjC 0i51G62qhfOzATCsZQk#/ucet/SK0209000000005166261289

Riško

https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK8909000000005166726293#mesacne

Sms zbierka
https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK9309000000005167973835

Amelia
https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2701759617

Alex
https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2101684316

No a citujem Vas "Predsa ak niekto s takýmito darmi šafári, nuž na neho pošlem daňovákov, policajtov, možno aj NAKA by si zmlsla." ....ano aspon pri tej sms zbierke si myslim, ze by si jedna z tych institucii zmlsla, lebo tam cca 500000 eur chyba, nesedi ucel zbierky a je tam viac nejasnosti....a nielen pri sms zbierke. Ta jedna rodina mala aj paypal ucet na zbieranie kde tiez bola slusna ciastka, co postrehli niektori ludia, ale na TP sa nepresunuli ked bol paypal ucet zruseny. Takze asi tak. Proste poviem to na rovinu ta sms zbierka je riadny odrb.
buchač
14.09.20,05:16
Proste poviem to na rovinu ta sms zbierka je riadny odrb.
===================
Nebudem sa vyjadrovať k celému textu...to nemá význam.
Ak je situácia taká, ako je popísané, nuž by sa fakt ňou mali zaoberať príslušné úrady.

Uvedená citovaná veta je svatá pravda...a o Rozborilovi ani len nevravím, tiež jeden z oyebávačov.

Ja osobne som neprispel, neprispievam a ani nemienim prispieť žiadnej nadácii alebo OZ..proste neexistuje.
Moje príspevky sú osobnejšieho rázu...radšej dám nejakému žobrákovi, predavačovi Nota bene, bezdomovcovi...aj keď viem, že tie peniaze prefiltruje cez cigarety a čučo.

P.S.:
Dodnes mám v pamäti bývalú nadáciu prezidenta Kováča...som zdúpnel, keď som sa na stránke nadácie dočítal, že na čo sa príspevky použijú. Jeden bod bol = stravovanie !!!
Katy a R
14.09.20,09:16
aj dobre, že si to tu zverejnila (možno dať to do médiíí pomôže?) ... človek aby si ozaj riadne rozmyslel, kam prispieva. Ale dar je dar. Ja sa do neajkých anonymných zbierok nehrniem, ak už- tak konkrétne. V tomto prípade som tiež prispela nejakými SMSkami.
buchač
14.09.20,17:07
CHARITA ... fujtajbl.

Nábytkárska firma patrí k desiatke najhodnotnejších značiek v Rakúsku a je druhým najväčším predajcom nábytku na svete Jej ročný obrat je 5,1 miliardy eur.
V rámci charitatívnej činnosti na Slovensku prispela spoločnosť hodnotou 8-tisíc eur Združeniu priateľov Národného onkologického ústavu.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/562864-a-nabytkom-do-cervenej-stolicky-xxxlutz-v-stredu-otvara/
Alias987
17.09.20,05:44
buchač no ano, keby som mala na to gule a cas, tak by som to najradsej nahlasila prislusnym organom, lebo neznasam taketo odrby aj ked sa jedna o chore dieta.

Po tomto vsetkom, uz tiez nebudem prispievat nejakym nadaciam a oz. Bohuzial na to doplatia ludia ktori to naozaj potrebuju a ktori su ferovi. Len je mi to luto kvoli tomu dalsiemu dievcatku ktore za to nemoze
Alias987
17.09.20,05:52
Katy a R media nereaguju, skusali sme viaceri a oslovili sme ich. Zda sa, ze nikto sa nechce do toho zamontovat akazit si karmu kvoli tomu, ze ide o rodinu s chorym dietatom, resp. detmi. Vies si predstavit tie komentare pod nejakou reportazou ? Jedna pani sa pozna s jednym reporterom a tiez ho v tejto veci oslovila. Ten sa jej opytal, ze reportaz nieje problem urobit, ale ze si treba dopredu premysliet co to moze sposobit a to, ze ludia budu voci takymto zbierkam este viac nedovercivi a ze to moze ohrozit pomoc ostanym ludom......v podstate ma pravdu, ale zase na druhej strane neviem ci je spravne tolerovat taketo spravanie , to potom jasne ze sa dari vselijakym Kočnerom a podobnym podvodnikom.
Najhorsie je ze toto nebola anonymna zbierka a tak som aj ja verila, ze sa to nijako nezneuzije....vyzera to tak, ze som sa mylila. Co uz, mam ponaucenie do buducnosti.
Dáša_
17.09.20,06:26
Ja osobne som peniaze tiež darovala. Postupne na viaceré účty. A ani ma nenapadne sledovať, ako sa požili. Bol to proste dar. A že našťastie ten liek preplatila? Tie rodiny majú oveľa, oveľa viac problémov, ktoré potrebujú riešiť. Aj toho tlmočníka, aj bezbarierové kúpelne. Aj rehabilitácie. A nikdy nebudú tieto deti úplne OK. Trochu robím s takýmito deťmi (ako dobrovoľníčka), tak viem, že to nei je jednoduché. Že podpora od štátu je minimálna. Tak som rada, že som mohla pomôcť. Aspoň trochu.

Sledovala som aj tie diskusie o peniazoch po tom, ako liek dostali. A nechápala som. Sem tam som mala pocit, že si závidime aj chorobu detí.

Bol to proste dar a pre dare sa netreba ohliadať na to, čo s tým darca urobil. Lebo vidieť peniaze je jedna vec. Žiť ich život je druhá vec. To by nikto nemenil.
Alias987
17.09.20,10:31
Mate pravo na svoj nazor, neberiem Vam ho a aj mate plne pravo dat svoje peniaze na co uznate za vhodne a byt spokojna aj ked sa pouziju aj na ine veci ako na co su urcene.... no ja mam iny nazor. Posielala som na liek , tesim sa ze detom pomaha a zachranil im zivot, ale ako som uz spomenula viackrat, teraz ina rodina potrebuje zachranit zivot svojmu dietatu tak nevidim nic na tom, ziadat dar spat ak vidim ze tieto rodiny sa teraz nemaju k tomu pomoct inemu dietatu zachranit zivot. Uvedomujem si aj ze tieto deti nebudu nikdy uplne ok, ale teraz ide o zachranu zivota a naozaj som sa neskladala na tlmocnikov , benzin a vyssie spomenute vydavky. A hlboko sa mylite, nikto nikomu ich chorobu ani peniaze nezavidi a evidentne ste tie komentare nepochopila. Nikto im nic nezavidi, len jednoducho ich deti su zahranene, tak je cas a dovolim si tvrdit ze aj ich moralna povinnost pomoct zachranit ine dieta, ktore je tiez limitovane casom a ked nedostane svoj liek vcas tak je viac ako iste ze sa nedozije viac ako 10r. Vsetky tieto rodiny maju svoje OZ a verejne slubovali pomoc dalsim chorym detom, tak neviem v com je problem..
Takze ak nemate radu ako a ci je mozne ziadat dar naspat, tak sa prosim neoberajme vzajomne o cas tymito diskusiami, tych je na fb dost a nikomu nepomozu. Dakujem za pochopenie.
marjankaj
17.09.20,10:37
Aj ty máš právo žiadať vrátenie daru. Ale či si toto právo aj dokážeš uplatniť, o tom rozhodne súd. Nikto iný ich nedonúti vrátiť dar. A často ani ten súd.
Alias987
17.09.20,11:14
Ano, som si toho vedoma , ale cez sud to nechcem riesit, kedze kvoli 400 eur sa to neoplati, to tie peniaze ktore by som dala za advokata poslem radsej Livke , lebo na sude je ten vysledok neisty. Skor som mala tymto prispevkom na mysli, ci je nejaky zakon, na ktory sa mozno odvolat vo vyzve na vratenie daru. Som si vedoma, ze to ci by tie peniaze vratili je uz skor na rozhodnuti obdarovaneho. Len mi napadlo, ze by mozno stalo za to to skusit, aspon by sa ukazalo aj aky charakter maju obdarovani. Ano, niekto sa opyta aky mam ja charakter ked chcem naspat dar, ale mne teraz ide len o pomoc dalsiemu dietatu. Ja som ziadala dotknute rodiny aby aj oni pomohli Livke a to by mi uplne stacilo, ale ziadna reakcia od nich. Jedna z tych rodin ma aj blokla avymazala komentare, tak asi aj to hovori o niecom. Podotykam, ze som nikoho neurazala alebo nehejtovala ako sa oni radi obhajuju. Ja tie peniaze ozeliem aj ked tiez toho nemame vela, len mi je luto, ze vyzbierat Livke sa asi nestihneme. Sama mam male deti a preto sa ma to velmi dotyka .
marjankaj
17.09.20,11:19