dknyi
14.09.20,05:52
mam vyhl sposobilosti elekt. niekdajsiu 51 ku.Ako prejst a ziskat 21 ku .Mam 30rocnu prax v slab elektro servisoval som MT, Prechadzam do noveho zamestnania, tam ju ziadaju .Mozem poprosit o radu,

Ako prejst z vyhl 51na novu 21 ???
ako ziskam doklad k tej 21 tke, resp. akmam strednu skolu elektrotechnicku s maturitou a sucasne som tam ziskal aj vyhl.51 certifikat. No dnesuz pytaju inovovanu 21 ku, tak comam urobit ?
avalik
14.09.20,04:43
nová ako nová, od 2014 plati č. 508/2009 Z. z.
Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia .,.

a tam

§ 21

Elektrotechnik
(1) Elektrotechnik je fyzická osoba, ktorá má ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie.

(2) Elektrotechnik je aj fyzická osoba, ktorá môže v rozsahu svojho odborného vzdelania vykonávať činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom, ak má odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom, ktorého súčasťou je výučba zameraná na príslušné technické zariadenie elektrické, alebo ak absolvovala ďalšie odborné vzdelávanie v akreditovanom vzdelávacom programe9a) zameranom na technické zariadenie elektrické v minimálnom rozsahu 400 hodín.

(3) Škola s učebným odborom elektrotechnického zamerania alebo so študijným odborom elektrotechnického zamerania, ktorá v rámci učebných osnov vykonáva aj výučbu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení na technických zariadeniach elektrických, zásad ochrany pred úrazom elektrickým prúdom a postupu pri zabezpečovaní prvej pomoci pri úraze elektrickým prúdom, môže overovať odbornú spôsobilosť elektrotechnika ako súčasť záverečných skúšok


doplnenie:
§ 15

Odborná spôsobilosť

(4) Odborné vedomosti na vykonávanie činností podľa § 21 až 23 overuje a osvedčenie vydáva osoba oprávnená na výchovu a vzdelávanie; na činnosť podľa § 21 odborné vedomosti overuje a osvedčenie vydáva aj škola podľa § 21 ods. 3.
dknyi
14.09.20,06:35
a ako ziskam doklad k tej 21 tke, resp. akmam strednu skolu elektrotechnicku s maturitou a sucasne som tam ziskal aj vyhl.51 certifikat. No dnesuz pytaju inovovanu 21 ku, tak comam urobit ?
avalik
14.09.20,08:36
ten certifikat sa odvolava na aky § vyhlasky 51/1978? a kedy bol vydany?
avalik
14.09.20,08:48
doplnila som aj odpoved
dknyi
14.09.20,23:15
Osvedcenie podla par.14 vyhlasky 51/1978 zb. Cinnost znaleho pracovnika s vyssou kvalifik. a to paragraf 6 na samostatnu cinnost na el zar do 1000V pre zariadenia prisl.druhu a napatia podla par. 13 odst1 vyhlasky. . vydany v r 1990 pri nastupe do zam zo skoly a po skoleni. vo VUMA NMNV.
avalik
15.09.20,07:08
takze osvedcenie mas uz davno neplatne, musis si najst organizaciu, ktora overi tvoje vedomosti posudi vzdelanie, prax
dknyi
15.09.20,11:48
Dakujem za info, jnerozumiem vsak preco mam vydokladovavat prax, ktoru sice mam, no pri ziskani povodneho osvedcenia,som splnal podmienky uz vtedy a nie plus dvadsatrocna prax.. nerzumiem preco sa len nedostudovavaju zmeny a novinky, preco mam prechadzat niecim co tak isto robi cerstvy skolak...Nehovoriac o tom ze prax je najlepsia skola. Evidentne zbytocne plastime poplatky organizaciam, ktorym vyraba stat tymto klientelu. co uz...
este raz, dakujemza info. pekny den prajem.
ivka70
15.09.20,11:57
comu nerozumies?
keby si studoval teraz, mas novu vyhlasku
kedze si studoval pred x rokmi potrebujes bud staru vyhlasku + prax a peskusanie alebo bez praxe studovat celu vyhlasku a dostat osvedcenie nanovo
prestav si spoluziaka, co ma tiez 51, cely pracovny zivot robil mimo odbor a stacilo by mu teraz to iste ako tebe s x rocnou praxou, myslis, ze by to bolo ok?
avalik
15.09.20,11:57
no skus sa este informovat na tvojej SPSE ak este existuje
besttracker
15.09.20,18:35
prinajhorsom sa prihlas na kurz na 21-tku,stoji to tusim do 100 eur,a donesis len papier ze mas elektro skolu,a robis test tusim ABCD..