Wotan
14.09.20,10:51
Syn ukoncil strednu skolu maturitou a v polovici augusta nastupil do prace. Na VS pojde pravdepodobne az o rok (ak).

Otazka je, ci musim (a komu) oznamit, ze uz nie je student, kedze je september a prisli nam pridavky na dieta. Ked uz nie je student, tak predsa uz nema na ne narok.

Zamestnavatel predsa plati odvody do ZP aj SP, takze tam musia mat info o tom, ze je zamestnany.

Poradte prosim, co teraz, komu a co oznamit a vratit pridavky?
Katy a R
14.09.20,09:12
info si už aj dostal ;) :) https://www.porada.sk/322125-ukoncenie-strednej-skoly-a-urad-prace-post3148125.html#post3148125
Aj keď už začína burčiaková sezóna - neviem, čo chceš vracať ;) . Je - resp bol študentom do 31.8. :)
kuk § 11 odst 3 zákona o príd na dieťa
Wotan
14.09.20,09:21
ano, tam som riesil, ze ak by siel na Urad prace. Lenze od 15.augusta je riadne zamestnany. Aj vtedy sa povazuje za studenta do 31.8 ? Cize teraz prisli este pridavky spatne za august? A netreba teda oznamit na UPSVAR ze uz ukoncil studium a nestuduje dalej? Niekde som cital, ze treba oznamit a poslat maturitne vysvedcenie. Aby neposielali pridavky aj dalsi mesiac.
Katy a R
14.09.20,09:22
srandista! - žeby si sa skúsil tam opýtať, kde si to čítal ?;)
ešte doplním, že keby náhodou nejakým nedopatrením ti UPSVaR niečo vyplatil navyše - určite sa ozvú a dajú ti potrebné inštrukcie :) takže klídek ☺
Wotan
14.09.20,09:28
neviem to uz najst... uz som zacal stresovat :D takze vsade inde som nasiel, ze zamestnavatel oznamuje a pre nas nevznika oznamovacia povinnost v tomto pripade. Teda dufam, ze je to naozaj tak. Pretoze ako citam ten "par.14 - 1 b) do ôsmich dní platiteľovi písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu, alebo podať o týchto zmenách elektronickými prostriedkami do ôsmich dní oznámenie podpísané zaručeným elektronickým podpisom." A toto je zmena v rozhodujucej skutocnosti, ktora ma vplyv na narok na pridavok... Ale v tomto pripade to spravi zrejme zamestnavatel.
Wotan
14.09.20,09:46
Katy a R - dakujem :)
veronikasad
14.09.20,13:14
PnD sa vyplaca mesiac pozadu, v septembri si dostal za mesiac august.
Ukoncenie studia je dobré oznámiť na zdravotnu poistovnu, aj keď udaje by si mala ZP zistiť zo systému...
Wotan
26.10.20,10:43
Katy a R, tak dnes ma bola navstivit osobne pracovnicka UPSVaR a musel som podpisat cestne vyhlasenie a este dalsie tlacivo, ze syn uz ukoncil studium a nepokracuje dalej, ale je zamestnany. Tak napriek tomu ako ste mi tu vsetci radili, tak to predsa len bolo treba oznamit. Hoci sa divim, ze si to nevedia zistit sami.