LibbyEmily
15.09.20,21:46
Som doma so synom s viacerými vrodenými dg, opatrovateľský nepoberám. Po ukončení predĺženej rodičovskej do 6r som prešla do spomínanej riadnej starostlivosti nad 6r (malo by mi cez SP plynúť dôchodkové poistenie?). Na UPSVAR som tiež kvôli odvodom, inak nepoberám fyzicky nič. Teraz plánujem nastúpiť na 2r pomaturitné štúdium, ktoré sa uskutočňuje 1 popoludnie v týždni - vylučuje sa to s mojou evidenciou na UPSVAR/SP? Ďakujem.
Mila123
15.09.20,19:59
prečo opatrovateľský príspevok nepoberáte? evidenicia na UP sa vylučuje ak je uchádzač o zamestnanie študentom denného štúdia (denné - kombinované a pod.) večerné či externé štúdium je možné, ale ospravedlňovať sa z dôvodu návštevy školy je neprípustné.....a keď je niekto v evidencii uchádzačov o zamestnanie má platené iba ZP, žiadne sociálne poistenie štít uchádzačom neplatí........opatrovateľkám áno, platí aj dôchodkové
LibbyEmily
15.09.20,20:18
Syn je na celoživotnej liečbe (hormóny štítnej žľazy, rastový hormón), zdanlivo mu nie je "nič", ale chodíme každé 3 mesiace na kontroly, po lieky a injekcie. Posúva sa krásnym tempom, práve preto, že sa mu venujem, mám ho dokonca aj v individuálnom vzdelávaní. V SP som podpisovala nejaký registračný list FO na dieťa do 18r, tak odtiaľ myslím, že mi plynie dôchodkové? Na štúdium som sa prihlásila externé - vyplynula z neho nejaká kombinovaná forma, pochopila som, že denná s individuálnym štúdijným plánom s výučbou v 1 deň...(ktorá sa teda nezlučuje už s evidenciou na UPSVAR, tvrdia - pritom som doma so synom...?) a teda, teraz neviem, či zanechať štúdium, či skončiť evidenciu na UPSVAR...a čo ten registračný list v SP (riadna starostlivosť sa s tým štúdiom tiež vylučuje?). Veľmi vám ďakujem za odpoveď.
Katy a R
16.09.20,06:43
základná otázka je - že prečo vlastne chceš byť v evidencii UPSVaR?? - lebo máš dosť problémov doma, ešte chceš aj študovať .... zamestnane si zrejme ani nehľadáš?
V SP máš pdôchodkové poistenie poriešené - §15 odst 1d. Neviem naisto, či by aj ZP bolo z tohto dôvodu (mal by byť platiteľ štát)? - Ale toto si treba upresniť (možno niekto doplní ) - prípadne zadaj otázku na ZP, ak si to ešte neriešila.
Keďže dieťa už má 6 rokov- skús riešiť nejaké kompenzácie na UPSVaR - kuk zák 447/2008.
LibbyEmily
16.09.20,08:02
Ďakujem! evidovaná - práve kvôli zdravotke (môže plynúť aj priamo cez SP? - zadám otázku. Zatiaľ sa ani nemôžem zamestnať - dieťa mám aj v individuálnom (domácom) vzdelávaní. Študovať - kvôli skúsenostiam, ktoré som ako pedagogička získala, aby som ich mohla využiť v zamestnaní, keď bude lepšie (verím v to).
LibbyEmily
16.09.20,08:20
Túto otázku - či popri riadnej starostlivosti o syna do 18r by mi mohlo plynúť aj ZP (bez evidencie na upsvar) neviem zadať inak - ukazuje sa, že aj tam je táto istá/moja otázka...(v téme ZP)
Katy a R
16.09.20,08:37
neviem, aký posudok máš k tej "riadnej starostlivosti" ? - takže podľa toho rieš na ZP. (resp študentka?? - vek nepíšeš)