rastikk11
16.09.20,16:55
Akosi sme zabudli minulý rok reklamovať čižmy a ž teraz po 1,5 roku sme doniesli na predajňu.Chyba je odtrhnutý zips.Keďže sú ešte v záruke predavačka mi vypísala reklamáciu s tým ,že si ich musím poslať na ich pobočku na svoje náklady.Je to vôbec možné?Majú na to nárok? V ich reklamačnom som nič také nevidel.
ďakujem za rady.
Razorte
16.09.20,15:37
Tak ja mam s Deichmanom opacne skusenosti. Velmi dobre. Reklamaciu neriesia posielanim na opravu, ale rovno mi daju plnu cenu reklamovanej obuvi.
Aj keby chceli niekde posielat, tak to je vyhradne na ich naklady
faro1
17.09.20,06:00
Majú na to nárok.
Prečítaj si uplatnenie reklamácie po 12 mesiacoch.
Predavačka ti napísala adresu, kde môžeš poslať tovar na odborné posúdenie, pretože ti reklamáciu zamietla - odtrhnutý zips. Náklady na odborné posúdenie a dopravu pri uplatnení reklamácie po 12 mesiacoch hradí zákazník. Ak bolo odborné posúdenie vady v prospech zákazníka, tak tieto náklady znáša predajca.
https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost/Reklamacia-vyrobku-vs-vratenie-tovaru-bez-udania-dovodu.soi
faro1
18.09.20,04:33
Keby reklamáciu nezamietla, tak prečo musí zákazník poslať tovar na ich pobočku?
kopretinka
18.09.20,05:59
Ich pobočka nie je miesto,kde sa odborne posudzuje.Zase ďalší nezmysel z tvojej strany.
Keď sa tomu nerozumieš,tak radšej nevypisuj nič.
faro1
18.09.20,06:13
V linku ktorý som priložil v mojej odpovedi - rady je jasne napísané: Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch a predávajúci ju zamietol, je povinný v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie.Tak aj píše " rastikk11 " ale sa mu nepáči, že musí tovar poslať na vlastné náklady, pretože to nemajú napísané v reklamačnom poriadku.
Takže predavačka reklamáciu zamietla a napísala adresu pobočky, kde má zákazník tovar poslať na posúdenie. Keby reklamáciu predavačka nezamietla, tak tovar ostane v predajni a zákazník ho nemusí nikam posielať.
kopretinka
18.09.20,07:04
Tak ten patent prenechám tebe,keďž si si ho už dávno udelil.
misoft
18.09.20,11:18
Prečítaj si radšej zákon: 250/2007 §18!
A toto https://www.epi.sk/odborny-clanok/Ochrana-spotrebitela-postup-pri-uplatnovani-a-vybavovani-reklamacie.htm
"Reklamácia po 12 mesiacoch od kúpy
Ak je reklamácia uplatnená po uplynutí 12 mesiacov od kúpy výrobku, predávajúci ju môže vybaviť spôsobom odôvodnené zamietnutie aj bez odborného posúdenia. V tomto prípade je však osoba, ktorá reklamáciu vybavila (predávajúci, ním poverený zamestnanec alebo určená osoba), povinná poskytnúť spotrebiteľovi informáciu o tom, kam môže výrobok poslať na odborné posúdenie.

Odborné posúdenie môže vypracovať znalec, autorizovaná, notifikovaná alebo akreditovaná osoba, alebo určená osoba.

Ak spotrebiteľ pošle takýto výrobok na odborné posúdenie a odborným posúdením preukáže, že výrobok má vadu, za ktorú zodpovedá predávajúci, môže reklamáciu znova uplatniť. Znova uplatnenú reklamáciu predávajúci nemôže zamietnuť, ale musí ju vybaviť iným spôsobom, ako je odôvodnené zamietnutie, teda odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku alebo vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku.

Náklady na odborné posúdenie
Z hľadiska nákladov, ak spotrebiteľ zašle výrobok na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša vždy predávajúci, teda počas celej dĺžky záručnej doby bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia.

Ak je však výrobok zaslaný na odborné posúdenie inej ako určenej osobe, teda znalcovi alebo autorizovanej, notifikovanej alebo akreditovanej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady je predávajúci povinný uhradiť spotrebiteľovi iba v prípade, ak odborné posúdenie preukáže zodpovednosť predávajúceho za reklamovanú vadu, a to v lehote do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie.


Ak sa však odborným posúdením preukáže, že zodpovedný za vady je spotrebiteľ, tak si všetky náklady hradí spotrebiteľ sám."

A potom "mudruj"!
faro1
18.09.20,11:44
Otázka od rastikk11 znela: že si ich musím poslať na ich pobočku na svoje náklady.Je to vôbec možné?Majú na to nárok? V ich reklamačnom som nič také nevidel.
ďakujem za rady.
----------------------------------------------------------
Moja odpoveď: Majú na to nárok.
Prečítaj si uplatnenie reklamácie po 12 mesiacoch.
Predavačka ti napísala adresu, kde môžeš poslať tovar na odborné posúdenie, pretože ti reklamáciu zamietla - odtrhnutý zips. Náklady na odborné posúdenie a dopravu pri uplatnení reklamácie po 12 mesiacoch hradí zákazník. Ak bolo odborné posúdenie vady v prospech zákazníka, tak tieto náklady znáša predajca.
https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost/Reklamacia-vyrobku-vs-vratenie-tovaru-bez-udania-dovodu.soi
Ďalšie podstatné je v linku. Takže načo uvádzať celé znenie paragrafov, keď podstatné bolo povedané.