machovicova
14.09.06,15:32
Prosím poradte mi ako postupovat, ak mi dodavatel z EU (Rakusko) doda licenciu bezodplatne.
Mne vznikne povinnostprijatu sluzbu dodanit, ale na zaklade coho mi vznikne danova povinnost? Dan. povinnost totiz vznika dnom vystavenia faktury, ale ma vobec takyto dodavatel povinnost vystavit a dorucit mi fakturu, ak odo mna nepozaduje uhradu? Ak ano, ako ma takato faktura vyzerat? Cenu licencie viem zo zmluvy, takze s tym, z akej ceny vyratat daň viem, len neviem kedy mi vznikne daňova povinnost.
Orsz
14.09.06,19:08
Tu by daňová povinnosť DPH nemala vzniknúť. DPH by mala odviesť rakúska firma v Rakúsku, pretože poskytla služby bezodplatne, a na vstupe si uplatnila DPH súvisiace s nákladmi na vývoj a prevádzkovanie licencie. Slovenská firma bude odvádzať DPH za služby v súvislosti s použitím tejto licencie. Licencia nie je zrejme nehmotným majetkom slovenskej firmy, ale len oprávnením na používanie.
machovicova
15.09.06,09:10
ide predsa ale o sluzbu podla § 15/8, kde dochadza k prenosu danovej povinnosti. miestom dodania sluzby nie je rakuskoale SR...
liba2
15.09.06,10:23
Z metodického pokynu DR som vyčítala:
"Ak faktúra za službu dodanú zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, vzniká príjemcovi služby daňová povinnosť posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná."
machovicova
15.09.06,14:52
to viem, ale skor ma zaujima, ci ten dodavatel sluzby ma povinnost vystavit fakturu...
nikto sa nevie k tejto teme vyjadrit????
liba2
15.09.06,15:02
to viem, ale skor ma zaujima, ci ten dodavatel sluzby ma povinnost vystavit fakturu...
nikto sa nevie k tejto teme vyjadrit????Ak od teba nepožaduje úhradu, tak prečo by vystavoval faktúru... Veď to máte ošetrené v zmluve .
Orsz
16.09.06,17:58
to viem, ale skor ma zaujima, ci ten dodavatel sluzby ma povinnost vystavit fakturu...
nikto sa nevie k tejto teme vyjadrit????

Prepáč, že som nereagovala dalej na Tvoj príspevok, bola som mimo mesto. A súhlasím s libou2, že tu nie je povinnosť vystaviť faktúru, keď je to bezodplatne. Z pozície DPH to má riešiť rakúska strana. Je pravda, že sa jedná o dodanie služby podľa §15 ods.8, ale - v tomto odseku to nie je o bezodplatnom plnení - ale o plnení za odplatu - preto som Ti písala odpoveď v prvom príspevku tak, ako som písala. Je to špecifické, a nemožno to priradiť k akémukoľvek paragrafu - i keď sa jedná o taký druh služby. V podstate zákon o DPH je natvrdo preložený zákon platiaci v rámci EÚ - takže z pohľadu rakúskej strany sa jedná o bezodplatné dodanie služby - ak by to bolo zo strany Slovenska, teda opačne, slovenská firma by sa riadila § 9 ods.2,3, riešila by to slovenská firma, nie rakúska.
machovicova
16.09.06,20:39
Prepáč, že som nereagovala dalej na Tvoj príspevok, bola som mimo mesto. A súhlasím s libou2, že tu nie je povinnosť vystaviť faktúru, keď je to bezodplatne. Z pozície DPH to má riešiť rakúska strana. Je pravda, že sa jedná o dodanie služby podľa §15 ods.8, ale - v tomto odseku to nie je o bezodplatnom plnení - ale o plnení za odplatu - preto som Ti písala odpoveď v prvom príspevku tak, ako som písala. Je to špecifické, a nemožno to priradiť k akémukoľvek paragrafu - i keď sa jedná o taký druh služby. V podstate zákon o DPH je natvrdo preložený zákon platiaci v rámci EÚ - takže z pohľadu rakúskej strany sa jedná o bezodplatné dodanie služby - ak by to bolo zo strany Slovenska, teda opačne, slovenská firma by sa riadila § 9 ods.2,3, riešila by to slovenská firma, nie rakúska.

Cize i napriek tomu, že ide podla siestej smernice o sluzbu, kde dochadza k prenosu danovej povinnosti, neriadim sa tym, lebo ide o bezodplatne dodanie??? A pre rakusana neplati take ustanovenie ako nas §9 ods. 2,3, podla ktoreho ak dodava sluzbu bezodplatne povazuje sa za dodanie sluzby za protihodnotu? Ja som si to vysvetlovala takto a teda vychadzala som z toho , ze ak doda sluzbu ma povinnost vystavit fakturu /tak ako nas subjekt, ktory doda sluzbu bezodplatne ma povinnost vystavit doklad, ktory musi mat primerane nalezisti faktury/ ....

Cize mam to uzavriet tak, ze nemam ziadnu danovu povinnost z takejto prijatej a bezodplatnej sluzby?
Orsz
17.09.06,09:01
Cize i napriek tomu, že ide podla siestej smernice o sluzbu, kde dochadza k prenosu danovej povinnosti, neriadim sa tym, lebo ide o bezodplatne dodanie??? A pre rakusana neplati take ustanovenie ako nas §9 ods. 2,3, podla ktoreho ak dodava sluzbu bezodplatne povazuje sa za dodanie sluzby za protihodnotu? Ja som si to vysvetlovala takto a teda vychadzala som z toho , ze ak doda sluzbu ma povinnost vystavit fakturu /tak ako nas subjekt, ktory doda sluzbu bezodplatne ma povinnost vystavit doklad, ktory musi mat primerane nalezisti faktury/ ....

Cize mam to uzavriet tak, ze nemam ziadnu danovu povinnost z takejto prijatej a bezodplatnej sluzby?

U nás keď dodáš bezodplatné dodanie - faktúru vystavíš, ale z hodnotou 0, to že je to dodanie za protihodnotu, platí pre vystavujúcu stranu, že musí odviesť DPH ako keby to fakturovala odplatne. Teda interným dokladom sa vypočíta DPH, ale druhá strana má na fa 0. Ja som takto zatiaľ mala takéto dodanie v tuzemsku - dostali sme faktúru - vyčíslený počet ks, a cena nula, takéto bezodpolatné dodanie bolo v súvislosti s tým , že odoberáme stále od nich tovar, takže bolo to akoby grátis, ale bola na to vystavená fa s hodnotou 0. Ak ale máš stále pochybnosti, napíš tento dotaz na www.drsr.sk, aby si to mala OK a podložené.
apo
17.09.06,11:49
Ahoj, Machovičová,

ver tomu čo radí ORSZ. Jej rada je úplne presná a je to tak. Musíme si zvyknúť na to, že DPH od roku 2004 sa správa inak. Staré DPH nás riadilo osobitne na vstupe a výstupe. Nový zákon o DPH je náročnejší v tom, že nepozná vstup výstup, ale iba mieto dodania a od miesta dodania sa odvíjajú na jednej strane povinnosti a na druhej nároky.

apo
eva sabova
17.09.06,13:29
Súhlasim s Orsz ze daňová povinnosť nevzniká. Dodávam, ze v par. 2 zákona o dani z pridanej hodnoty je presne uvedené, čo je predmetom dane. Bezodplatne dodanie licencie rakúskym dodávateľom nie je podľa zakona o DPH predmetom dane.:)
machovicova
17.09.06,18:37
ok, vsetkym vam velmi pekne dakujem.
nebudem teda nic dodanovat a necham to na rakusku stranu. :)