p. Mala
14.09.06,15:36
Chcela by som sa spytat, mam odbornu sposobilost na podnikanie v cestnej doprave. Prisla mi jedna ponuka z Francuzska, dopravca si chce u nas zalozit firmu. Teraz ale studujem denne studium na vysokej skole. Ta firma by ma chcela zamestnat len na to, aby mohli u nas podnikat. Mali by len evidovane moje udaje, bola by som u nich len ako zamesnanec. Moze mi chodit aj nejaka kontrola a je to velke riziko zobrat takuto pracu, kedze studujem denne studium? Myslim si, ze za vacsinou by bol za vsetko zodpovedny konatel. Prosim, vie mi niekto poradit?
Danila
14.09.06,13:48
Keďže spoločnosť s ručením obmedzeným môže živnostenské podnikanie vykonávať len prostredníctvom zákonného zástupcu, ktorý zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti, majú len dve možnosti. Alebo budeš zamestnanec, slebo spoločník spoločnosti. PP môžeš uzatvoriť na kratší pracovný čas.
p. Mala
14.09.06,15:14
Ďakujem za odpoveď. Ak budem robiť zodp. zástupcu, musím si ešte vybavovať nejaké papiere, alebo stačí, ak budem u firmy len zamestnaná?
Danila
14.09.06,15:30
Podrobne sa oboznám so všetkými príslušnými dokumentami spoločnosti, ktorá tu mieni predpokladám založiť s.r.o. Táto môže vykonávať podnikanie podľa Živnostenského zákona, alebo podľa iných pravnych predpisov, prípadne bez podnikateľského oprávnenia.Práve s.r.o podnikajúca podľa Živnostenského zákona môže vykonávať túto činnosť len prostredníctvom zodpovedného zástupcu. Pre Teba z toho vyplývajú dve podmienky, ktoré musíš splniť: všeobecné- vek nad 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť,
a osobitné - odborná, alebo iná spôsobilosť podľa Živnostenského zákona alebo osobitných predpisov, ak ju Živnostenský zákon vyžaduje. Skúmaj, skúmaj, skúmaj.
p. Mala
14.09.06,15:47
Ďakujem, o týždeň získam všetky informácie o tej firme podrobne, mne ohladne toho volala jedna spostredkovateľská firma. Môžem mať niekedy z toho nejaké postihy, lebo nebudem v tej firme fyzicky pracovať, ide len o to, že potrebujú moje údaje. Bojim sa len, aby tam nebolo veľké riziko, môžem sa do niečoho zapliesť? Vraj sa to tu tak robi, len, či za mnou nebude chodiť stále nejaká kontrola. Keby sa niečo stalo, zod.zástupca rieši veci, ako napr. súdy, alebo nejaké iné problémy, alebo si to všetko rieši tá firma sama a mňa by len evidovali?
Danila
14.09.06,15:53
Ty ako zákonný zástupca nemôžeš byť v tej firme len fiktívne. Ty tam budeš musieť minimálne istý čas aj odpracovať, keď budeš na PP. Opatrnosti nikdy nie je dosť. A sprostredkovateľské firmy tiež musíš otestovať. Ale podľa môjho názoru netreba maľovať čerta na stenu. Ide im len o to, aby sa mohli začať realizovať, a nemajú možnosť osobne nájsť potrebného človeka. Sama musíš vedieť, ako veľmi Ti naznačili, že Ťa potrebujú, a ako veľmi si ochotná ponuku akceptovať aj s prípadnými rizikami.
p. Mala
14.09.06,16:04
Ďakujem Vám za radu, ja bud. týždeň pozisťujem, čo sa bude dať a potom sa môžem opäť ozvať? Dúfam, že tu budete.
Pekný večer