Glein
22.09.20,16:26
Pekný deň, mám otázku. V roku 2014 som odišla pracovať do zahraničia, svoju zmluvu som poslala na ZP a na základe pracovnej zmluvy ma VZP odhlásila zo zdravotného poistenia. Odovzdala som aj kartičku poistenca. Od toho roku 2014 som sa už viac na ZP neprihlásila, lebo žijem trvalo v zahraničí, kde aj pracujem. Ale mám nevykryté obdobia, keď som napr prišla o prácu.
Mám to nahlásiť spätne poisťovni?
ivka70
22.09.20,14:31
Ak ide o EU - kde je ZP povinne v jednej krajine a vratis sa, budes potrebovat pri prihlaseni zo zahranicia potvrdenie o dobach zdravotneho poistenia.
Tie, ktore nebudes mat vykryte, musis doplatit ako samoplatca v state bydliska, ak ta stat, kde si pracovala, nepoistil aj po skonceni prace.
Ak si zmenila bydlisko, treba to riesit v state, kde trvalo byvas.
Ak sa uz nevratis, asi nema zmysel spatne riesit na SK.
Glein
22.09.20,14:36
Ďakujem za odpoveď. Ja sa už na Slovensko nevrátim, len sa nechcem dostať do dlhov z ktorých sa nedostanem. Neviem či to doplatiť, celý čas som bola odhlásená na Slovensku, lenže zp je povinnosť si platiť.
ivka70
22.09.20,16:59
V ktorej krajine zijes? Ak si mala ZP tam, nemas na SK ziadny dlh.
Nemozes doplatit cely cas, lebo v EU mozes mat ZP len v jednej krajine, nie v dvoch sucasne.
Glein
22.09.20,18:20
Jasné, to viem. Bola som v Anglicku a zamestnávateľ platil zp aj sociálku. Potom s bola nezamestnaná, tak som si zo neplatila, nie je tam totiž povinná, majú to tam inak. Mala som si to doplatiť na Sk ten výpadok?
veronikasad
22.09.20,18:23
Ako nezamestnana si zila v Anglicku?
ivka70
22.09.20,18:32
U nas za nezamestnanych evidovanych na UP plati poistenie stat.
Idealne by bolo ziskat z anglickej ZP potvrdenie o dobach poistenia. Ak na nom budu nejake medzery bez poistenia, tie by si sa mala prihlasit na SK.
Ale ak ostanes zit v GB, asi to nema kto ani ako zistit, cize je to zbytocne.
Glein
23.09.20,02:21
A ak mi raz pošlú dopis aby som preukázala tú dobu od odhlásenia, kde som bola poistená?
Glein
23.09.20,03:26
Áno
Katy a R
23.09.20,07:40
a prečo vlastne riešiš slovenskú ZP? Ak teda si už natrvalo odhlásená a spadáš pod GB - riešiš tam. Alebo si už ten list dostala ? a je to inak aj s tým "pôsobením" na SK?
Glein
23.09.20,09:36
Riešim to, pretože trvalý pobyt mám stále na Slovensku a ja ako občan Slovenskej republiky, kde je zp povinné si musím platiť buď v zahraničí alebo doma. Žijem v zahraničí, trvalý pobyt mám ale stále na Slovensku a ak prídu na to, že mám nekryté obdobie, tak ho podľa mňa budú chcieť doplatiť, pretože v tom čase, aj keď som žila v zahraničí som mala trvalý pobyt na Slovensku. Preto to riešim. Neviem čo myslíš tým "pôsobením na Slovensku". Ja už na Slovensku nežijem roky, bohužiaľ zatiaľ nemám svoj byt, preto som tam trvalý pobyt nezrušila. Na Slovensko chodím tak 2x za rok pozrieť rodinu.
Glein
23.09.20,09:39
Ešte trošku lepšie to vysvetlím. Pracovala som v Anglicku riadne na zmluvu rok a pol, odvody boli platené podľa legislatívy Anglicka. Potom som o prácu prišla a dva mesiace mi trvalo, kým som našla inú prácu. Teda tie dva mesiace mám nekryté, lebo som zp neplatila.
Mária27
23.09.20,11:44
§ 21 ods. 4 zákona
V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa dodatočného splnenia si oznamovacej povinnosti, najneskôr však uplynutím desiatich rokov odo dňa splatnosti poistného.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/580/20200521#paragraf-21.odsek-1

8 dní si nesplnila. Ak sa prihlásiš teraz, majú právo predpísať ti poistné do 5 rokov. Ak sa neprihlásiš vôbec a prišli by ti na to, mohli by to predpísať do 10 rokov, teda približne 4 roky.
Potrestať by ťa mohli tak, že ti neuhradia zdravotnú starostlivosť - čo asi neporebuješ.
Glein
23.09.20,13:14
Nerozumiem. Ako predpísať poistné? Ja žijem v zahraničí a aj tu pracujem a platím si všetky odvody tu. Budem to musieť teda doplatiť? Mám to priznať?
Mária27
23.09.20,13:17
netreba, nik na to ani nepríde
ivka70
23.09.20,13:19
Tak ked chces mat cisty stol, prihlas sa na SK na tie 2 mesiace ako dobrovolne poistena osoba.
Potvrdenie o ZP z Anglicka budes ale potrebovat, aby si dokladovala, ako si mala pokryte tie ine doby.
Ale fakt je tam minimalna sanca, ze by to niekto zacal riesit.
Az keby si sa chcela vratit a prihlasit do ZP, potom by si musela aj spatne dokladovat ako si mala riesene ZP.
Glein
23.09.20,13:24
Môžu mi poslať dopis aby som zdokladovala poistné za dobu, čo som odhlásená. A to by potom bol veľký problém, toho sa bojím.
Mila123
23.09.20,13:34
nájdite sa v dlžnikoch ZP, ste tam?
Glein
23.09.20,13:35
Nie som dlžník. Overovala som si aj online poistný vzťah, som pre nich odhlásená.