Jana Motyčková
23.09.20,19:51
23.9.2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení č. 258/2020 Z.z.
Podľa tejto novely nemá od 23.9.2020 nárok na ošetrovné rodič, ktorého dieťa je prijaté do predškolského zariadenia, ale nenavštevuje toto predškolské zariadenie z dôvodu obavy o zdravie dieťaťa, prípadne z kapacitných dôvodov.
Zároveň rodič takéhoto dieťaťa nemá od 23.9.2020 ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu celodennej starostlivosti o toto dieťa.
pam000
24.09.20,06:09
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám kamarátku, bola na RD do 5/2020, dieťa dovŕšilo 3 roky a využila ošetrovné z dôvodu, že dieťa počas pandémie dovŕšilo 3 roky a očr jej trvá doteraz. Dieťa zapísala do škôlky, malo nastúpiť od septembra, ale zostala s ním stále na OČR. A teraz nevie, či sa tiež na ňu vzťahuje "stopnutie" ošetrovného, keď je dieťa síce zapísané v škôlke, ale nenavštevuje ju. Ďakujem
Jana Motyčková
24.09.20,08:44
Môj názor je, že nárok na ošetrovné už nemá. Ale zákon je pre mňa v tomto dosť nejasný. Ak by dieťa do škôlky zapísané nebolo, nárok na ošetrovné by mala naďalej.
Mila123
19.10.20,07:44
Podľa § 39 ods. 1 písm. b) zákona v znení neskorších predpisov poistenec má nárok na ošetrovné, ak sa osobne a celodenne stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia,2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu alebo3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
V tomto prípade klienti namietajú výklad slovného spojenia „v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť“. Toto ustanovenie je formulované v prítomnom čase, t. j. v prípade, ak by Sociálna poisťovňa pristúpila k výkladu, že dieťaťu, ktoré ešte nikdy do materskej školy, ktorej je inak žiakom nechodilo, sa v materskej škole neposkytuje starostlivosť, tak by nárok na ošetrovné nemal ani jeden poistenec, nakoľko v období, kedy sú materské školy uzatvorené, ani jednému dieťaťu sa v nich aktuálne neposkytuje starostlivosť. Z uvedeného dôvodu majú nárok na pandemické ošetrovné iba rodičia škôlkarov (t. j. detí, ktoré sú žiakmi materskej školy), ktorí pre chorobu alebo pre nariadenie karanténneho opatrenia/izolácie alebo pre uzatvorenie materskej školy/ jej časti nemôžu toto zariadenie navštevovať, t. j. nemôže im byť týmto zariadením poskytovaná starostlivosť. Ak materskú školu dieťa nenavštevuje z iného dôvodu (napr. z dôvodu, že sa tak rodič rozhodol pre obavu z choroby dieťaťa alebo z iného dôvodu), starostlivosť v materskej škole, ktorej je dieťa žiakom, nie je dieťaťu poskytovaná z iného dôvodu, ako určuje zákon, t. j. nárok na pandemické ošetrovné nevzniká.Tento výklad zmeny zákona poslalo ústredie SP (na základe vyžiadania ).