johnyjohn
28.09.20,11:41
Zdravím. Mohli by ste prosím poradiť v takejto veci? Z knižnice mi prišiel email že som im nevrátil 3 knihy. Tie som vypožičal pred cca. 5 rokmi a zabudol som ich vrátiť. Odvtedy som v knižnici ani nebol. Teraz som si pozrel svoje knižničné konto cez internet a vidím že pred rokom mi aj samotné konto vypršalo. Za tých cca. 5 rokov som nedostal žiadnu upomienku. Medzičasom sa mi aj jedna kniha zrejme stratila, lebo som našiel u seba iba 2. Tá tretia mi nie je ani povedomá, nie som si vedomý že som si ju vôbec vypožičal. Môžem namietať premlčanie? Som fyzická osoba, nepodnikateľ.Môže na mňa knižnica vytiahnuť premlčanie podľa obchodného zákonníka? Ani z občianskeho zákonníka sa mi nedarí nájsť uspokojivú a jednoznačnú odpoveď na základe paragrafov o premlčaní. Vopred vďaka za prípadnú ospoveď.
sito
28.09.20,09:50
:D:D:D " Tie som vypožičal pred cca. 5 rokmi a zabudol som ich vrátiť. Odvtedy som v knižnici ani nebol. :mee: Však napíš realitu, že si ich ukradol.:);)
ivka70
28.09.20,09:50
A co o tom hovori KNIŽNIČNÝ A VÝPOŽIČNÝ PORIADOK danej kniznice?
Soňa K
28.09.20,10:08
Aj keď si johnyjohn žalostne právne neznalý, tak by si nemusel robiť div nie súdnu kauzu z toho, že si nevrátil 3 knihy. To bola Tvoja povinnosť ich vrátiť, to, že Ťa neupomínali, na tom nič nemení. Knihy vráť, stratenú buď zožeň alebo zaplať a nehraj sa na Perryho Masona.
misoft
28.09.20,10:13
Pozrel som si niekoľko takýchto poriadkov (z rôznych knižníc) - ale všade sa píše, že najskôr upomínajú a to celkovo 3x - potom nastupuje vymáhanie prostredníctvom súdu.
Ale o nejakom vymáhaní po piatich rokoch - to sa mi zdá už ako nezmysel.
OZ
zze/1964-40/100
zze/1964-40/101

Takže po piatich rokoch už nemajú právo vymáhať. Premlčacia doba je tri roky.
Ak ti neposlali upomienky (a to musia dokázať) - tak si ani nesplnili povinnosť.
Odpíš im, že je to premlčané - uveď § z OZ.
misoft
28.09.20,10:17
Oni tie knihy už asi dávno majú "odpísané". Len skúšajú! Premlčanie tri roky!
Soňa K
28.09.20,10:18
Tomu, čo mi dal mínusku, iba jedna otázka. Ty, keby si niekomu požičal knihy, tiež by si mávol rukou ?
misoft
28.09.20,10:27
Každá kniha má svoju životnosť a svoju hodnotu.
Pokiaľ by to bola veľmi vzácna kniha - nepožičali by. Obyčajné knihy po toľkom vypožičiavaní sú často v takom stave, že oprava je nerentabilná. Počíta sa so "životnosťou" cca 5-7 rokov (potom to už je "šalátové vydanie") a vyradzujú sa. To za prvé. Za druhé - výpožičný poriadok! Prelistoval som cca 5-7 takýchto poriadkov (sú na nete!) a všade je spomínaná upomienka. A za tretie - je tu zákon - občiansky zákonník! Knižnica meškala z uplatnením svojho práva na vrátenie výpožičky! Pokiaľ by vedeli, kedy sa vypožičala a kedy sa MALA výpožička vrátiť - asi by upomínali. Oni to však zistili po piatich rokoch! Takže svoje právo si sami premlčali.
Tweety
28.09.20,10:33
Duški, v živote sa neriadime len zákonmi ale aj slušnosťou, čestnosťou, zodpovednosťou, svedomím. Žiaľ ale to je v dnešnej dobe pre niekoho už out.
Soňa K
28.09.20,10:34
Ale má paragraf .....
Mária27
28.09.20,12:28
Zákon č. 126/2015 o knižniciach odkazuje na § 488 a nasl. občianskeho zákonníka v § 16 ods. 6: Vypožičiavanie knižničných dokumentov je záväzkovým právnym vzťahom.
Samotný zákon priamo neurčuje výpožičnú lehotu ani práva knižnice pri jej nedodržaní. Podľa § 16 ods. 10 V knižničnom a výpožičnom poriadku knižnica upraví spôsob, rozsah a úhradu za poskytovanie knižnično-informačných služieb. Pristúpenie k tomuto poriadku je ako súhlas so zmluvnými podmienkami.

Výpožičná lehota býva spravidla 1 mesiac a môže sa niekoľkokrát predlžiť. Podstané sú podmienky o upomienkach, po ktorých môže nastúpiť súd. Upomienky sú požiadavky na plnenie (dodatočná primeraná lehota poskytnutá veriteľom - § 517 ods. 1 obč. zákonníka).

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/126/20180701
johnyjohn
28.09.20,13:23
Ďakujem za všetky odpovede. Knihy som si neponechal preto že by som ich chcel ukradnúť alebo by som chcel urobiť niečo neslušné či nečestné, jednoducho som ich vyložil na skriňu medzi kopec iných kníh a zostali tam. 1 z tých 3 chýba, už sa nedopátram kde je. Za tých cca. 5 rokov som žiadnu upomienku nedostal, teraz som dostal žiadosť o vrátenie.

Knižničný výpožičný poriadok uvádza: Výpožičná lehota pre knihy je spravidla jeden týždeň, pre skriptá a učebnice jeden semester.
Knižnica môže stanoviť kratšiu výpožičnú lehotu, prípadne vyžadovať bezodkladné vrátenie dokumentu pred uplynutím stanovenej lehoty.
Výpožičnú lehotu možno na požiadanie predĺžiť, ak o to požiada čitateľ pred jej uplynutím a ak dokument nežiada iný čitateľ. U všetkých bežne prístupných dokumentov možno predĺžiť výpožičnú lehotu dvakrát, učebnicovú literatúru dvakrát. V odôvodnených prípadoch možno povoliť novú výpožičku toho istého dokumentu ak oň nemá záujem iný čitateľ. Nová výpožička sa môže uskutočniť len po predložení dokumentu.
Ak čitateľ vypožičaný dokument nevráti v určenom termíne, knižnica ho môže upomínať písomne, pričom je povinný zaplatiť výdavky spojené s upomínaním a vymáhaním nevrátených dokumentov. Poplatky za nedodržanie výpožičnej lehoty sa účtujú aj v prípade, že upomienka nebola doručená čitateľovi. Knižnica upomína čitateľa trikrát, spravidla v 14 dňových intervaloch.
Posledné písomné upozornenie, predžalobnú upomienku s pokusom o zmier, obdrží čitateľ po 14 dňoch od 3. upomienky.
Ak čitateľ nevráti dokument ani po predžalobnej upomienke, knižnica bude jeho vrátenie vymáhať prostredníctvom súdu. Ak čitateľ nevráti dokument do 15 dní od prevzatia platobného rozkazu vydaného príslušným súdom, knižnica podá návrh na výkon súdneho rozhodnutia zrážkami z účtu čitateľa vo výške požadovanej náhrady za nevrátený dokument. Pri súdnom vymáhaní výpožičiek hradí všetky náklady čitateľ.

Za tie roky mi žiadne upomienky nechodili. Až teraz prišiel email. Ak už dávno uplynula výpožičná lehota, upomienka viac než 3 roky neprišla žiadna, ani žiadne iné výzvy mi neboli doručované, hoci knižnica vo svojej evidencii mala moju poštovú aj e-mailovú adresu, tak je to premlčané? Tipujem že zo strany knižnice to mohlo byť tak ako misoft píše. Zabudol som vrátiť knihy, a knižnica sa ozvala až po cca. 5 rokoch. Tie 2 knihy z tých 3 im vrátim. Jasné že nejde o žiadne drahé knihy, je to v podstate bagatelná vec, ale rád by som vedel v akom som teraz v právnom postavení s knižnicou.
buchač
28.09.20,14:19
misoft (Dnes 12:27) Každá kniha má svoju životnosť a svoju hodnotu.
Pokiaľ by to bola veľmi vzácna kniha - nepožičali by. Obyčajné knihy po toľkom vypožičiavaní sú často v takom stave, že oprava je nerentabilná.
-------------------------
Šun more....si prečítaš niečo na nete a už je z teba knihovník ?
==================
johnyjohn (Dnes 15:23)Za tých cca. 5 rokov som žiadnu upomienku nedostal, teraz som dostal žiadosť o vrátenie.
.... je to v podstate bagatelná vec, ale rád by som vedel v akom som teraz v právnom postavení s knižnicou.
----------------------------
Dnes je to kniha...zajtra to bude suma, čo nevrátiš kámošovi...a o pár rokov pôjde možno o splátku hypotéky.
Akurát rozdiel medi tým je teda solídne rozdielny...veľmi rýchlo by si pochopil, v akom právnom postavení by si bol.
johnyjohn
28.09.20,15:28
Buchač, chápem tvoje pohoršenie, a aj pohoršenie iných čo píšu že som knihy ukradol, či píšu o čestnosti a pod. Chápem všetkých ktorí tak či inak vyjadrujú názor že "aké si si požičal, také vráť" a vyzerám teraz za nejakého nečestného. Od žiadneho kámoša si peniaze nepožičiam. Mal som hypotéku v banke, počas celej doby splácania som splácal riadne. Nie som zlomyselný podvodník čo ide ukradnúť tri knihy v celkovej hodnote možno 30 eur. Jednoducho som ich strčil medzi kopu iných kníh a zabudol som na nich. O tretej knihe, ktorá chýba, nemám ani vedmosť že som ju vôbec mal. Podľa mňa z tých príkladov čo uvádzaš, kámoš a banka ako veritelia, by všetci kopali o uplatnenie svojho práva ešte pred premlčaním, a podľa mňa je to správne. Teda stále som sa s celkovou istotou nedopátral v akom som právnom postavení. Ak chceš iný príklad: požičiaš si knihy, niekto sa pomýli v požičaných exemplároch, či knižnica, či čitateľ, a knižnica po 5 rokoch presunie celú zodpovednosť na čitateľa. Preto som sa pýtal na právny názor namiesto moralizovania.
buchač
28.09.20,15:54
Absolútne nemoralizujem...tu ide o niečo iné.

Ale sorry...hľadať východisko z kola von cez nejaký zákon ? Či mám alebo nemám nárok, šancu ?

Lebo ak by sa mne niečo také stalo (absolútne neexistuje), tak prídem do knižnice s hlavou posypanou popolom.
...a ak by mi kniha chýbala ? Zaplatil by som s radosťou...lebo ono existujú knihy, ktoré proste nekúpiš (a to aj napriek nízkej cene) a nemôžeš ich takýmto spôsobom nahradiť.
Takže potom je potrebné len knihu zohnať iným spôsobom - dopytom na prefotenie. A to sú potom iné starosti a aj náklady.
johnyjohn
28.09.20,16:00
Vďaka za odpoveď.
johnyjohn
28.09.20,16:25
Buchač, nepoznáme sa, máme zrejme rozdielne predispozície, a okrem merita tejto otázky "vrátenie knihy po 5 rokoch" hovoríme každý svojou rečou. Je to možno stret generácií - stará škola vs. nová škola. Sypať si popol na hlavu a buchať o svoje aspoň na základe písomne existujúceho práva. Nie pred každým buchačom si musia všetci sypať popol na svoju hlavu. Vyzerá to ako drzosť, viem. 2 zo žiadaných kníh naozaj mám, jednoducho som zabudol vrátiť, vrátim ich celý obsypaný popolom, aj keby to bolo akokoľvek premlčané. O tretej nemám vedomosť. Čo ak knižničiar našiel ľahkú obeť, hriešnika spred 5 rokov? Ale toto už rozhodne nepatrí do porady práva, skôr psychológie. Viem že stratená kniha sa prefocuje . Fotokópiu si potoom nikto nehce vypožičať. Kebyže stratím knihu v riadnej výpožičnej lehote (teraz už po toľkom čase ani neviem či som knihu stratil či ju vôbec nemal, lebo názov knihy mi nie je ani povedomý),tak samozrejme buď zoženiem inú alebo zaplatím alebo prefotím. Ale oni žiadajú niečo na čo si ani nepamätám po rokoch. Mám si sypať popol na hlavu? Ak by mi včas osviežili pamäť (nie obuškom), knihy by mali späť. Myslím si že chýbajúcu knihu si vypožičal bývalý spolužiak na moje meno...ale to už neviem dokázať.
marjankaj
29.09.20,17:42
Môže ťa upomínať. Žiadny zákon to nezakazuje.